Wyjazd do Wielkiej Brytanii to dobry pomysł zarówno na dłuższy, jak i krótszy urlop. Jednak przed podróżą powinniśmy zadbać przede wszystkim o kwestie związane z bezpieczeństwem i kupić ubezpieczenie turystyczne, które zapewni nam kompleksową ochronę.
Nie każdy wie, że w Wielkiej Brytanii nie ma czegoś takiego, jak składka zdrowotna. W kraju tym funkcjonuje powszechny system opieki zdrowotnej National Health Service (NHS), który odpowiada za wszelkie aspekty brytyjskiego systemu opieki. Co istotne, prawo do bezpłatnego leczenia przysługuje wyłącznie osobom mieszkającym w Wielkiej Brytanii legalnie i posiadającym stały pobyt. Każdy ma też prawo do wykupienia prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Warto zdawać sobie sprawę, że prywatne leczenie w Wielkiej Brytanii do tanich nie należy. Na przykład konsultacja w ramach praktyki ogólnej bez ubezpieczenia zdrowotnego w prywatnym szpitalu lub klinice to wydatek rzędu 200-300 GBP, w zależności od specjalizacji. A za leczenie stawu kolanowego trzeba zapłacić przeciętnie ok. 13 300 GBP, za operację na zaćmę ok. 2 000 GBP, a za założenie plomby stomatologicznej od 130 GBP wzwyż. Dlatego panując wyjazd do Wielkiej Brytanii powinniśmy zadbać o ubezpieczenie kosztów leczenia.
Jak powszechnie wiadomo Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument uprawniający do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii na takich samych zasadach, jak ich mieszkańcy. Po tym jak w styczniu 2020 roku Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej opuściło Unię Europejską może pojawiać się pytanie o to, czy wspomniany dokument obowiązuje w tym kraju po Brexicie. Uwaga! Wielka Brytania i UE zawarły w tej sprawie specjalną umowę, dzięki której posiadacze EKUZ w dalszym ciągu mogą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w czasie tymczasowego pobytu w Zjednoczonym Królestwie na dotychczasowych zasadach.
Pamiętajmy jednak o tym, że zakres ochrony wynikający z tego dokumentu jest mocno ograniczony. Nie obejmuje m.in. planowanych zabiegów czy transportu medycznego. Bezpłatna pomoc udzielana jest właścicielom karty w razie nagłego zachorowania, wypadku, zaostrzenia objawów choroby przewlekłej. Miejmy, zatem świadomość, że EKUZ nie zapewnia kompleksowej ochrony – za szereg świadczeń będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Dlatego rozsądnym rozwiązaniem jest wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego na wyjazd za granicę.
Jeśli nie wiemy, gdzie wykupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę, warto zapoznać się z warunkami pakietu Supertravel, który dostępny jest w ofercie UNIQA. Do wyboru mamy jeden z 4. wariantów polisy, która obejmuje m.in.:
Niewątpliwie przyda nam się również assistance, które będzie pomocne np. w przypadku zgubienia lub kradzieży dokumentów. Zadbajmy także o ubezpieczenie opóźnienia lotu, które jest gwarancją wypłaty odszkodowanie za opóźniony lot. Co istotne, pakiet Supertravel to wysokie sumy ubezpieczenia aż do 2 500 000 zł.
Źródło: UNIQA
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…