Ubezpieczenia wzajemne sprzyjają obniżaniu ryzyka medycznego. Podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach dyrektor ds. medycznych TUW Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych Piotr Daniluk podkreślał, że wzajemność w ubezpieczeniach to także oszczędności dla szpitali.
Podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, który odbywał się w Katowicach dyrektor ds. medycznych TUW Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych Piotr Daniluk wyjaśniał, na czym polega zasada wzajemności. Tłumaczył, że w tym modelu ubezpieczeni są jednocześnie członkami towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. A im bardziej dbają o bezpieczeństwo, tym większe korzyści zarówno dla pacjentów, jak też ubezpieczonych szpitali, które mogą płacić niższą składkę, a nawet otrzymać zwrot jej części.
– To wzmaga chęć pracy nad obniżaniem ryzyka medycznego. I tu widzimy bardzo dużą rolę zarządzających szpitalami i chęć współpracy z TUW PZUW – mówił Piotr Daniluk w czasie debaty dotyczącej wyzwań stojących przed menedżerami placówek medycznych.
Ubezpieczyciel podkreśla, że wspiera szpitale, organizując bezpłatne szkolenia dla lekarzy i personelu medycznego. Dzięki temu mogą oni doskonalić swoje umiejętności, a tym samym zapewniać pacjentom jak najlepszą opiekę. Szkolenia dotyczą między innymi minimalizowania ryzyka zakażeń, komunikacji z pacjentami czy prowadzenia dokumentacji medycznej.
– To powoduje, że ryzyko dla pacjentów i personelu jest mniejsze. Prowadzi do zmniejszenia liczby roszczeń – opowiadał dyrektor Daniluk.
W czasie debaty omawiano także prekursorską inicjatywę TUW PZUW, jaką jest tzw. proaktywna obsługa szkód medycznych. Polega ona na szybkiej reakcji na niepożądane zdarzenia, uzgadnianiu optymalnych rozwiązań dla poszkodowanych i szpitali oraz zaspokajaniu ewentualnych roszczeń tak szybko, jak to jest możliwe. W tej dziedzinie i w rozwoju badań opinii pacjentów Towarzystwo wyprzedza rozwiązania projektowane w ustawie o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, nad którą obecnie pracuje Sejm.
Podczas Kongresu zwrócono również uwagę na problem sum gwarancyjnych w obowiązkowych ubezpieczeniach odpowiedzialności cywilnej szpitali, które są zbyt niskie wobec rosnącej liczby i wartości roszczeń. Co oznacza, że po wyczerpaniu sumy gwarancyjnej szpitale muszą same ponosić koszty odszkodowań, jeśli nie wykupią dodatkowego, dobrowolnego ubezpieczenia. W celu obniżenia kosztów dodatkowej ochrony, TUW PZUW wprowadził tzw. ubezpieczenia parasolowe dla grup szpitali, a nie wyłącznie pojedynczych placówek. Na rozwiązanie to pozwala formuła ubezpieczeń wzajemnych.
– Grupa szpitali, która działa razem, wykupuje takie ubezpieczenia parasolowe, a składka jest nieproporcjonalnie niższa w stosunku do wzrostu gwarantowanej sumy ubezpieczenia – tłumaczył dyrektor Daniluk.
Źródło: TUW PZUW
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…