W ostatnich dniach prezydent podpisał nowelę Kodeksu cywilnego, która zakłada, że najbliższa rodzina osoby trwale poszkodowanej ma prawo do zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej. Nowe regulacje, mimo tego, że oznaczają koniec niepewności prawnej dla wielu rodzin budzą wątpliwości ubezpieczycieli.
Od wielu lat w orzecznictwie sądów pojawiały się rozbieżności w wykładni obowiązujących przepisów prawa dotyczących odpowiedzialności deliktowej. Dotyczyły one tego, czy kompensacji podlega krzywda – polegająca na utracie więzi rodzinnej, najbliższego członka rodziny poszkodowanego, który doznał ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu. Niektóre Sądy uznawały, że można przyznać zadośćuczynienie pieniężne za krzywdę osobom najbliższym poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego znalazł się w stanie wegetatywnym. Natomiast aktualnie pojawiła się rozbieżność na poziomie rozstrzygnięć Sądu Najwyższego, który wskazał, że w kodeksie cywilnym nie ma podstawy prawnej do zasądzenia tego rodzaju zadośćuczynienia. Nowe regulacje były, więc bardzo potrzebne, ponieważ oznaczają koniec niepewności prawnej, która dotykała najbliższych członków rodziny osób poszkodowanych.
Przypominamy, że zmiany w Kodeksie cywilnym zostały przyjęte przez Sejm pod koniec czerwca jednogłośnie. Teraz prezydent złożył podpis pod nowelą ustawy, co oznacza, że nowe przepisy wejdą w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia. Nowe regulacje przyznają prawo do zadośćuczynienia dla najbliższych członków rodziny osób, które na skutek czynu niedozwolonego (np. wypadku czy błędu medycznego) znalazły się w stanie wegetatywnym. Co ważne, ustawa w art. 2 przewiduje stosowanie instytucji zadośćuczynienia za zerwanie więzi rodzinnej z mocą wsteczną, czyli również do zdarzeń powstałych przed dniem wejścia ustawy w życie.
Stosowanie wspomnianych wyżej zapisów ustawy z mocą wsteczną budzi wątpliwości towarzystw ubezpieczeniowych. Może to, bowiem oznaczać dochodzenie roszczeń w stosunku do zdarzeń, które miały miejsce przed wprowadzeniem nowych regulacji, a jeszcze nieprzedawnionych. Obawy ubezpieczycieli budzi fakt, że po zadośćuczynienie za zerwane więzi będą mogły zgłosić się nawet te osoby, które były poszkodowane 20 lat temu.
Prawnicy przyznają, że na skutek nowelizacji firmy ubezpieczeniowe mogą zostać znacznie obciążone finansowo zarówno starszymi sprawami, jak i bieżącymi. Jednak w ocenie projektu należy przede wszystkim pamiętać o członkach rodzin osób poszkodowanych.
Warto zwrócić uwagę na to, że roszczenia w dużej mierze będą dotyczyły sprawców wypadków drogowych. Czy zatem nowelizacja kodeksu cywilnego wpłynie na ceny ubezpieczeń OC?
Źródło: Kancelaria Prezydenta, Gazeta Prawna
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…