Top temat

Zagraniczna podróż własnym autem – w jakich krajach trzeba mieć dodatkowe ubezpieczenie?

Sezon urlopowy trwa. Wielu z nas w tym okresie decyduje się na zagraniczną podróż własnym autem. Pamiętajmy jednak o tym, by podczas wyjazdu mieć ze sobą dokument potwierdzający ważność ubezpieczenia OC. Przed wyruszeniem w drogę sprawdźmy też, czy jakie przepisy obowiązują w kraju, do którego się wybieramy i czy wymagane jest dodatkowe ubezpieczenie graniczne. 

Zagraniczna podróż własnym autem? Sprawdź ważność OC 

Niezależnie od tego czy wyruszamy w podróż po kraju, czy za granicę zawsze powinniśmy upewnić się, że pojazd, którym będziemy podróżować objęty jest ubezpieczeniem OC. I nie ma tu znaczenia to czy jest to nasz samochód, czy przykład pożyczony z wypożyczalni czy od znajomych. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w razie szkody wyrządzonej pojazdem bez ważnego ubezpieczenia to my będziemy zobowiązani do pokrycia kosztów jej likwidacji. A jak już wielokrotnie podkreślaliśmy sprawdzenie ważności OC zajmuje chwilę – możemy to zrobić nawet ze smartfona. Wystarczy do tego numer rejestracyjny pojazdu (albo VIN) i wpisanie go na stronie UFG.pl. 

Okres wakacyjny to dobra okazja do przypomnienia o ustawowym obowiązku ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Sprawdźmy jego ważność, a w przypadku wyjazdu za granicę zadbajmy o potwierdzenie w formie wymaganej przez prawo krajów tranzytowych i kraju docelowego. Przypominamy, że poruszanie się pojazdem bez ochrony ubezpieczeniowej to potencjalne ryzyko osobistej odpowiedzialności majątkowej. Może to oznaczać konieczność pokrycia kosztów naprawy pojazdu poszkodowanego z kieszeni sprawcy, a w niektórych przypadkach kosztów leczenia, a nawet dożywotnio wypłacanych rent. Nie opłaca się nie posiadać ważnego ubezpieczenia OC komunikacyjnego, bo jego brak może oznaczać wydatki sięgające dziesiątek czy setek tysięcy złotych – przypomina Małgorzata Ślepowrońska, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. 

Odpowiednie przygotowanie samochodu do wyjazdu 

Równie istotny jak obowiązkowe ubezpieczenie OC jest stan techniczny pojazdu oraz znajomość zasad oraz warunków poruszania się po drogach innych krajów. Przed wyjazdem warto sprawdzić stan t pojazdu, skontrolować poziom płynów, a także sprawdzić stan opon i oświetlenia. Nie zapominajmy także o tym, by zabrać ze sobą dokumenty takie jak prawo jazdy, dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym oraz ważną polisę ubezpieczenia OC i Zieloną Kartę (w przypadku podróży poza Europejski Obszar Gospodarczy). Konieczny także będzie dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport. Natomiast w pojeździe powinna znaleźć się sprawna gaśnica i odpowiednio wyposażona apteczka, a także kamizelka odblaskowa, maseczka, koło zapasowe, lewarek, zestaw kluczy. Specjaliści radzą też, by przed podróżą sprawdzić jakie przepisy drogowe obowiązują w krajach, przez które będziemy przejeżdżać i do których się wybieramy. 

– Brak odpowiedniego przygotowania się do wyjazdu, nieznajomość przepisów i niedostosowanie się do warunków oraz zwyczajów panujących na drogach innych państw jest przyczyną ogromnej liczby wypadków, jakie nasi zmotoryzowani powodują poza granicami Polski. W 2022 r. byli sprawcami ponad 63 tysięcy zdarzeń drogowych. To aż 170 dziennie! Dlatego przed zagraniczną podróżą warto należycie się do niej przygotować – zauważa Mariusz Wichtowski, prezes Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. 

Zagraniczna podróż samochodem – gdzie jest wymagane dodatkowe ubezpieczenie? 

W takich krajach jak Austria, Andora, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcarii, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy i Węgry nie musimy mieć dodatkowego ubezpieczenia (w tym Zielonej Karty) – wystarczy standardowe OC krajowe (musimy jednak mieć przy sobie certyfikat). 

Natomiast Zielona Karta jest wymagana przy wjeździe do większości pozostałych krajów europejskich, np. Albanii, a także Iranu, Izraela, Maroka  czy Tunezji czy Turcji. Dokument ten, zazwyczaj bezpłatnie, wydaje ubezpieczyciel, u którego wykupiliśmy polisę OC. 

Gdy wybieramy się w podróż po kraju, który nie honoruje polisy OC wystawionej w Polsce ani tzw. Zielonej Karty, przy przekraczaniu granicy powinniśmy wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie graniczne. Od czerwca 2023 roku do takich krajów zaliczają się m.in. Rosja i Białoruś. 

Pamiętajmy o tym, że brak OC podczas zagranicznej podróży może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Aż 9 państw za brak ważnego OC przewiduje nawet kary pozbawienia wolności. Są to: Belgia, Cypr, Grecja, Irlandia, Luksemburg, Malta, Niemcy, Serbia i Szwajcaria. Z konfiskatą pojazdu lub wycofaniem tablic rejestracyjnych można się spotkać na Cyprze, w Danii, Francji, Finlandii, Grecji, na Islandii, Malcie, w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Włoszech. Z kolei stracić prawo jazdy można na Cyprze, we Francji, Grecji, Irlandii, na Malcie i we Włoszech. Ale to nie wszystko, bowiem do tego dochodzą wysokie kary finansowe, a te w wielu krajach są na poziomie 5-8 tys. euro. 

Źródło: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

4 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

4 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

5 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

5 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

7 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

7 dni ago