Planujesz zagraniczną podróż własnym autem? Pamiętaj, że w niektórych państwach posiadanie jedynie polskiego ubezpieczenia OC nie wystarczy. Niekiedy niezbędna okazuje się Zielona Karta. Z pewnością przed wyjazdem warto zadbać o właściwe ubezpieczenie samochodu.
Na początku warto wyjaśnić, że posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe. Polisa OC zabezpiecza nas, gdy wyrządzimy szkodę osobom trzecim oraz ponosimy za to odpowiedzialność zgodnie z obowiązującym prawem. Jak powszechnie wiadomo, każdy właściciel auta zobowiązany jest do zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Jednak czy polisa tego typu chroni nas również podczas podróży zagranicznej? Tak. Ubezpieczenie OC zawarte w Polsce zabezpiecza nas nie tylko podczas zdarzeń występujących w kraju, ale także w sytuacji, gdy do wypadku dojdzie na obszarze większości krajów europejskich. Jednak, jeśli wybieramy się do takich państw Albania, Azerbejdżan, Czarnogóra, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Tunezja czy Turcja musimy pamiętać o wykupieniu Zielonej Karty (ZK). Co istotne, dokument ten będzie nam potrzebny nawet wówczas, gdy tylko przejeżdżamy przez któryś z tych krajów.
Zielona Karta to dodatkowe ubezpieczenie, które potwierdza, że właściciel pojazdu objęty jest ochroną odpowiedzialności cywilnej zgodnie z prawem odwiedzanego państwa. Dokument ten jest honorowany przez władze wymienionych powyżej krajów, a co za tym idzie będąc już na miejscu nie musimy martwić się o dodatkowe opłaty czy formalności. Z pewnością o Zieloną Kartę warto zadbać jeszcze przed podróżą. Dzięki temu unikniemy dodatkowych wydatków na lokalne ubezpieczenia, które są zazwyczaj dostępne na granicy danego państwa. Przykładowo w Benefii można zawrzeć umowę Zielonej Karty minimum na 15 dni, ale nie na dłużej niż 12 miesięcy lub powyżej okresu ważności posiadanej polisy OC.
Uwaga! System Zielonej Karty dotychczas obowiązywał również w takich krajach, jak Rosja i Białoruś. Jednak od 1 czerwca kierowcy przekraczający granicę tych państw będą musieli wykupić lokalne ubezpieczenie graniczne. Wynika to z tego, że 31 maja o godzinie 23:59 Zielone Karty stracą ważność na terytorium tych krajów. Jest to efekt wypowiedzenia przez PBUK dwustronnych umów z Białorusią i Rosją o wzajemnym honorowaniu Zielnych Kart.
W przypadku zagranicznej podróży samochodem warto zweryfikować to, czy w państwie do którego się wybieramy honorowane jest polskie ubezpieczenie OC. Powinniśmy także sprawdzić, czy nasza polisa OC obejmuje usługi Assistance. Np. w Benefii w zależności od wykupionego wariantu Assistance realizowane są usługi (np. holowanie pojazdu) zarówno wtedy, gdy do wypadku dojdzie w Polsce, jak i innych krajach europejskich. Niewątpliwie produkt tego typu może być bardzo pomocny podczas niespodziewanych wydarzeń na drodze.
Źródło: Benefia Ubezpieczenia
Wśród laureatów 7. edycji Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” znalazły się projekty PZU Zdrowie. Do finału zakwalifikowano ponad 200 zgłoszeń,…
Zakup okularów dla dziecka to dosyć spory wydatek – można za nie zapłacić od ok. 500 zł do nawet tysiąca…
Już po raz kolejny Warta znalazła się na szczycie rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań „Rzeczpospolitej”. Ubezpieczyciel zajął pierwszą pozycję, w kategorii…
Wystartowała trzecia edycja kampanii promującej PZU, jako dobre miejsce do rozwoju zawodowego dla profesjonalistów z branży IT. Ubezpieczyciel zaprasza do…
Generali po raz kolejny zostało wyróżnione w rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań, opublikowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Ubezpieczyciel zajął pierwsze miejsce w kategoriach:…
Gwałtowne zjawiska pogodowe na stałe wpisały się już w nasz krajobraz i niestety coraz częściej niosą ze sobą zniszczenia lub…