Top temat

Zalanie piwnicy w domu – jakie ubezpieczenie?

Posiadanie piwnicy niesie ze sobą nie tylko wiele korzyści, ale także pewne ryzyko związane z tym, że podpiwniczenie zwykle znajduje się poniżej poziomu gruntu. Jednak ubezpieczenie piwnicy zabezpieczy nas przed finansowymi skutkami szkód wynikających np. z zalania tego pomieszczenia. Jak działa taka polisa? 

Jak ubezpieczyć piwnicę? 

Jak zapewnić sobie ochronę przed skutkami szkód wynikających z zalania piwnicy? Z pewnością dobrze dobrana polisa pomoże nam uchronić się przed finansowymi konsekwencjami tego typu sytuacji. Zazwyczaj ubezpieczenie piwnicy możliwe jest w ramach ubezpieczenia nieruchomości. Na przykład w LINK4 piwnica, jako pomieszczenie przynależne, objęta ochroną w ramach ubezpieczenia mieszkania lub domu. Rozwiązanie to pozwala nam ubezpieczyć dom w całości – od dachu aż po fundamenty i piwnicę. Podobnie jest w przypadku mieszkania – zakres ochrony jest rozciągnięty nie tylko na samą powierzchnię lokalu, lecz również na przynależne do niego pomieszczenia takie jak piwnica w bloku. 

Szukając ubezpieczenia chroniącego przed finansowymi skutkami zalania piwnicy, w LINK4 znajdziemy dwie opcje, które warto rozważyć: ubezpieczenie mienia od pożaru i innych zdarzeń losowych i ubezpieczenie mienia od wszelkiego ryzyka. Pierwsze rozwiązanie losowych zapewnia ochronę przed skutkami ryzyk nazwanych. W takiej sytuacji odszkodowanie za szkodę powstałą w piwnicy zostanie wypłacone, jeśli doszło do niej na skutek np.: 

  • zalania spowodowanego albo awarią instalacji albo przez osoby trzecie, 
  • deszczu nawalnego, 
  • powodzi. 

Z kolei w drugim przypadku ochroną ubezpieczeniową objęte są szkody, do których doszło na skutek nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń – wszystkich poza tymi, które zostały z niej wyłączone poprzez stosowne zapisy w OWU. Co istotne, ryzyko powodzi w każdej z tych opcji objęte jest zakresem ochrony ubezpieczeniowej w standardzie (bez dopłaty). Jeśli jednak mieszkanie lub dom znajdują się w strefie zwiększonego ryzyka, konieczne będzie zapłacenie dodatkowej składki. 

Jak wybrać ubezpieczenie piwnicy w bloku lub domu? 

Z uwagi na to, że zalanie piwnicy może zdarzyć się niespodziewanie, każdy z nas chce, by polisa mogła działać najszybciej jak to możliwe. Jednak należy pamiętać, że np. w przypadku szkód wynikających z powodzi, stosowana jest karencja. W LINK4 okres ten wynosi 30 dni od pierwszego dnia okresu ubezpieczenia. Co istotne, karencja nie działa, gdy ubezpieczenie jest kontynuowane, a okres ochrony ubezpieczeniowej przedłużany na kolejny rok. Przy wyborze polisy powinniśmy także zwrócić uwagę na to, że ochrona przed skutkami powodzi nie zawsze wchodzi w skład standardowego zakresu ochrony ubezpieczeniowej. A jeśli nieruchomość znajduje się w strefie zwiększonego ryzyka wystąpienia powodzi, a my chcemy zyskać ochroną przed tym zdarzeniem konieczne będzie opłacenie dodatkowej składki. Nie każdy też wie, że kupując ubezpieczenie z cesją na rzecz banku, instytucja ta może nam wskazać konieczność ubezpieczenia od tego konkretnie ryzyka. 

Ubezpieczenie piwnicy w ramach ubezpieczenia nieruchomości – dlaczego warto? 

Niestety gwałtowne zjawiska pogodowe, w tym deszcze to sezonowe zdarzenia, o które nietrudno przez cały rok.  Statystyki Europejskiej Bazy Danych o Gwałtownych Zjawiskach Atmosferycznych pokazują, że w 2023 roku w Polsce doszło do większej liczby gwałtownych ulew, które mogłyby doprowadzić do zalania piwnicy, niż jeszcze rok czy dwa lata wcześniej. A jeden rzut oka na Mapę Zagrożenia Powodziowego opublikowaną w Informatycznym Systemie Osłony Kraju wystarczy, by zauważyć, że takie ryzyko dotyczy dużej części kraju. Co więcej, drobne podtopienia piwnic to coś, z czym lokalne jednostki Straży Pożarnej zmagają się stosunkowo często i to na terenie całej Polski. Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że z roku na rok coraz łatwiej o niespodziewane zalanie piwnicy. Z tego powodu ubezpieczenie nieruchomości obejmujące to ryzyko okazuje się dobrym rozwiązaniem i to nie tylko wtedy, gdy mieszkamy bezpośrednio w pobliżu terenów zagrożonych podtopieniem, bowiem do zalania może dojść również w wyniku silnych opadów. 

Źródło: LINK4 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

3 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

3 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

4 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

4 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

6 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

6 dni ago