Okres ferii zimowych to czas, w którym wiele osób planuje zimowy wypoczynek. Pamiętajmy o tym, że jeśli zamierzamy się wybrać w podróż samochodem – własnym, wypożyczonym, zastępczym bądź też pożyczonym od kogoś z rodziny czy znajomych – to powinniśmy upewnić się, że jego właściciel zadbał o ważne ubezpieczenie OC.
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że sprawdzenie ważności polisy OC jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę UFG.PL i tam znaleźć zakładkę „Sprawdź OC dla pojazdu”. Pod spodem znajduje się pole, w którym należy wpisać numer rejestracyjny pojazdu (lub VIN) oraz datę, która nas interesuje. Domyślnie wyświetla się tam data dzisiejsza, ale możemy ją zmienić na przeszłą lub przyszłą np. terminu naszego wyjazdu.
UFG wskazuje, że usługa sprawdzenia ważności polisy OC właśnie za pośrednictwem strony jest bardzo popularna, a z roku na rok korzysta z niej coraz więcej osób. Z danych Funduszu wynika, że w ubiegłym roku zweryfikowano w ten sposób ubezpieczenie OC ponad 19 mln razy (!), czyli średnio ponad 50 tysięcy razy dziennie. Co istotne, z usługi można korzystać zarówno na komputerze, jak i smartfonie.
Jak widać powyższy sposób sprawdzenia ważności ubezpieczenia OC może być przydatny w wielu sytuacjach, np. gdy dojdzie do kolizji lub wypadku i chcemy upewnić się, że sprawca ma ważną polisę (oraz poznać jej numer i nazwę ubezpieczyciela). Z usługi tej warto też skorzystać jeśli sami siadamy „za kółkiem” albo chcemy sprawdzić OC autokaru, którym np. nasze dzieci będą podróżować na zimowy wypoczynek.
Pamiętajmy także o tym, że jeśli korzystamy z ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela, taka polisa nie przedłuży się automatycznie. W tym przypadku musimy samodzielnie w odpowiednim momencie (najpóźniej w ostatnim dniu ważności polisy wystawionej dla poprzedniego właściciela) zawrzeć nową umowę z dowolnie wybranym ubezpieczycielem.
Nikomu nie trzeba chyba już przypominać, że OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest ubezpieczeniem obowiązkowym, zaś niedopełnienie obowiązku może skutkować opłatą za brak OC. Wynika to z Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Nie zapominajmy także o tym, że w razie wypadku spowodowanego przez kierowcę pojazdu bez ważnego OC, to właśnie ten kierowca solidarnie z właścicielem pojazdu odpowiada własnym majątkiem za pokrycie kosztów likwidacji szkody. A ich wartość może wynieść od kilku tysięcy do nawet… kilku milionów złotych.
Źródło: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
Już po raz kolejny Warta znalazła się na szczycie rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań „Rzeczpospolitej”. Ubezpieczyciel zajął pierwszą pozycję, w kategorii…
Wystartowała trzecia edycja kampanii promującej PZU, jako dobre miejsce do rozwoju zawodowego dla profesjonalistów z branży IT. Ubezpieczyciel zaprasza do…
Generali po raz kolejny zostało wyróżnione w rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań, opublikowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Ubezpieczyciel zajął pierwsze miejsce w kategoriach:…
Gwałtowne zjawiska pogodowe na stałe wpisały się już w nasz krajobraz i niestety coraz częściej niosą ze sobą zniszczenia lub…
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…