Zagraniczną podróż własnym samochodem z pewnością należy dobrze zaplanować. Co więcej, warto także sprawdzić to, jakie dokumenty powinniśmy posiadać podczas wyjazdu. Jednym z nich może być np. Zielona Karta. Jak działa takie ubezpieczenie i ile kosztuje jej wystawienie?
Zielona Karta to dokument, który stanowi potwierdzenie posiadania polisy OC poza granicami kraju. Dokument ten sprawia, że w przypadku spowodowania zdarzenia drogowego poza granicami kraju, w którym zarejestrowano nasz pojazd odpowiedzialność finansową za szkodę przejmie nasz ubezpieczyciel. Wysokość wypłaconego odszkodowania zależna jest od kwot wskazanych w umowie albo kwot określonych limitami prawnymi danego państwa, w którym doszło do wypadku lub kolizji.
W skrócie można powiedzieć, że dzięki Zielonej Karcie kierowcy nie muszą kupować ubezpieczenia OC w kraju, do którego wybierają się na urlop czy w podróż służbową. Dokument stanowi także gwarancję dla tamtejszych władz, że jako właściciel samochodu, posiadamy ważną polisę OC (zakupioną w swoim kraju).
Gdzie wymagana jest Zielona Kata? Dokument ten będzie nam potrzebny w takich krajach, jak:
Ale uwaga! W związku z tym, że PBUK wypowiedziało umowy dwustronne łączące je z Biurem Białoruskim oraz z Biurem Rosyjskim od dnia 01.06.2022 r. symbole BY i RUS są przekreślone na certyfikatach ZK. Oznacza to, że pojazdy wjeżdżające na terytorium Białorusi lub Rosji z taką Zieloną Kartą, nie posiadają ochrony ubezpieczeniowej.
Warto podkreślić, że certyfikat Zielonej Karty posiada jednakowy wzór graficzny – bez względu na kraj, do którego wybieramy się w podróż. Jeszcze do 1 lipca 2021 roku dokument ten posiadał zielony kolor, jednak obecnie Towarzystwa Ubezpieczeniowe w naszym kraju wydają dokumenty w nowym formacie – jest on biało-czarny.
Procedura związana z wyrobieniem Zielonej Karty nie jest skomplikowana, jednak warto zadbać o ten dokument jeszcze przed wyjazdem. Szczególnie, że zdobycie dokumentu podczas przekraczania granicy konkretnego kraju nie jest możliwe – w takiej sytuacji niezbędny może okazać się zakup ubezpieczenia granicznego bezpośrednio na przejściu. A to niestety może wiązać się ze sporym wydatkiem.
Zieloną Kartę wystawimy w Towarzystwie Ubezpieczeniowym, w którym posiadamy zawartą polisę OC. Ile zapłacimy za wyrobienie dokumentu? Cena Zielonej Karty zależna jest od wybranej firmy i może być bardzo zróżnicowana. Jednak zazwyczaj jest to wydatek rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu złotych. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że niektórzy ubezpieczyciele np. Compensa, oferują swoim klientom Zieloną Kartę bezpłatnie – w ramach ubezpieczenia OC. Jest to dosyć komfortowe rozwiązanie.
Źródło: Compensa TU S.A. VIG
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…