Nie tak dawno tłumaczyliśmy, co wpływa na cenę ubezpieczenia OC. Jednym z wiodących czynników są zniżki, które właściciel danego pojazdu wypracował za bezszkodową jazdę. Co ciekawe ubezpieczyciele mają odmienne zasady ich przyznawania, więc w zależności od danego towarzystwa ubezpieczeń mogą być one różne. Jak zatem są przyznawane zniżki na OC, jak je można stracić i jak sprawdzić?
Na początek warto wyjaśnić, że zniżki na OC przypisywane są danej osobie. Dlatego zmiana ubezpieczyciela lub zakup nowego samochodu nie sprawi, że je utracimy. Jednak pamiętajmy o tym, że zakłady ubezpieczeń mogą dowolnie przyznawać nam zniżki, nie ma żadnych regulacji, które by to określały. A system naliczania zniżek nazywany jest systemem bonus/malus.
Od ubezpieczycieli możemy się dowiedzieć, że maksymalny poziom zniżek może wynosić 60, 70 czy nawet 80 procent. Ale czy to oznacza, że najniższą cenę za ubezpieczenie OC otrzymamy tam, gdzie możemy uzyskać 80 procent zniżek? Nie, jak wiadomo na wysokość składki OC wpływa wiele czynników, a wypracowane zniżki to tylko jeden z nich. Zazwyczaj towarzystwa ubezpieczeniowe za każdy rok bezszkodowej jazdy przyznają od 5 do 20 procent zniżki. W praktyce oznacza to, że ubezpieczyciel za każdy rok może nam przyznać 10 procent zniżki albo może je naliczać całkiem inaczej – np. 5 procent w pierwszym roku, a 10 procent w kolejnym.
Może dojść do sytuacji, w której sprzedamy samochód ale nie zdecydujemy się na zakup kolejnego pojazdu. Wówczas nie będziemy już korzystali z obowiązkowego ubezpieczenia OC. Co się jednak stanie, jeśli przerwa ubezpieczeniowa wyniesie np. 3 lata? Dużo zależy od danego ubezpieczyciela. Może dojść do sytuacji, w której stracimy wszystkie wypracowane zniżki i będziemy musieli je zbierać od nowa. A w innym przypadku nawet po kilku latach będziemy mogli korzystać z dokładnie takich samych zniżek jakie wypracowaliśmy.
Nie zawsze będziemy otrzymywali zniżki za każdy rok bezszkodowej jazdy. W przypadku wieku podejście ubezpieczycieli także jest różne. Zdarza się, że pierwsze zniżki możemy uzyskać mając 22 lata, a nawet 26 lat. Niestety młodzi kierowcy powinni liczyć się z tym, że za swoje pierwsze polisy OC zapłacą więcej.
Za bezszkodową jazdę otrzymujemy zniżki, jednak w przypadku wyrządzonych szkód pojawiają się zwyżki. Co ciekawe tutaj polityka również wygląda odmiennie w zależności od danego zakładu ubezpieczeń. Za jedną szkodę możemy stracić 10, 20, a nawet 30 procent zniżek. Ale uwaga! Jeśli w danym roku spowodujemy np. 3 szkody wielce prawdopodobne będzie, że ubezpieczyciel nałoży na nas zwyżki nawet w wysokości kilkuset procent.
Samodzielne szacowanie tego ile zniżek wypracowaliśmy, biorąc pod uwagę liczbę spowodowanych szkód i zasady systemu bonus/malus danego ubezpieczyciela jest możliwe, jednak nie jest to najlepsza metoda.
Dużo łatwiej jest:
Pamiętajmy o tym, że wypracowane przez nas zniżki nie są ważne wyłącznie w danym zakładzie ubezpieczeń – pod uwagę weźmie je także inny ubezpieczyciel. Jednak nie zawsze każde towarzystwo przyzna nam dokładnie taki sam poziom zniżek, jaki posiadaliśmy u swojego dotychczasowego ubezpieczyciela.
Jak wiadomo wypracowanie wysokich zniżek w ubezpieczeniu OC może mieć duży wpływ na cenę naszej polisy. Jednak praktyka pokazuje, że pod tym względem ubezpieczyciele mają często odmienne podejście. Co oznacza, że nawet posiadając w danym zakładzie ubezpieczeń wyższe zniżki, mogą one nam nie zapewnić równie atrakcyjnej ceny za polisę OC.
Źródło: Allianz
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…