Concordia przygotowuje się do wprowadzenia ubezpieczenia od skutków suszy w przyszłym roku. Do precyzyjnego szacowania strat powstałych wskutek suszy i skonstruowania dobrego modelu ubezpieczeń od tego ryzyka, firmy ubezpieczeniowe muszą posiadać odpowiednią ilość danych. W związku z tym Concordia uruchomi program pilotażowy, który mógłby korzystać z danych satelitarnych.
Concordia planuje uruchomić program pilotażowy, korzystający z danych satelitarnych – to pozwala oszacować wilgotność gleby nawet do głębokości 2 metrów na danym obszarze, który nie jest mniejszy niż 5 ha. W połączeniu z plonem referencyjnym na poziomie np. 3 t/ha w przypadku pszenicy, jest to szansa na opracowanie sprawnego i nowatorskiego systemu ubezpieczeń suszowych.
Zakłady ubezpieczeń oferują polisy, które mają zastosowanie do tradycyjnych upraw. Sprzedawane są w pakietach obejmujących prawie wszystkie ryzyka: przymrozki, ujemne skutki przezimowania, powódź, deszcz nawalny, grad, huragan. Niestety w zakresie ochrony nie występuje ryzyko suszy, która coraz częściej sieje spustoszenie na polach.
Susza dotknęła 80 proc. terytorium Polski, trwale niszcząc ok. 20 proc. upraw. Największe straty są w centralnej Wielkopolsce, Kujawach i województwie lubuskim: „Na przestrzeni ostatnich lat opady deszczu w Wielkopolsce wynosiły średnio 500 mm na rok. To jest wartość podobna do tej, jaka dotyczy niemal całej Hiszpanii. W chwili obecnej już brakuje 250 mm, co się przekłada na wielkie straty głównie w zbożach jarych” – podkreśla Andrzej Janca.
„Ustawodawca zakłada odpowiedzialność za ryzyko suszy od 25 proc. ubytku w plonie. Oznacza to, że jeżeli szkoda wystąpi na poziomie 27 proc. ubytku w plonie, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. Natomiast jeśli np. ubytek w plonie wyniesie 23 proc. – rolnik nie otrzyma nic. Na tym tle, na przykładzie roku 2008, dochodziło do wielu nieporozumień z rolnikami. W związku z tym ubezpieczyciele praktycznie wycofali się z ubezpieczenia ryzyka suszy. Drugi problem wiąże się z szacowaniem procentowego ubytku w plonie. Brak rzetelnych statystyk rolniczych na poziomie gospodarstwa czy gminy nie pozwala w sposób jednoznaczny ustalić faktycznego plonu zbieranego historycznie przez rolnika. Nałożenie tych dwóch elementów powoduje, że system ten niestety się nie rozwija”– podkreślał Andrzej Janc.
Współpraca ma na celu wypracowanie rozwiązań, które umożliwiłyby ubezpieczanie ryzyka suszy.
Przedstawiciele Concordii uważają, że bardzo ścisła współpraca ze Swiss Re pozwoli w na likwidację szkód spowodowanych suszą za pomocą wsparcia technicznego.
„W realizowanym od około dwóch lat projekcie ze Swiss Re, zebraliśmy doświadczenia z międzynarodowego rynku tak, aby znaleźć optymalne rozwiązanie dla Polski. Na ten moment wychodzimy z założenia, iż mogłoby to w niedalekiej przyszłości umożliwić oferowanie zabezpieczenia od ryzyka suszy – wyjaśnia Michael Lösche. Chociaż na ten moment jesteśmy nastawieni bardzo optymistycznie, pracujemy obecnie nad stworzeniem systemu. Gdy tylko będziemy w posiadaniu wymagań technicznych i odpowiednich warunków ubezpieczenia, może już w 2019 r. będziemy mogli rozpocząć oferowanie ubezpieczenia od ryzyka suszy. Poza wymaganiami technicznymi oraz koniecznym dostosowaniem warunków ubezpieczenia w porozumieniu z Ministerstwem, niezbędne jest również pozyskanie odpowiednich zasobów na międzynarodowym rynku reasekuracji. W kolejnych tygodniach rozpoczniemy prowadzenie rozmów z międzynarodowymi reasekuratorami w tej kwestii”.
Źródło: www.concordiaubezpieczenia.pl
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…