Trwa jesienny sezon ubezpieczenia upraw. Właśnie teraz ochroną mogą być objęte uprawy zbóż ozimych oraz uprawy rzepaku ozimego. Od czego warto ubezpieczyć oziminy i na jakich zasadach?
W ostatnim tygodniu przedstawiciel VH Polska spotkał się z redaktor Anną Kobus na polu rzepaku ozimego. Podczas rozmowy Andrzej Janc, dyrektor sprzedaży VH Polska, poruszał kluczowe kwestie w jesiennym sezonie ubezpieczeń upraw. Jedną z nich jest to, do kiedy można ubezpieczyć oziminy. Jak możemy przeczytać dotowane ubezpieczenia upraw rolnych w jesiennym sezonie w przypadku firmy VH Polska będą dostępne do 30 listopada.
– W tym roku pula pieniędzy przeznaczonych na dopłaty do polis opiewa na rekordową kwotę wynoszącą 1,5 mld zł. Dlatego każdy, kto chce ubezpieczyć swoje uprawy może to zrobić bez żadnych przeszkód i skorzystać z dofinansowania – informuje Andrzej Janc, dyrektor sprzedaży VH Polska.
Ekspert zwrócił także uwagę na to jakie warunki powinna spełniać plantacja przed zawarciem umowy o ubezpieczeniu. Zachęca plantatorów do przeprowadzenia lustracji i oceny polowej.
Przedstawiciel ubezpieczyciela wskazuje, że w obecnych czasach, kiedy rynek ulega tak dużym wahaniom, a środki produkcji drożeją w tempie ekspresowym nie warto pozwalać sobie na działalność rolniczą bez zabezpieczenia jej odpowiednią ochroną. A takie możliwości dają właśnie ubezpieczenia rolne.
– Przede wszystkim w pierwszej kolejności zabezpieczyć trzeba nakłady, które zostały poniesione na uprawę. Można przyjąć, że tylko jesienią około 3-4 tys. złotych/ha zostało już zainwestowane w uprawę rzepaku. Należy chronić te koszty, które wzrosły w zależności od gospodarstwa od 50 czasami do 100% (zależy kto kiedy kupił nawozy). Następnie wiosną , poprzez odpowiednią ochronę zabezpieczamy realne już przychody i dochodzimy do zabezpieczenia dochodu oraz zysku z uprawy, który mam nadzieję, że się pojawi w gospodarstwie – wyjaśnia Andrzej Janc.
Przypominamy, że ubezpieczenia upraw oferowane przez VH Polska dostępne są w następujących pakietach:
Warto pamiętać również o tym, że mimo tego, że w ostatnich sezonach nie doszło na szeroką skalę do szkód z tytułu złego przezimowania, nie oznacza to, że możemy rezygnować z ubezpieczenia uprawy. Zmiany klimatu, które z jednej strony przynoszą ciepłe zimy, z drugiej strony niosą ze sobą duże wahania w pogodzie, a one są często bardzo groźne w skutkach dla ozimin.
Źródło: VH Polska; farmer.pl
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…