Trwa jesienny sezon ubezpieczenia upraw. Właśnie teraz ochroną mogą być objęte uprawy zbóż ozimych oraz uprawy rzepaku ozimego. Od czego warto ubezpieczyć oziminy i na jakich zasadach?
W ostatnim tygodniu przedstawiciel VH Polska spotkał się z redaktor Anną Kobus na polu rzepaku ozimego. Podczas rozmowy Andrzej Janc, dyrektor sprzedaży VH Polska, poruszał kluczowe kwestie w jesiennym sezonie ubezpieczeń upraw. Jedną z nich jest to, do kiedy można ubezpieczyć oziminy. Jak możemy przeczytać dotowane ubezpieczenia upraw rolnych w jesiennym sezonie w przypadku firmy VH Polska będą dostępne do 30 listopada.
– W tym roku pula pieniędzy przeznaczonych na dopłaty do polis opiewa na rekordową kwotę wynoszącą 1,5 mld zł. Dlatego każdy, kto chce ubezpieczyć swoje uprawy może to zrobić bez żadnych przeszkód i skorzystać z dofinansowania – informuje Andrzej Janc, dyrektor sprzedaży VH Polska.
Ekspert zwrócił także uwagę na to jakie warunki powinna spełniać plantacja przed zawarciem umowy o ubezpieczeniu. Zachęca plantatorów do przeprowadzenia lustracji i oceny polowej.
Przedstawiciel ubezpieczyciela wskazuje, że w obecnych czasach, kiedy rynek ulega tak dużym wahaniom, a środki produkcji drożeją w tempie ekspresowym nie warto pozwalać sobie na działalność rolniczą bez zabezpieczenia jej odpowiednią ochroną. A takie możliwości dają właśnie ubezpieczenia rolne.
– Przede wszystkim w pierwszej kolejności zabezpieczyć trzeba nakłady, które zostały poniesione na uprawę. Można przyjąć, że tylko jesienią około 3-4 tys. złotych/ha zostało już zainwestowane w uprawę rzepaku. Należy chronić te koszty, które wzrosły w zależności od gospodarstwa od 50 czasami do 100% (zależy kto kiedy kupił nawozy). Następnie wiosną , poprzez odpowiednią ochronę zabezpieczamy realne już przychody i dochodzimy do zabezpieczenia dochodu oraz zysku z uprawy, który mam nadzieję, że się pojawi w gospodarstwie – wyjaśnia Andrzej Janc.
Przypominamy, że ubezpieczenia upraw oferowane przez VH Polska dostępne są w następujących pakietach:
Warto pamiętać również o tym, że mimo tego, że w ostatnich sezonach nie doszło na szeroką skalę do szkód z tytułu złego przezimowania, nie oznacza to, że możemy rezygnować z ubezpieczenia uprawy. Zmiany klimatu, które z jednej strony przynoszą ciepłe zimy, z drugiej strony niosą ze sobą duże wahania w pogodzie, a one są często bardzo groźne w skutkach dla ozimin.
Źródło: VH Polska; farmer.pl
Podróże to czas relaksu, jednak nieprzewidziane sytuacje mogą zakłócić nam długo wyczekiwany urlop. Dlatego kluczowe…
Stłuczka na parkingu? Kolizja na drodze? A sprawca po prostu odjechał? Tego typu sytuacja to…
Choć obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewnia szeroką ochronę w razie szkód wyrządzonych osobom trzecim, nie działa…
Niepewność wobec diagnozy lub sposobu leczenia to codzienność wielu pacjentów. Jednak druga opinia medyczna daje…
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła zmianę formy prawnej TUZ Ubezpieczenia z towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych na spółkę…
Warszawa, Lublin i Olsztyn to liderzy najnowszego rankingu jakości życia PZU Lokalnie. Wyniki opracowane we…