Jak wiadomo, w przypadku polisy Autocasco istotny czynnik stanowi suma ubezpieczenia. To ona określa górną granicę, do której odpowiada ubezpieczyciel w razie szkód powstałych na ubezpieczonym pojeździe. Czym dokładnie jest suma ubezpieczenia AC i jakie ma rodzaje?
W przypadku ubezpieczenia Autocasco ubezpieczyciel obejmuje ochroną nasz samochód – najczęściej na wypadek zniszczenia lub kradzieży. Oznacza to, że jeśli np. spowodujemy kolizję drogową – uzyskamy odszkodowanie umożliwiające naprawę naszego auta. Pieniądze zostaną nam również wypłacone wówczas, gdy np. auto zostanie skradzione lub zniszczone w akcie wandalizmu. Pamiętajmy, że szczegółowy zakres ochrony zależy od tego na jaki wariant ochrony się zdecydowaliśmy, a wszelkie istotne informacje na ten temat znajdziemy w OWU.
Ubezpieczając samochód w ramach Autocasco spotykamy się z taki pojęciem jak suma ubezpieczenia. Oznacza ona górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela za powstałą szkodę. Jeżeli suma ubezpieczenia AC wynosi 80 000 zł, to towarzystwo w żadnej sytuacji nie wypłaci odszkodowania przewyższającego tę kwotę. Wartość samochodu i suma ubezpieczenia AC są ze sobą nierozerwalnie związane, bowiem suma ubezpieczenia odpowiada wartości pojazdu. Ale warto zaznaczyć, że wartość auta jest zmienna nie tylko na przestrzeni lat, ale też miesięcy. Z tego powodu model, w jakim wyliczana jest suma ubezpieczenia AC, może być różny w zależności od konkretnej oferty.
Jak już wcześniej wspominaliśmy, suma ubezpieczenia to maksymalny pułap, do jakiego odpowiada ubezpieczyciel. Co ważne, może ona mieć różne formy. W przypadku polisy AC spotykamy się z takimi rozwiązaniami, jak:
Jak widać, suma ubezpieczenia AC jest zależna od wartości wypłaconych odszkodowań. W zależności od tego, na jaki wariant się zdecydujemy, kwoty odszkodowań mogą być zupełnie inne. To, na które rozwiązanie się zdecydujemy zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Pamiętajmy jednak o tym, że w przypadku wariantu z redukcyjną suma ubezpieczenia, może istnieć konieczność „doubezpieczenia”. Na czym to polega? Jest to podwyższenie sumy ubezpieczenia pojazdu w trakcie obowiązującej umowy ubezpieczenia o wartość wypłaconego odszkodowania. By to zrobić wystarczy skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem lub agentem ubezpieczeniowym. Ale uwaga! Zwiększenie sumy ubezpieczenia wiąże się to z koniecznością opłacenia dodatkowej.
Źródło: Link4
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…