banknoty

Jak wiadomo, w przypadku polisy Autocasco istotny czynnik stanowi suma ubezpieczenia. To ona określa górną granicę, do której odpowiada ubezpieczyciel w razie szkód powstałych na ubezpieczonym pojeździe. Czym dokładnie jest suma ubezpieczenia AC i jakie ma rodzaje? 

Co to jest suma ubezpieczenia AC? 

W przypadku ubezpieczenia Autocasco ubezpieczyciel obejmuje ochroną nasz samochód – najczęściej na wypadek zniszczenia lub kradzieży. Oznacza to, że jeśli np. spowodujemy kolizję drogową – uzyskamy odszkodowanie umożliwiające naprawę naszego auta. Pieniądze zostaną nam również wypłacone wówczas, gdy np. auto zostanie skradzione lub zniszczone w akcie wandalizmu. Pamiętajmy, że szczegółowy zakres ochrony zależy od tego na jaki wariant ochrony się zdecydowaliśmy, a wszelkie istotne informacje na ten temat znajdziemy w OWU. 

Ubezpieczając samochód w ramach Autocasco spotykamy się z taki pojęciem jak suma ubezpieczenia. Oznacza ona górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela za powstałą szkodę. Jeżeli suma ubezpieczenia AC wynosi 80 000 zł, to towarzystwo w żadnej sytuacji nie wypłaci odszkodowania przewyższającego tę kwotę. Wartość samochodu i suma ubezpieczenia AC są ze sobą nierozerwalnie związane, bowiem suma ubezpieczenia odpowiada wartości pojazdu. Ale warto zaznaczyć, że wartość auta jest zmienna nie tylko na przestrzeni lat, ale też miesięcy. Z tego powodu model, w jakim wyliczana jest suma ubezpieczenia AC, może być różny w zależności od konkretnej oferty. 

Suma ubezpieczenia Autocasco – rodzaje 

Jak już wcześniej wspominaliśmy, suma ubezpieczenia to maksymalny pułap, do jakiego odpowiada ubezpieczyciel. Co ważne, może ona mieć różne formy. W przypadku polisy AC spotykamy się z takimi rozwiązaniami, jak: 

  • Stała suma ubezpieczenia – takim wypadku maksymalna wartość odszkodowania zależy od tego, jaka jest wartość auta w momencie zawierania ubezpieczenia. Bez względu na to, czy szkoda będzie miała miejsce w 10. dniu ochrony, czy też w 300. dniu – wartość pojazdu w obu momentach będzie taka sama. Opcja ta zazwyczaj wiąże się z wyższą składką AC. Co więcej, nie każdy ubezpieczyciel umożliwia wybór tego wariantu dla samochodów kilku lub kilkunastoletnich. 
  • Zmienna suma ubezpieczenia – w tym wypadku odszkodowanie jest wyliczane nie na podstawie wartości pojazdu w dniu zawierania umowy, ale z dnia, w którym wystąpiła szkoda. Rozwiązanie to najczęściej wiąże się z niższą składką. Co więcej, w przypadku starszych pojazdów nie ma ono zbyt wielkiego wpływu na wartość odszkodowania, ponieważ różnice w wartości auta nie zmieniają się radykalnie jak w przypadku nowych samochodów. 
  • Redukcyjna suma ubezpieczenia – w takim wypadku każde odszkodowanie wypłacane przez ubezpieczyciela zmniejsza sumę ubezpieczenia – niezależnie czy jest stała, czy zmienna. Oznacza to, że z każdą zgłoszoną szkodą suma ubezpieczenia zmniejsza się o wartość wypłaconego odszkodowania. Mimo tego, że rozwiązanie to jest zazwyczaj tańszą opcją jest jednak dosyć ryzykowne. Może się, bowiem okazać, że po jednej szkodzie, odszkodowanie będzie zbyt niskie, aby można było pokryć kolejne straty. 
  • Gwarantowana suma ubezpieczenia – ochrona sumy ubezpieczenia to usługa, dzięki której maksymalna wartość, do której odpowiada towarzystwo ubezpieczeniowe, nie zmienia się mimo wypłacanych odszkodowań. 

Suma ubezpieczenia AC a wypłata odszkodowania 

Jak widać, suma ubezpieczenia AC jest zależna od wartości wypłaconych odszkodowań. W zależności od tego, na jaki wariant się zdecydujemy, kwoty odszkodowań mogą być zupełnie inne. To, na które rozwiązanie się zdecydujemy zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Pamiętajmy jednak o tym, że w przypadku wariantu z redukcyjną suma ubezpieczenia, może istnieć konieczność „doubezpieczenia”. Na czym to polega? Jest to podwyższenie sumy ubezpieczenia pojazdu w trakcie obowiązującej umowy ubezpieczenia o wartość wypłaconego odszkodowania. By to zrobić wystarczy skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem lub agentem ubezpieczeniowym. Ale uwaga! Zwiększenie sumy ubezpieczenia wiąże się to z koniecznością opłacenia dodatkowej. 

Źródło: Link4