Categories: Top temat

Czym jest ubezpieczenie GAP?

Każdy, kto decyduje się na zakup auta z salonu, musi liczyć się z dużą utratą wartości pojazdu – średnio w ciągu 3 lat spada ona o około 40-50%. Dlatego właśnie warto pomyśleć o ubezpieczeniu GAP, które zapewnia ochronę klientom, którzy kupili samochód na kredyt lub skorzystali z opcji leasingu i doświadczyli szkody całkowitej. 

Ubezpieczenie GAP – co to jest? 

Na początku warto wyjaśnić, że GAP to ubezpieczenie straty finansowej. Produkt ten zapewnia pełną ochronę kredytobiorcom i leasingobiorcom w razie wystąpienia szkody całkowitej. Jakie pojazdy mogą być objęte tego typu ochroną? Nie każdy wie, że dzięki polisie GAP można ubezpieczyć zarówno nowy, jak i używany samochód osobowy, a także np.: 

  • pojazdy zabytkowe,  
  • pojazdy specjalne oraz pojazdy używane do celów specjalnych, 
  • pojazdy uprzywilejowane, 
  • motocykle, quady,  
  • pojazdy ciężarowe i rolnicze, które są przedmiotem leasingu. 

Wśród rodzajów ubezpieczeń GAP możemy wyróżnić: 

  • GAP fakturowy, który pokrywa różnicę między wartością zakupu nowego samochodu a wartością rynkową auta z dnia szkody całkowitej,  
  • GAP indeksowy, który stanowi najczęściej wybieraną opcję i zapewnia odszkodowanie na poziomie 20-30% wartości rynkowej samochodu w dniu zdarzenia, 
  • GAP finansowy, który pokrywa różnicę pomiędzy kwotą leasingu pozostałą do spłaty (na dzień wypłaty odszkodowania) a wartością rynkową pojazdu. 

Polisa ubezpieczeniowa GAP – ile kosztuje? 

Z dostępnych na rynku ofert można wnioskować, że cena polisy GAP wynosi od 0,4% do 1,2% wartości pojazdu w skali roku. Warto dodać, że zwykle najdroższym wariantem jest finansowy, a najtańszym – fakturowy. Co ważne wysokość składki jest obliczana przy uwzględnieniu wartości pojazdu w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia, liczby miesięcy okresu ochrony ubezpieczeniowej oraz stawki składki – to iloczyn tych trzech składowych. Nie bez znaczenia jest także rodzaj pojazdu. Nie zapominajmy też, że w niektórych sytuacjach ubezpieczyciel może wziąć pod uwagę inne, indywidualne kryteria. 

Szkoda całkowita a wypłata odszkodowania z GAP 

W przypadku szkody całkowitej osoba, która podpisała umowę ubezpieczeniową, powinna ją zgłosić w ciągu 7 dni od zdarzenia lub od dnia uzyskania informacji o niej oraz umożliwić ubezpieczycielowi ustalenie okoliczności powstania szkody – potwierdzi to zasadność i wysokość odszkodowania. Zgłoszenie szkody jest możliwe przy pomocy specjalnego wniosku o odszkodowanie z ubezpieczenia GAP. Należy go dostarczyć mailowo lub pocztą tradycyjną wraz z kopią dowodu rejestracyjnego pojazdu i dokumentem potwierdzającym wystąpienie szkody sporządzonym przez ubezpieczyciela OC lub AC. Odszkodowanie z polisy GAP zostanie wypłacone w ciągu 30 dni liczonych od dnia otrzymania zawiadomienia o zdarzeniu. W przypadku konieczności ustalenia wszystkich okoliczności związanych ze szkodą ubezpieczyciel może potrzebować nieco więcej czasu – wówczas odszkodowanie zostanie wypłacone w ciągu 14 dni od wyjaśnienia niejasności. Pamiętajmy jednak, że bezsporna część odszkodowania zostanie wypłacona w ciągu wspomnianych wyżej 30 dni. 

Ubezpieczenie GAP – możliwe wyłączenia 

Warto dodać, że polisa GAP może nie zadziałać, jeśli: 

  • powstała szkoda całkowita jest efektem celowych działań użytkownika pojazdu lub tzw. rażącego niedbalstwa, 
  • szkoda całkowita jest skutkiem użytkowania samochodu przez osobę nieposiadającą uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi, 
  • do zdarzenia doszło w chwili, gdy kierujący pojazdem był w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu (zgodnie z przepisami Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w Polsce), 
  • w chwili wypadku, sprawca prowadził pojazd, będąc po spożyciu narkotyków, środków odurzających lub substancji psychotropowych, 
  • zniszczony lub uszkodzony samochód był użytkowany jako narzędzie przestępstwa, 
  • szkoda całkowita dotyczy samochodu zarejestrowanego lub nielegalnie wprowadzonego na terytorium Polski. 

Co istotne, ubezpieczyciel nie ponosi również odpowiedzialności z tytułu szkody całkowitej, jeśli ma ona związek z wadą produkcyjną wykonania pojazdu lub powstałą podczas używania samochodu do nauki jazdy. Nie są to jednak wszystkie możliwe wyłączenia, a jedynie część z nich. Dlatego przed ostatecznym wyborem polisy należy dokładnie zapoznać się z OWU. 

Ubezpieczenie GAP – czy warto kupić polisę? 

Z pewnością zakup ubezpieczenia GAP powinni rozważyć kierowcy, którzy planują nabycie nowego pojazdu na kredyt lub w leasingu. W przypadku wystąpienia szkody całkowitej (np. kradzież, pożar, wypadek drogowy) polisa GAP zabezpieczy wartość samochodu. Dzięki temu interesy kierowcy będą chronione przez okres trwania umowy leasingowej/umowy kredytowej (minimum od 3 do 60 miesięcy) lub 12 miesięcy. Jest to szczególnie istotne chociażby dlatego, że ubezpieczenia OC i AC, które są wymagane przy zakupie auta finansowanego za pomocą kredytu lub leasingu nie zawsze pokrywają wszystkie straty związane z wystąpieniem szkody całkowitej. 

Źródło: UNIQA 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Ubezpieczenie NNW – na wszelki wypadek

Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…

21 godzin ago
  • Aktualności

Ile zarabiają ubezpieczeni od utraty dochodu? [RAPORT]

Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…

21 godzin ago
  • Aktualności

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…

21 godzin ago
  • Top temat

Sezon narciarski 2024/2025 – o czym pamiętać wybierając ubezpieczenie?

Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…

2 dni ago
  • Aktualności

Nie ryzykuj! Rekordzista ma do zwrotu prawie pięć milionów złotych

Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…

2 dni ago
  • Aktualności

Nowa odsłona akcji edukacyjnej PZU Zdrowie „Dla Kolegi Pytam”

Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…

3 dni ago