Zazwyczaj decydując się na polisę OC kierujemy się ceną, a w przypadku AC zakresem ochrony. Jednak w jaki sposób wybrać najlepsze ubezpieczenie, kiedy czeka nas zakup pakietu OC i AC? Z pewnością pomocne będzie porównanie ofert poszczególnych ubezpieczycieli. Tym bardziej, że mogą się one różnić nie tylko ceną, ale również zakresem ochrony.

Pakiet ubezpieczeń OC i AC

Posiadanie podstawowej wiedzy na temat ubezpieczeń komunikacyjnych z pewnością będzie dużym ułatwieniem przy znalezieniu odpowiedniego pakietu OC i AC. Dlatego na początku warto dowiedzieć się jakie ryzyka obejmuje autocasco w podstawowym i rozszerzonym zakresie. Powinniśmy też sprawdzić, od czego dokładnie chroni polisa AC. Zwróćmy również uwagę na formy rozliczenia szkody – czym różni się szkoda częściowa od całkowitej. Czym jest udział własny w szkodzie? Kiedy poznamy odpowiedzi na te pytania dużo łatwiej będzie nam wybrać najlepszy pakiet OC i AC.

Uzbrojeni w wiedzę powinniśmy także przemyśleć to, jaki zakres ochrony będzie odpowiadał w pełni naszym potrzebom. Czy interesuje nas np. dodatkowe ubezpieczenie NNW, czyli następstw nieszczęśliwych wypadków? A może chcielibyśmy mieć assistance? Pamiętajmy, że ubezpieczenie szyb lub opon to niewielki koszt.

Porównanie ofert – pakiet OC/AC

Mając pełną świadomość tego, jakiej ochrony potrzebujemy możemy zabrać się za porównanie ofert. Pakiet OC i AC możemy znaleźć nie tylko za pomocą dostępnych w Internecie kalkulatorów, ale też za pośrednictwem swojego agenta ubezpieczeniowego.

Jednak zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej polisy powinniśmy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia AC w tych towarzystwach, które oferują interesujący nas pakiet OC i AC. Doświadczenie pokazuje, że większość kierowców, jeżeli w ogóle już sięga po ten dokument, zapoznaje się jedynie z wyłączeniami odpowiedzialności ubezpieczyciela. Oczywiście wykaz wyłączeń jest ważny, ale niemniej istotna jest np. procedura zgłaszania szkody i sposób ustalenia wysokości odszkodowania. Zanim wykupimy swój pakiet OC i AC, warto sprawdzić, czego możemy się spodziewać w razie ewentualnego wypadku.

Ubezpieczenie OC/AC – co wpływa na składkę?

Nie zapominajmy o tym, że decydując się na pakiet OC/AC mamy wpływ na składkę. Często bowiem, obok zniżek za bezszkodową jazdę możemy skorzystać z ulg za zakup ubezpieczenia przez Internet albo zakup polisy w pakiecie. Oprócz tego na koszt polisy AC wpływa także wysokość udziału własnego w szkodzie (im wyższy, tym niższa składka), suma ubezpieczenia (stała lub zmienna) oraz sposób likwidacji szkody – wypłata odszkodowania na podstawie kosztorysu oznacza zazwyczaj tańsze ubezpieczenie. Tego typu szczegóły warto omówić z agentem ubezpieczeniowym, który doradzi nam, który wariant ochrony będzie dla nas optymalnym rozwiązaniem.

Źródło: UNIQA