Categories: Bezpieczeństwo

EKUZ, a ubezpieczenie turystyczne

Wielu Klientów planując wyjazd zastanawia się nad zakupem ubezpieczenia turystycznego myśląc, że EKUZ zagwarantuje im wystarczającą ochronę i zastąpi ubezpieczenie dodatkowe. Co tak naprawdę gwarantuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego i jakie argumenty mogą być pomocne w procesie sprzedaży? Przykładowe porównanie w załączeniu.

 
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana jest przez NFZ i zapewnia opiekę medyczną przysługującą obywatelom danego kraju w ramach publicznej służby zdrowia. Jednak co ważne EKUZ nie pokrywa dodatkowych świadczeń zdrowotnych tj. specjalistycznych badań i przede wszystkim kosztów związanych z transportem medycznym do Polski. W zależności od kraju zakres świadczeń objętych refundacją bywa inny (poniżej przykładowe zestawienie).
 
Najważniejszym atutem ubezpieczeń dobrowolnych jest szybka realizacja usługi bez dodatkowych formalności nawet w prywatnych punktach medycznych. Koszty jakie można ponieść w razie braku polisy bywają astronomiczne np. sam transport medyczny z Francji to ok. 5.000 zł, natomiast transport lotniczy z Grecji to ok. 40.000 zł.
 
 
Co ważne w niektórych krajach europejskich publiczna służba zdrowia pracuje tylko do określonej godziny, a więc w późniejszych godzinach pozostaje tylko prywatna opieka medyczna, której koszty nie uwzględnia karta EKUZ.
 
Ważnym elementem korzystania z usług medycznych są procedury. Korzystanie ze świadczeń gwarantowanych polisą ubezpieczeniową odbywa się najczęściej w formie bezgotówkowej a istotną kwestią jest kontakt z infolinią ubezpieczyciela. Może się zdarzyć, że za doraźną pomoc ambulatoryjną będziemy musieli zapłacić kilkanaście euro, które oczywiście zostanie nam zwrócone po powrocie do kraju. Natomiast posiadacze kart EKUZ, w zależności od regionu, muszą uzbroić się w cierpliwość i uwzględnić ewentualne dodatkowe wydatki. Proces refundacji poniesionych kosztów trwa nawet do kilku miesięcy.
 
Ubezpieczenia turystyczne i świadczenia w ramach EKUZ zabezpieczają w różnym zakresie i stopniu. Dlatego wyrobienie karty EKUZ nie zastąpi ubezpieczenia turystycznego, ale w przypadku rozpoczęcia procesu udzielania pomocy w publicznych ośrodkach medycznych może być jego doskonałym uzupełnieniem. Polisa turystyczna to szerszy zakres gwarantujący zminimalizowanie udziału finansowego w ewentualnych kosztach leczenia.
 

 

Zestawienie do pobrania – EKUZ a dobrowolne ubezpieczenie turystyczne

Magdalena

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Magdalena
Tags: EKUZ Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ubezpieczenie turystyczne

Recent Posts

  • Aktualności

Ubezpieczenie do Grecji – co warto wiedzieć?

Grecja od lat cieszy się popularnością wśród turystów. Jeśli planujemy wyjazd do tego kraju powinniśmy poznać kilka kluczowych informacji, które…

18 godzin ago
  • Aktualności

PZU zachęca do zakupu ubezpieczenia podróżnego

Większość z nas, wybierając się na zagraniczny wyjazd, odczuwa niepewność związaną z podróżowaniem. Najlepszą receptą na te obawy jest ubezpieczenie…

18 godzin ago
  • Aktualności

TUW PZUW sfinansował zakup sprzętu pożarniczego dla leśników

TUW PZUW chroni lasy przed pożarami. Ubezpieczyciel sfinansował właśnie zakup sprzętu gaśniczego dla Nadleśnictwa Ruszów na Dolnym Śląsku. To właśnie…

18 godzin ago
  • Aktualności

Ubezpieczenie samochodu przy wyjeździe zagranicznym

Przed nami długi weekend majowy. Część z nas korzystając z tego okresu wybierze się za granicę własnym samochodem. Pamiętajmy jednak,…

4 dni ago
  • Top temat

Wyjazd do Wielkiej Brytanii – jakie ubezpieczenie turystyczne kupić?

Wyjazd do Wielkiej Brytanii to dobry pomysł zarówno na dłuższy, jak i krótszy urlop. Jednak przed podróżą powinniśmy zadbać przede…

4 dni ago
  • Aktualności

Bez AC będzie trudno o odszkodowanie po kolizji z dzikiem…

W 2023 roku doszło w Polsce do 174 wypadków po najechaniu na zwierzęta, zginęło w nich 8 osób, a 202 zostały…

4 dni ago