Niezależnie od tego jak bardzo uważamy podczas jazdy możemy doprowadzić do wypadku lub kolizji. Wówczas pojawia się pytanie o to o ile wzrośnie nam składka za OC po szkodzie? Wynika to z tego, że historia ubezpieczenia jest jednym z czynników wpływających na wysokość składki za OC.
Nawet doświadczonemu kierowcy może przydarzyć się szkoda. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, by doprowadzić do wypadku lub kolizji. A jak wiadomo bezszkodowa historia przebiegu ubezpieczenia jest czynnikiem, który dla ubezpieczyciela oznacza, że ryzyko spowodowania szkody przez danego kierowcę w najbliższym czasie jest niewielkie. W praktyce oznacza to, że dzięki bezszkodowej jeździe możemy liczyć na niższe składki za ubezpieczenie OC. Co jednak dzieje się sytuacji, gdy spowodujemy stłuczkę lub wypadek? Ile więcej zapłacimy za składkę OC po szkodzie?
To ile zapłacimy za ubezpieczenie OC zależne jest od oceny ryzyka ubezpieczeniowego. Im wyższe prawdopodobieństwo spowodowania szkody, tym większe ryzyko bierze na siebie ubezpieczyciel, co z kolei przekłada się na wysokość składki.
Jednym z najważniejszych parametrów wpływających na wysokość składki za OC jest historia ubezpieczenia. Uwzględnia ona to, od jak dawna kupujemy OC oraz czy w tym okresie spowodowaliśmy szkody. Kolejnym istotnym czynnikiem jest doświadczenie kierowcy. Ubezpieczyciele szacują je na podstawie dwóch kryteriów:
Wpływ na cenę polisy mają też dane pojazdu, takie jak pojemność silnika czy przebieg. Znaczenie mają również model i marka samochodu. Co więcej, ubezpieczyciele zwracają także uwagę na rodzaj pojazdu. I tak np. samochody osobowe są z zasady mniejsze i lżejsze, przez co powodują mniejsze szkody niż np. ciężkie ciężarowe samochody z dodatkowym ładunkiem.
W kwestii oceny ryzyka znaczenie ma również sposób użytkowania pojazdu. Nauka jazdy, taxi i przewóz osób i uczestnictwo w rajdach to sytuacje, w których za polisę zapłacimy więcej. Na ryzyko ubezpieczeniowe wpływa także miejsce zamieszkania.
Z uwagi na to, że ubezpieczyciele prowadzą indywidualną politykę cenową jedni mogą przyciągać posiadaczy konkretnych marek, inni właścicieli firm, a jeszcze inni młodych kierowców, oferując atrakcyjne zniżki. Dawniej obowiązywał system bonus-malus, zgodnie z którym każdy rok bezszkodowego posiadania ubezpieczenia dawał kierowcy ok. 10% zniżki, by po 5 lub 6 latach (w zależności od towarzystwa) wynieść 60%. Każda pierwsza szkoda odbierała 20% zniżek. Obecnie coraz częściej odchodzi się od tego systemu. Wysokość składki obliczana jest przez specjalne algorytmy, które biorą pod uwagę szereg paramentów. W efekcie nie da się jednoznacznie określić, ile wzrasta OC po szkodzie. Jednak nie każdy wie, że można ustrzec się przed wyższą składką. Taką możliwość daje nam Klauzula Ochrona Zniżki, która jest dostępna np. w LINK4. Dzięki temu produktowi ubezpieczyciel nie uwzględni pierwszej szkody przy odnowieniu ubezpieczenia OC.
Klauzula Ochrona Zniżki w LINK4 mówi, że:
„Jeżeli w okresie obowiązywania Klauzuli będą miały miejsce dwie lub więcej Szkody z Ubezpieczenia OC, to przy wyliczeniu składki za kolejny okres Ubezpieczenia OC Pojazdu uwzględnimy zwyżkę tylko za drugą i kolejne Szkody”.
W praktyce działa to tak, że pierwsza szkoda nie będzie ona brana pod uwagę w kolejnym roku ubezpieczeniowym. Dopiero druga i kolejna szkoda zostaną uwzględnione przy wyliczaniu składki za ubezpieczenie.
Źródło: LINK4
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…
28 listopada w siedzibie Generali Polska w Warszawie odbyła się konferencja, która podejmowała tematykę kluczowych wyzwań…
Końcówka roku dla wielu rolników wiąże się z koniecznością ubezpieczenia gospodarstwa rolnego. Właśnie teraz jest…