Usługa assistance kojarzy się nam przede wszystkim z pomocą w związku z nieprzewidzianymi zdarzeniami na drogach. Jednak coraz częściej popularność zyskuje jej odpowiednik, gwarantujący wsparcie w problematycznych sytuacjach związanych z użytkowaniem domu czy mieszkania, tzw. home assistance.
Z danych udostępnionych przez Global Assistance Polska wynika, że liczba spraw zgłaszanych w ramach polis z home assistance wzrasta. Statystyki te dotyczą zgłoszeń zrealizowanych w ramach umów ubezpieczeniowych zawartych przez spółkę Compensa i od niedawna też start-up ubezpieczeniowy Beesafe (wszystkie trzy podmioty są częścią Vienna Insurance Group). Trzy pierwsze kwartały tego roku przyniosły o nieco ponad 8% więcej interwencji niż w analogicznym okresie 2021 r., a w zestawieniu z tym samym przedziałem czasowym 2020 r. – już niemal o 50% więcej.
Wspomniane wyżej dane pokazują, że od początku stycznia do końca września 2022 r. około 7,5% rzadziej niż w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. korzystano z pomocy hydraulika, a niemal o 10% częściej z usług informacyjnych.
– W dobie coraz szerszego dostępu do internetu zaskakujące może wydawać się to, że najczęściej w ramach home assistance korzystamy właśnie z usług informacyjnych. Nadal jednak stała łączność z siecią nie dla każdego jest oczywistością. Wyszukanie wiadomości we własnym zakresie w niektórych sytuacjach może nie być możliwe albo wydawać się trudniejsze czy bardziej czasochłonne niż jeden telefon z prośbą np. o adresy czy numery do pobliskich usługodawców, sklepów lub placówek albo o godziny otwarcia interesującego nas urzędu – zauważa Rafał Mosionek, Prezes Zarządu Beesafe.
Pierwszą trójkę rodzajów pomocy, z której najczęściej korzystają osoby posiadające ubezpieczenie home assistance, zamyka serwis sprzętu AGD. Od stycznia do września 2022 r. zdecydowało się na niego niemal tyle samo ubezpieczonych, co w analogicznym okresie 2022 r.
– Warto wiedzieć, że poza pomocą specjalistów w zakresie hydrauliki czy serwisu AGD, a także m.in. elektryki i ślusarstwa, home assistance – w zależności od pakietu – może obejmować również mniej oczywiste wsparcie, chociażby ze strony informatyka czy gosposi, a także związane z serwisem urządzeń mobilnych – mówi Rafał Mosionek z Beesafe.
Ze statystyk ubezpieczyciela wynika, że od początku 2020 r. do końca trzeciego kwartału 2022 r. najwięcej, bo niemal 16% spraw, zgłoszono na terenie województwa mazowieckiego, prawie 13,5% – dolnośląskiego, niespełna 11% – śląskiego. Dane te nie zaskakują, biorąc pod uwagę to, że według danych GUS to właśnie na Mazowszu i Śląsku mieszka najwięcej osób, a województwo dolnośląskie jest pod tym względem na piątym miejscu w skali kraju. Na drugim biegunie liczby zgłaszanych w ramach home assistance spraw znajdują się natomiast województwa: świętokrzyskie (1,15%), lubelskie (2,4%) i opolskie (2,5%). Równocześnie opolskie występuje na ostatnim miejscu tabeli GUS podsumowującej liczbę ludności w poszczególnych województwach, świętokrzyskie jest natomiast na czwartej od końca pozycji, a lubelskie plasuje się w okolicach środka zestawienia.
Jednak sytuacja jest dynamiczna w całym kraju. W czasie pandemii wzrastająca liczba spraw zgłaszanych w ramach home assistance bywała tłumaczona większą ilością czasu spędzanego w mieszkaniach, co mogło generować częstsze awarie. Tymczasem tendencja do korzystania z tego typu ubezpieczenia rośnie również po ustaniu ograniczeń mobilności związanych z COVID-19. Może to, zatem wskazywać na coraz większą świadomość dotyczącą tego typu usług.
– Szczególnie w duży aglomeracjach miejskich obserwujemy, że klienci są bardziej świadomi zakresu spraw, w których mogą uzyskać pomoc w ramach home assistance. Nieprzewidziane zdarzenia zarówno na drogach, jak i w mieszkaniach mogą zaskakiwać nas niezależnie od sytuacji w kraju. Często generują też sporo stresu. Wiele osób decyduje się na home assistance, ceniąc sobie swój spokój i czas, który w razie awarii oszczędzą, bo nie będą musieli na własną rękę szukać specjalisty – podsumowuje Remigiusz Szeniawski, Dyrektor Departamentu Operacyjnego Global Assistance Polska.
Źródło: Beesafe
Podróże to czas relaksu, jednak nieprzewidziane sytuacje mogą zakłócić nam długo wyczekiwany urlop. Dlatego kluczowe…
Stłuczka na parkingu? Kolizja na drodze? A sprawca po prostu odjechał? Tego typu sytuacja to…
Choć obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewnia szeroką ochronę w razie szkód wyrządzonych osobom trzecim, nie działa…
Niepewność wobec diagnozy lub sposobu leczenia to codzienność wielu pacjentów. Jednak druga opinia medyczna daje…
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła zmianę formy prawnej TUZ Ubezpieczenia z towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych na spółkę…
Warszawa, Lublin i Olsztyn to liderzy najnowszego rankingu jakości życia PZU Lokalnie. Wyniki opracowane we…