Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego zobowiązany jest do zakupu ubezpieczenia OC i dbania o to, by zachować ciągłość ochrony ubezpieczeniowej. Czy jednak można przepisać ubezpieczenie samochodu np. w sytuacji podarowania go osobie bliskiej lub jego sprzedaży? Jak wygląda przeniesienie OC na nowego właściciela?
Zgodnie z aktualnymi przepisami w momencie sprzedaży lub darowizny samochodu musimy przekazać nabywcy pojazdu komplet dokumentów związanych z autem, między innymi takich jak dowód rejestracyjny pojazdu oraz ubezpieczenie OC.
Nowy właściciel może, ale nie musi korzystać z polisy ubezpieczeniowej zbywcy do końca okresu jej obowiązywania. Co ważne taka umowa, po upływie terminu, na jaki została zawarta, nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok. W związku z tym nie trzeba jej wypowiadać. Zasady te określone są ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych.
Warto pamiętać, że kupujący ma prawo do tego, by samodzielnie wybrać nowego ubezpieczyciela i zdecydować się na taką propozycję ubezpieczenia OC, która będzie w jego opinii najlepsza.
Niezwykle istotne jest jednak to, by nowy nabywca nie doprowadził do powstania choćby jednodniowej przerwy w okresie trwania ochrony ubezpieczeniowej komunikacyjnego OC. Bowiem jeśli do tego dojdzie, poniesie koszty kary nałożonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, które będą adekwatne do długości trwania owej przerwy i typu ubezpieczanego pojazdu.
Po poinformowaniu towarzystwa ubezpieczeń o przeniesieniu praw własności, można dokonać przepisania ubezpieczenia OC na nowego właściciela. Tu warto zaznaczyć, że operacja ta jest całkowicie bezpłatna dla obu stron. Jednak nabywca pojazdu musi zdawać sobie sprawę z tego, że ubezpieczyciel ma prawo dokonać rekalkulacji składki ubezpieczeniowej.
Wynika to z tego, że przeniesienie polisy OC na nowego posiadacza samochodu może wiązać się dla zakładu ubezpieczeń ze względnie większym ryzykiem. Dlatego też rekalkulacja składki OC może okazać się konieczna. Jednak w praktyce ma ona miejsce raczej rzadko. Zazwyczaj, gdy dotychczasowy właściciel pojazdu posiada długoletni bezszkodowy przebieg ubezpieczenia, a nowy nabywca jest młodym kierowcą bez doświadczenia, może dojść do ponownego wyliczenia składki. W takiej sytuacji jej wysokość prawdopodobnie wzrośnie. Ale nie zawsze może do tego dojść, bowiem każdy zakład ubezpieczeń podchodzi do tej kwestii indywidualnie.
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że przepisanie polisy OC na nowego właściciela leży przede wszystkim w interesie osoby sprzedającej i zalicza się do jego obowiązków. Oznacza to, że zbywca musi pisemnie poinformować swoje towarzystwo ubezpieczeniowe o fakcie sprzedaży samochodu – ma na to 14 dni od daty zawarcia umowy sprzedaży.
Niedopełnienie tej formalności może wiązać się z przykrymi konsekwencjami finansowymi dla zbywcy. Ubezpieczyciel może, bowiem zobligować go do zapłaty składki OC za okres od sprzedaży samochodu do momentu poinformowania towarzystwa o fakcie zbycia pojazdu. Należy też mieć świadomość, że na mocy aktualnych przepisów w tym czasie sprzedający wraz z nabywcą samochodu ponoszą solidarną odpowiedzialność za nieuregulowane należności.
Zazwyczaj fakt sprzedaży samochodu można zgłosić na odległość, za pomocą internetowego formularza, lub wysłać odpowiedni wniosek pocztą. Tu zaznaczymy, że każdy ubezpieczyciel może mieć inny wzór dokumentu wskazującego na przeniesienie prawa własności auta na nowego kupującego. Dlatego warto to odpowiednio wcześnie sprawdzić.
Przepisanie polisy OC nie wymaga osobistej obecności zbywcy ani nabywcy auta w siedzibie zakładu ubezpieczeń. Przy sprzedaży samochodu ubezpieczenie OC przechodzi automatycznie na nowego właściciela. Formalnie, więc przeniesienie OC na kupującego nie wymaga składania żadnych dokumentów do ubezpieczyciela, ale sprzedający musi poinformować go o zbyciu pojazdu.
Wykonanie tej szybkiej i prostej czynności pozwoli sprzedającemu uwolnić się od obowiązku uiszczania składek – okresowych lub rocznych na OC, czy ponoszenia kosztów kar za brak ochrony ubezpieczeniowej dla auta. Po złożeniu formularza informującego zakład ubezpieczeń o sprzedaży pojazdu, już po jego stronie będzie leżał kontakt z nowym właścicielem i ewentualna rekalkulacja składki.
Źródło: UNIQA
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…