Aktualności

Jak się przygotować do ubezpieczania energetyki jądrowej?

Ubezpieczania dotyczące energetyki jądrowej w Polsce będą stanowiły wyzwanie dla całej branży. Z tego powodu TUW PZUW podpisał umowę o strategicznej współpracy ze światowym liderem ubezpieczeń dla cywilnego sektora jądrowego Nuclear Risk Insurers. 

Ubezpieczania energetyki jądrowej wyzwaniem dla całej branży 

Ubezpieczenie przyszłej energetyki jądrowej w Polsce to wyzwanie dla całej branży.  

– Musimy się przygotować nie tylko my, ale i cały rynek, dlatego że mamy ambicje, żeby wokół nas powstawał polski pool atomowy. Wymaga to jednak strategicznych decyzji ze strony konkurentów na polskim rynku, dlatego że będzie to miało wpływ na ich wymogi wypłacalności i na ich ekspozycję na ryzyko – mówił w wywiadzie dla ISBnews prezes TUW PZUW Rafał Kiliński. 

Przedstawiciel TUW PZUW przypomniał, że wszystkie firmy ubezpieczeniowe podlegają pod reżim Solvency 2. Co oznacza, że muszą spełniać restrykcyjne wymogi kapitałowe, w których ma znaczenie m.in. kaloryczność ryzyk branych do portfela. A według szacunków budowa jednego bloku atomowego to koszt ok. 40 mld zł – zgodnie z zapowiedziami w Polsce ma ich powstać nawet sześć. 

– To są potężne pieniądze, do tego się trzeba przygotować – podkreślał Rafał Kiliński. 

Historyczna umowa o współpracy 

TUW PZUW, by zdobyć ekspercką wiedzę i doświadczenia, podpisał umowę o strategicznej współpracy ze światowym liderem ubezpieczeń dla cywilnego sektora jądrowego Nuclear Risk Insurers. Ta brytyjska spółka zapoczątkowała ubezpieczenia dla energetyki atomowej w Wielkiej Brytanii już w latach 50. XX wieku, a aktualnie bierze udział w ubezpieczaniu ok. 300 cywilnych obiektów jądrowych na świecie. 

– Czerpiemy z dobrych wzorców naszych partnerów z zagranicy. Natomiast w ogóle musimy zdecydować o formule, w jakiej takie konsorcjum powstanie i w jakiej ta elektrownia będzie ubezpieczana – zaznaczył prezes Kiliński. 

Tworzenie konsorcjów ubezpieczycieli 

Na świecie przyjęło się właśnie tworzenie krajowych pooli ubezpieczeniowych, czyli konsorcjów ubezpieczycieli. Zwyczajem stała się też współpraca między nimi. 

– Mamy np. pool japoński, czeski czy brytyjski – agregator poolu gromadzi pojemność danego rynku wokół siebie i tę pojemność, która pozostaje do uzupełnienia, uzupełnia pojemnościami innych pooli atomowych, z innych stron świata. W drugą stronę działa to tak samo: jeżeli np. w poolu brytyjskim brakuje pojemności, to po kawałeczku dokładają się inne poole. Jest to stara dobra ubezpieczeniowa zasada dywersyfikacji ryzyka – w razie dużej szkody uczestnicy tego poolu nie poniosą ogromnych strat, tylko stratę, którą są w stanie udźwignąć – wyjaśnił prezes TUW PZUW. 

Źródło: TUW PZUW 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

3 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

3 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

4 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

4 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

6 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

6 dni ago