Budowa domu jednorodzinnego to inwestycja, która wiąże się z ogromnymi wydatkami. Dodatkowo już w początkowych etapach prac może dość do wielu nieprzewidzianych sytuacji, które spowodują znaczny wzrost kosztów inwestora. Dlatego, by zniwelować negatywne skutki takich zdarzeń warto zadbać o ubezpieczenie domu w budowie.
Ubezpieczenie domu w budowie to produkt, który jest skierowany do osób fizycznych realizujących inwestycję budowlaną. Tego typu ochrona ubezpieczeniowa wyróżniana jest w zazwyczaj w zakresie ubezpieczenia domu i mieszkania. A oferta została stworzona z myślą o inwestorach, którzy pragną zabezpieczyć swój majątek na czas budowy domu od zdarzeń, które mogłyby spowodować wzrost kosztów całej inwestycji. Tym bardziej, że podczas wznoszenia nieruchomości może dojść do wielu nieprzewidzianych sytuacji takich, jak np. szkody spowodowane działaniem sił natury i zjawisk pogodowych, dewastacje, kradzieże, rabunki materiałów, sprzętu budowlanego, czy niepożądane uszkodzenia związane z montażem lub demontażem stolarki okiennej lub/i drzwiowej.
Wszelkie szczegóły dotyczące ubezpieczenia domu w budowie znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeniowych danego produktu. Tu warto zwrócić uwagę, że jak każda umowa również ta posiada określone obowiązki ubezpieczonego oraz ubezpieczającego, wykluczenia i ograniczenia ubezpieczenia, a także informacje o częstotliwości i sposobie opłacania składek, okresie obowiązywania ubezpieczenia oraz warunkach ewentualnego rozwiązania umowy ubezpieczeniowej. Pamiętajmy też o tym, że suma oraz przedmiot ubezpieczenia domu w budowie zależą przede wszystkim od wariantu ochrony, którą wybierze inwestor. Wynika to z tego, że wznoszoną nieruchomość można ubezpieczyć w zależności od etapu, na którym znajduje się budowa.
Na budowę domu składa się kilka etapów, które charakteryzują się występowaniem aspektów mogących ulec zniszczeniu, uszkodzeniu, dewastacji, kradzieży, czy nieumyślnym błędom instalatorskim. Dlatego, by usystematyzować zakres ubezpieczenia domu w budowie utworzono klauzule, które dotyczą poszczególnych etapów, na których znajduje się budowa nieruchomości. Na przykładzie produktu oferowanego przez TUZ Ubezpieczenia przedmiotem ubezpieczenia w przypadku poszczególnych klauzul wymienionych w OWU są:
Większość inwestorów przeznacza na budowę domu jednorodzinnego znaczne środki finansowe, które niekiedy stanowią największą inwestycję w jego życiu. Dlatego nikogo nie dziwi fakt, że osoby decydujące się na budowę domu chciałyby znaleźć dla siebie najlepszą ochronę ubezpieczeniową.
Na polskim rynku ubezpieczeniowym oferta tego typu produktów jest dosyć szeroka, co nie ułatwia wyboru – niedoświadczony inwestor może zgubić się w propozycjach różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Zatem gdzie ubezpieczyć dom w budowie? Nie będziemy odkrywczy, jeżeli stwierdzimy, że najlepiej u ubezpieczyciela, który nie tylko jest sprawdzony, ale też zaproponuje najlepsze warunki ubezpieczenia, indywidualne podejście do klienta, a także w rzetelny i przyjazny sposób przeprowadzi go przez cały proces związany z zawarciem umowy ubezpieczenia.
Pamiętajmy też o tym, że podczas wyboru ubezpieczenia domu w budowie, warto wziąć pod uwagę dodatkowe opcje, które proponuje ubezpieczyciel, np. Ubezpieczenie Home Assistance, NNW czy ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Mogą one nie tylko korzystnie wpłynąć na wysokość składki, ale też będą stanowiły rozszerzoną i kompleksową ochronę w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń.
Źródło: TUZ Ubezpieczenia
Niestety nieprzewidziane zdarzenia mogą pokrzyżować nawet najlepiej zaplanowane wakacje. Jednak nie każdy wie, że dzięki…
Coraz więcej Polaków wyrusza na wakacyjne trasy motocyklem. Jednak zanim wsiądziemy na dwa kółka i…
PKO Ubezpieczenia w swoim pierwszym raporcie społecznym pokazuje, jak kobiety w Polsce oceniają swój dobrostan.…
Wyniki badania Holiday Barometer 2025 pokazują, że po latach niepewności związanej z pandemią Polacy i…
Fundacja PZU i Fundacja Dr Clown nawiązały współpracę, by nieść radość i wsparcie emocjonalne dzieciom przebywającym…
Intensywne deszcze, wichury i lokalne podtopienia niestety stają się coraz częstsze. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega…