4 lutego obchodzono Światowy Dzień Walki z Rakiem. Wydarzenia organizowane w tym czasie mają zwiększać świadomość społeczeństwa na temat chorób nowotworowych oraz podkreślać rolę profilaktyki w walce z tymi schorzeniami. Warto pamiętać, że powodzenie terapii zależy od wczesnej diagnostyki. A w tym może pomóc odpowiednie ubezpieczenie.
Dane pokazują, że w naszym kraju ponad 1,17 mln osób żyje z chorobą nowotworową, a każdego roku przybywa około 170 tysięcy nowych zachorowań. Niestety rak to choroba, która może rozwinąć się u każdego z nas. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka. Szczególnie, że niemal każdy nowotwór wykryty w początkowej fazie daje szansę na pełne wyleczenie. Europejski Kodeks Walki z Rakiem wskazuje, że najważniejszymi wytycznymi zmniejszającymi ryzyko zachorowania na nowotwory są takie działania jak:
Niestety wiele nowotworów nie daje objawów we wczesnej fazie lub są one mało charakterystyczne. Dlatego w walce z nowotworami tak istotne są regularne badania profilaktyczne, które pozwolą wykryć nowotwór rozwijający się bezobjawowo i na czas włączyć odpowiednie leczenie. Przesiewowe badania pod kątem nowotworów obejmują, m.in.: mammografię, kolonoskopię, badania cytologiczne, badanie znamion u dermatologa, oznaczanie stężenia PSA w diagnostyce raka prostaty, RTG klatki piersiowej, systematyczne badania USG.
– Pracodawcy mają również możliwość skorzystania z programu profilaktycznego prowadzonego przez Centra Medyczne Świat Zdrowia i wykonania części z tych badań w miejscu pracy. Wystarczy, że zgłoszą oni takie zapotrzebowanie, a my zajmiemy się ich zorganizowaniem. W każdym przypadku badania są realizowane przez zespoły medyczne wyposażone w specjalistyczny sprzęt w pomieszczeniach na terenie firmy, które wskazuje pracodawca i spełniają wymogi sanitarne. Każdy z pracowników otrzymuje po badaniu niezbędne informacje od lekarzy i zalecenia co do dalszego postępowania. W ramach akcji profilaktycznych prowadzonych przez Centra Medyczne Świat Zdrowia należące do NEUCA przebadano już ponad 10 tys. pracowników – mówi Dariusz Grądziel, dyrektor sprzedaży usług medycznych, Świat Zdrowia Operator Medyczny.
Warto zdawać sobie sprawę, że w razie konieczności wykonania szczegółowych badań, których celem będzie wykluczenie lub potwierdzenie wstępnej diagnozy wystąpienia choroby nowotworowej, ubezpieczeni w TU Zdrowie mogą skorzystać z programu Mój Onkolog. Ubezpieczenie to może zostać poszerzone o zakres medycyny pracy w ramach polisy zdrowotnej. Dodatkowo, w zależności od wariantu ubezpieczenia, ubezpieczyciel zapewnia opiekę specjalistyczną, w tym nielimitowane konsultacje profesorskie, a także szeroki wachlarz badań: laboratoryjnych, ultrasonograficznych, radiologicznych, tomografii komputerowej, biopsji pod kontrolą USG, rezonansu magnetycznego. Klienci TU Zdrowie mogą również wykonać badanie poziomu markerów nowotworowych, które służy diagnostyce raka jajnika, przewodu pokarmowego lub piersi. W każdym wariancie ubezpieczenia zapewniona jest możliwość wykonania badań cytologicznych dla kobiet i badania PSA dla mężczyzn.
– W wielu przypadkach jesteśmy w stanie umówić pacjenta na konsultację w ciągu kilku dni. Pacjenci z podejrzeniem nowotworu, którzy przystąpią do programu, są prowadzeni krok po kroku przez Konsultanta Medycznego. Jego zadaniem jest pomoc w jak najszybszym dotarciu do specjalistów i wykonaniu niezbędnych badań diagnostycznych – mówi Szymon Dziedzic, dyrektor ds. medycyny ubezpieczeniowej, TU Zdrowie.
Program Mój Onkolog zapewnia szybką diagnostykę w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej. Aktualnie już ponad 80 tys. ubezpieczonych w TU Zdrowie posiada w ochronie ubezpieczeniowej Program Zdrowotny Mój Onkolog.
– Cały proces diagnostyki kompleksowo jest koordynowany przez Konsultanta Medycznego po otrzymaniu dokumentacji medycznej stwierdzającej podejrzenie choroby nowotworowej u ubezpieczonego pracownika w trakcie trwania ochrony ubezpieczeniowej. Konsultant Medyczny wspiera ubezpieczonego w prowadzonym procesie diagnostycznym, a w sytuacji potwierdzenia rozpoznania – daje wsparcie w wyborze lekarza prowadzącego onkologa i rozpoczęciu optymalnego leczenia szpitalnego. Diagnostyka najczęściej dotyczy podejrzenia nowotworów piersi u kobiet, prostaty u mężczyzn, a także czerniaka – tłumaczy Szymon Dziedzic.
Źródło: TU Zdrowie
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…