4 lutego obchodzono Światowy Dzień Walki z Rakiem. Wydarzenia organizowane w tym czasie mają zwiększać świadomość społeczeństwa na temat chorób nowotworowych oraz podkreślać rolę profilaktyki w walce z tymi schorzeniami. Warto pamiętać, że powodzenie terapii zależy od wczesnej diagnostyki. A w tym może pomóc odpowiednie ubezpieczenie. 

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory? 

Dane pokazują, że w naszym kraju ponad 1,17 mln osób żyje z chorobą nowotworową, a każdego roku przybywa około 170 tysięcy nowych zachorowań. Niestety rak to choroba, która może rozwinąć się u każdego z nas. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka. Szczególnie, że niemal każdy nowotwór wykryty w początkowej fazie daje szansę na pełne wyleczenie. Europejski Kodeks Walki z Rakiem wskazuje, że najważniejszymi wytycznymi zmniejszającymi ryzyko zachorowania na nowotwory są takie działania jak: 

  • Unikanie palenia papierosów i palenia biernego. 
  • Utrzymywanie prawidłowej masy ciała. 
  • Dbanie o aktywność fizyczną w życiu codziennym. 
  • Utrzymywanie zdrowej diety. 
  • Ograniczenie spożywania alkoholu. 
  • Chronienie się przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. 
  • Sprawdzenie stężenia radonu w domu – można to zrobić za pomocą małych czujników umieszczanych w domu na kilka tygodni. 
  • Kobiety powinny pamiętać, że rezygnacja z karmienia piersią oraz stosowanie hormonalnej terapii zastępczej zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów. 
  • Zaszczepienie swoich dzieci przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). 
  • Wykonywanie regularnych badań profilaktycznych, które pozwolą wykryć potencjalne zmiany nowotworowe na wczesnych etapach rozwoju i podjąć szybkie leczenie. 

Istotne badania profilaktyczne 

Niestety wiele nowotworów nie daje objawów we wczesnej fazie lub są one mało charakterystyczne. Dlatego w walce z nowotworami tak istotne są regularne badania profilaktyczne, które pozwolą wykryć nowotwór rozwijający się bezobjawowo i na czas włączyć odpowiednie leczenie. Przesiewowe badania pod kątem nowotworów obejmują, m.in.: mammografię, kolonoskopię, badania cytologiczne, badanie znamion u dermatologa, oznaczanie stężenia PSA w diagnostyce raka prostaty, RTG klatki piersiowej, systematyczne badania USG. 

– Pracodawcy mają również możliwość skorzystania z programu profilaktycznego prowadzonego przez Centra Medyczne Świat Zdrowia i wykonania części z tych badań w miejscu pracy. Wystarczy, że zgłoszą oni takie zapotrzebowanie, a my zajmiemy się ich zorganizowaniem. W każdym przypadku badania są realizowane przez zespoły medyczne wyposażone w specjalistyczny sprzęt w pomieszczeniach na terenie firmy, które wskazuje pracodawca i spełniają wymogi sanitarne. Każdy z pracowników otrzymuje po badaniu niezbędne informacje od lekarzy i zalecenia co do dalszego postępowania. W ramach akcji profilaktycznych prowadzonych przez Centra Medyczne Świat Zdrowia należące do NEUCA przebadano już ponad 10 tys. pracowników – mówi Dariusz Grądziel, dyrektor sprzedaży usług medycznych, Świat Zdrowia Operator Medyczny. 

Mój Onkolog – program szybkiej diagnostyki nowotworów 

Warto zdawać sobie sprawę, że w razie konieczności wykonania szczegółowych badań, których celem będzie wykluczenie lub potwierdzenie wstępnej diagnozy wystąpienia choroby nowotworowej, ubezpieczeni w TU Zdrowie mogą skorzystać z programu Mój Onkolog. Ubezpieczenie to może zostać poszerzone o zakres medycyny pracy w ramach polisy zdrowotnej. Dodatkowo, w zależności od wariantu ubezpieczenia, ubezpieczyciel zapewnia opiekę specjalistyczną, w tym nielimitowane konsultacje profesorskie, a także szeroki wachlarz badań: laboratoryjnych, ultrasonograficznych, radiologicznych, tomografii komputerowej, biopsji pod kontrolą USG, rezonansu magnetycznego. Klienci TU Zdrowie mogą również wykonać badanie poziomu markerów nowotworowych, które służy diagnostyce raka jajnika, przewodu pokarmowego lub piersi. W każdym wariancie ubezpieczenia zapewniona jest możliwość wykonania badań cytologicznych dla kobiet i badania PSA dla mężczyzn. 

– W wielu przypadkach jesteśmy w stanie umówić pacjenta na konsultację w ciągu kilku dni. Pacjenci z podejrzeniem nowotworu, którzy przystąpią do programu, są prowadzeni krok po kroku przez Konsultanta Medycznego. Jego zadaniem jest pomoc w jak najszybszym dotarciu do specjalistów i wykonaniu niezbędnych badań diagnostycznych – mówi Szymon Dziedzic, dyrektor ds. medycyny ubezpieczeniowej, TU Zdrowie. 

Program Mój Onkolog zapewnia szybką diagnostykę w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej. Aktualnie już ponad 80 tys. ubezpieczonych w TU Zdrowie posiada w ochronie ubezpieczeniowej Program Zdrowotny Mój Onkolog. 

– Cały proces diagnostyki kompleksowo jest koordynowany przez Konsultanta Medycznego po otrzymaniu dokumentacji medycznej stwierdzającej podejrzenie choroby nowotworowej u ubezpieczonego pracownika w trakcie trwania ochrony ubezpieczeniowej. Konsultant Medyczny wspiera ubezpieczonego w prowadzonym procesie diagnostycznym, a w sytuacji potwierdzenia rozpoznania – daje wsparcie w wyborze lekarza prowadzącego onkologa i rozpoczęciu optymalnego leczenia szpitalnego. Diagnostyka najczęściej dotyczy podejrzenia nowotworów piersi u kobiet, prostaty u mężczyzn, a także czerniaka – tłumaczy Szymon Dziedzic. 

Źródło: TU Zdrowie