Trwa trzecia edycja kampanii społecznej Bezpieczna Autostrada, która organizowana jest przez Compensę przy współudziale Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Akcja kładzie nacisk nie tylko na bezpieczne poruszanie się po autostradach i drogach szybkiego ruchu, ale też na aspekt zdrowotny kierowców.
Jak możemy przeczytać, głównym celem kampanii Bezpieczna Autostrada, organizowanej przez Compensę i CBRD, jest rozpowszechnienie wiedzy z zakresu bezpiecznego poruszania się po autostradach i trasach szybkiego ruchu oraz udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku. Akcja kładzie także nacisk na aspekt zdrowotny kierowców – ubezpieczyciel uświadamia ich, w jaki sposób stan zdrowia osoby prowadzącej pojazd może bezpośrednio wpływać na bezpieczeństwo jazdy.
– Wraz z rozwojem sieci autostrad, w łącznej liczbie wypadków w Polsce coraz większy odsetek stanowią zdarzenia na „najszybszych” drogach. W 2001 r. wynosił on zaledwie 0,4% ogółu wypadków, a w ostatnich 5 latach utrzymuje się na poziomie ok. 1,5%. Ze statystyk wynika także, że rokrocznie do wypadków dochodzi z tych samych przyczyn. Niektórych błędów ewidentnie trudno nam się oduczyć, co pokazuje, jak ważna jest edukacja w tym zakresie. Kontynuujemy również promowanie wiedzy na temat zdrowia kierowców. Uważamy, że jednym z kluczowych czynników wpływających na bezpieczną jazdę jest stan zdrowia osoby prowadzącej pojazd – mówi Karolina Tworzydło, dyrektor Departamentu Strategii Marketingowej i Komunikacji w Compensie.
W ramach tegorocznej edycji kampanii w 12 miastach zaplanowano pikniki rodzinne pod nazwą „Strefa Bezpieczeństwa Compensy”. Akcja informacyjna będzie odbywała się między innymi w Gnieźnie, Suwałkach, Łomży, Koninie, Kutnie, Ostrołęce, Słupsku, Elblągu, Kielcach, Piotrkowie Trybunalskim, Zgorzelcu, Wałbrzychu oraz na MOP-ach Otłoczyn Zachód i Parma. Podczas eventów wykwalifikowani ratownicy z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w praktyce uczą udzielania pierwszej pomocy. Natomiast w strefie bezpiecznego kierowcy można sprawdzić ciśnienie, zawartość tlenu we krwi czy poziom cukru, a także poddać się badaniu widzenia zmierzchowego, wrażliwości na olśnienie oraz sprawdzić swój refleks. Co ważne, w odwiedzanych miejscowościach ubezpieczyciel przekazuje władzom miast defibrylatory AED, których użycie może uratować życie w razie nagłego zatrzymania krążenia.
– Uczymy jak reagować w sytuacji zagrożenia życia. Uczymy dzieci i dorosłych, bo bezpieczeństwo nie zależy od wieku. Podczas pikników rodzinnych szerzymy ideę współodpowiedzialności: widzisz? Reaguj. Właściwie, bezpiecznie dla siebie i innych – komentuje Tadeusz Zagajewski, prezes Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Od 2018 roku w ramach kampanii udało się zorganizować szereg eventów edukacyjnych wraz z pokazami pierwszej pomocy. Osoby odwiedzające otrzymywały materiały informacyjne dla dorosłych i dzieci, a także karty ICE (in case of emergency), pomocne przy powiadamianiu bliskich w razie wypadku. W ramach akcji przeszkolono z zakresu pierwszej pomocy pracowników obsługi autostrad, wyposażono 10 kluczowych stacji w profesjonalne zestawy pierwszej pomocy. Z opublikowanych informacji wynika, że do tej pory miastom przekazano 8 defibrylatorów.
Szczegóły dotyczące Bezpiecznej Autostrady możemy znaleźć na stronie: bezpiecznaautostrada.pl
Źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…