Wśród wielu osób panuje przekonanie, że z uwagi na wiek lub przejście na emeryturę mogą mieć problem z zakupem ubezpieczenia na życie. A przecież praktyka pokazuje, że na rynku ubezpieczeń znajdziemy dużo ubezpieczeń dla seniorów, które nie tylko zapewnią wsparcie osobie ubezpieczonej, ale też i jej bliskim. Jak wybrać polisę na życie?

Ubezpieczenia na życie dla seniorów

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie – kim jest senior? I czy po ukończeniu ściśle określonego wieku możemy o sobie powiedzieć, że zostaliśmy seniorami? Niestety określenie to jest względne, a definicja bardzo elastyczna. Przecież często słyszymy, że mamy tyle lat na ile się czujemy.

Panuje też powszechna opinia, że wraz z wiekiem coraz trudniej jest nam znaleźć polisę na życie, która nie tylko w pełni będzie odpowiadała naszym potrzebom, ale też zapewni nam poczucie bezpieczeństwa. Warto rozwiać te wątpliwości.

Faktycznie w niektórych ubezpieczeniach możemy znaleźć zapisy odnośnie ograniczeń wiekowych. Oznaczają one, że czasami dana oferta np. dla osób po 56 roku życia może różnić się kilkoma elementami w porównaniu do tej przeznaczonej dla nieco młodszych osób.  Przed wyborem polisy na życie warto też zwrócić uwagę na zakres i sumy ubezpieczeń, bowiem te dwa czynniki pomogą nam znaleźć najlepsze rozwiązanie, dostosowane do naszego wieku.

Jakie warunki trzeba spełnić, by przystąpić do ubezpieczenia dla seniorów? Doświadczenie pokazuje, że ankiety medyczne nie są rzadkością. Jednak, jeżeli nasz stan zdrowia nie budzi żadnych zastrzeżeń i w ostatnim czasie nie przechodziliśmy poważnych chorób, taka ankieta będzie formalnością. Dlatego analizując dostępne na rynku ubezpieczeń oferty należy zawsze dokładnie zapoznać się z tym, jakie są warunki przystąpienia do danego ubezpieczenia, bowiem mogą się one różnić w zależności od ubezpieczyciela.

O ubezpieczeniu na życie spokojnie można pomyśleć tuż przed i na emeryturze. Dzięki temu zyskamy spokój i pewność, że w przypadku ciężkiego uszczerbku na zdrowiu czy trudnej operacji, otrzymamy wsparcie finansowe. Co ważne w razie naszej śmierci odpowiednio dobrana polisa pozwoli zabezpieczyć finansowo także naszego małżonka, a czasem również dzieci.

Ubezpieczenie na „jesień życia” – jaką polisę wybrać?

Poszukując dla siebie najlepszego ubezpieczenia na życie warto rozważyć oferty, które będą uwzględniały większość naszych potrzeb. Najczęściej są to polisy na życie i dożycie, które możemy rozszerzyć o umowy dodatkowe. Takie rozszerzenia zakresu dotyczą zazwyczaj zdarzeń spowodowanych wypadkami czy chorobami np. pobyt w szpitalu, rekonwalescencja po pobycie w szpitalu czy operacje.

Pamiętajmy o tym, by przed zawarciem ubezpieczenia zawsze sprawdzić jego zakres tj. jakie zdarzenia ono obejmuje. By ułatwić sobie wybór polisy możemy też wypisać sobie na kartce oczekiwania związane z umową i sprawdzić ile z nich będzie zawartych w danym ubezpieczeniu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie dla seniorów? Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na zakres ochrony, czyli to, w jakich sytuacjach otrzymamy świadczenie i w jakiej wysokości ono będzie. Istotna jest również wysokość składki oraz czas, na jaki będzie zawarta umowa.

Jak już wcześniej wspominaliśmy większość ubezpieczeń dla osób po 56 roku życia wymaga przejścia przez ankiety medyczne, a czasem także badania. Tutaj praktyki są różne i zależą od danego ubezpieczyciela. Przykładowo w ubezpieczeniu Compensa Między Nami Gold punktem wyjścia jest pytanie o wzrost i wagę oraz dwa krótkie pytania o stan zdrowia.

Dopiero po odpowiedziach, które wskazują na wcześniejsze problemy zdrowotne lub przy przekroczeniu wskaźnika BMI (które może oznaczać np. na zagrożenie cukrzycą) konieczne będzie wypełnienie ankiety medycznej.

Ubezpieczenie na życie – istotne informacje

Na ile lat możemy zawrzeć umowę? Na rynku możemy znaleźć oferty zarówno roczne, kilkuletnie, a także te z opcją automatycznego przedłużania, nieokreślone czy bezterminowe.

Warto też zwrócić uwagę, że niekiedy do ubezpieczenia możemy przystąpić tylko w określonym przedziale wiekowym, a sama ochrona trwa jeszcze po przekroczeniu tego wieku.

Tak jak w przypadku wszystkich ubezpieczeń, przed podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie wyboru danej oferty, należy dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU).

Pamiętajmy też, że składki wraz z upływem lat mogą być wyższe. Wynika to z tego, że ryzyko związane z ubezpieczeniem osoby starszej jest większe. Dlatego im wcześniej zdecydujemy się na ubezpieczenie na życie, tym niższa będzie wysokość składki.

Od czego zależy jeszcze cena polisy na życie? Jak już wcześniej wspominaliśmy jednym z czynników jest właśnie wiek. Dlatego szukając najlepszego ubezpieczenia warto znaleźć najkorzystniejszą cenowo opcję, pamiętając jednocześnie o zakresie ubezpieczenia. Najważniejsze jest to, by zachować równowagę pomiędzy tymi dwoma czynnikami, tak by czuć się bezpiecznie bez dużego obciążenia swojego budżetu.

I tu może pojawić się pytanie czy decydując się na tańszą opcję ubezpieczenia na życie trzeba rezygnować z szerokiej ochrony? Doświadczenie pokazuje, że nie. Wymienione już wyżej ubezpieczenie Między Nami Gold to oferta, oscylującą między 65 a 99 zł miesięcznie przy szerokim zakresie, stosunkowo atrakcyjnych sumach ubezpieczenia i z wieloma opcjami dodatkowymi. Ubezpieczenie to jest przeznaczone dla osób między 56, a 72 rokiem życia, z możliwością objęcia ochroną również swoich bliskich. Umowa zawierana jest na rok z opcją przedłużenia. Co ważne w ramach ubezpieczenia Między Nami Gold możemy również korzystać z assistance medycznego oraz domowego, także dla naszego małżonka czy partnera.

Źródło: Compensa TU S.A. VIG