zagraniczny wjazd z compensa

Podczas zagranicznej podróży może wydarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji. Compensa radzi jak przygotować się na wyjazd zagraniczny samochodem. Warto sprawdzić nie tylko stan techniczny pojazdu, ale też przyjrzeć się kwestii ubezpieczenia.

Przygotowania już na starcie eliminują część potencjalnych problemów

Damian Andruszkiewicz, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Komunikacyjnych Klienta Indywidualnego Compensa TU: „Przed długą trasą kierowcy z reguły robią przegląd techniczny, uzupełniają płyny w samochodzie i dokonują potrzebnych napraw. To ważna część przygotowań, bo już na starcie eliminuje się w ten sposób część potencjalnych problemów. Wszystkiego jednak nie da się przewidzieć. Dlatego warto też przemyśleć temat ubezpieczeń, które mogą przydać się poza Polską”.

Compensa: „Przede wszystkim trzeba się upewnić, czy w razie potrzeby obowiązkowe OC zostanie uznane za granicą”

Ubezpieczenie jest ważne bez żadnych dodatkowych dokumentów w większości popularnych wśród polskich turystów państw europejskich. Tak jest m.in. na Słowacji, w Czechach, Niemczech, we Włoszech, a także w krajach Beneluksu, większej części Bałkanów (Chorwacja, Serbia, Bułgaria, Grecja, Słowenia i Rumunia) oraz w leżących na Półwyspie Iberyjskim Hiszpanii i Portugalii. „Z wykupionym w Polsce OC można poruszać się po państwach należących do tzw. Porozumienia Wielostronnego. To kraje członkowskie Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jeżeli ktoś wybiera się autem poza tak opisane terytorium, to albo będzie musiał odebrać od swojego ubezpieczyciela działający międzynarodowo dowód posiadania OC (Zielona Karta), albo kupić dodatkowe ubezpieczenie graniczne” – dodaje Damian Andruszkiewicz.

Zielona Karta wymagana jest w kilkunastu krajach

Znajdują się wśród nich dość popularne wśród polskich turystów kierunki, m.in. Albania, Czarnogóra oraz Ukraina. Oprócz nich jeszcze np. europejska część Rosji, Macedonia, Białoruś oraz egzotyczne Maroko, Tunezja czy Turcja.

Lista nieprzyjemności jakie mogą się przytrafić kierowcy za granicą jest długa

Podczas zagranicznej podróży może wydarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji. Zatrzaśniecie kluczyków, rozładownie się akumulatora, czy holowanie to najczęściej przytrafiające się stresogenne sytuacje. W związku z tym wyjazd poza kraj bez samochodowego assistance jest ryzykowny. W ramach tej usługi można liczyć na naprawę i usprawnienie auta na miejscu zdarzenia, holowanie, dowóz paliwa, zakwaterowanie, pojazd zastępczy, transport podróżujących do miejsca docelowego lub do kraju, odbiór pojazdu po naprawie, strzeżony parking dla uszkodzonego samochodu czy zastępczego kierowcę. „Ze wsparcia ubezpieczyciela można korzystać na terenie Unii Europejskiej i w większości pozostałych państw europejskich. Co ważne, pomoc organizowana jest za pośrednictwem polskojęzycznej infolinii, dzięki czemu znika problem bariery językowej” – zauważa Damian Andruszkiewicz z TU Compensa.

Podczas wyjazdu przydatna również może okazać się polisa AC

Ubezpieczenie daje możliwość otrzymania odszkodowania po kradzieży samochodu. Należy jednak pamiętać, że niektóre kraje to „terytoria podwyższonego ryzyka” i ubezpieczyciele wyłączają je z ochrony w zakresie kradzieży. Powinni to wiedzieć zwłaszcza turyści planujący podróż po Ukrainie czy Rosji.

Oświadczenia o zdarzeniu drogowym ważne podczas zagranicznej wycieczki samochodem

Polski kierowca może być sprawcą lub poszkodowanym w kolizji czy wypadku na drodze. O tym, że może dojść do takiej sytuacji, trzeba pamiętać przed wyjazdem. W podróż dobrze jest zabrać ze sobą polsko-angielski wzór oświadczenia o zdarzeniu drogowym.