Niektórzy posiadacze polis OC okazują zaskoczenie, kiedy otrzymują automatyczne wznowienie umowy. Na jakich zasadach może się wznowić to obowiązkowe ubezpieczenie? Jakie przesłanki powodują automatyczną prolongatę umowy OC?
Kwestie dotyczące automatycznej prolongaty ubezpieczenia OC regulowane są przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Z zasady wznowienie obowiązkowej polisy OC ma zapobiegać brakowi ważnej umowy, bo jak wiadomo ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu jest obowiązkowe dla wszystkich zarejestrowanych w Polsce samochodów. Umowa tego typu chroni kierowcę w zakresie poniesienia kosztów finansowych szkód spowodowanych w związku z posiadaniem pojazdu. Istotne jest to, że brak ważnej polisy OC wiąże się z karą finansową nakładaną przez UFG. A ta w tym roku osiągnęła rekordową wysokość – właściciele samochodów osobowych, którzy zapomną o spełnieniu swojego obowiązku mogą zapłacić prawie 8 500 złotych.
Na ubezpieczycielach spoczywa obowiązek wznowienia kończącej się polisy OC na pojazd, jeśli spełnia ona określone przesłanki. Ubezpieczenie podlegające automatycznemu wznowieniu musi być w pełni opłacone, czyli przed końcem polisy musi wpłynąć do towarzystwa pełna wyliczona przy zawarciu składka. Kolejnym wymogiem jest brak odnotowania sprzedaży na polisie OC. W praktyce oznacza to, że jeśli sprzedamy swój pojazd i powiadomimy o tym fakcie w ciągu czternastu dni ubezpieczyciela, polisa nie wznowi się na kolejny okres. Polisa OC nie wznowi się także automatycznie, jeżeli do polisy wpłynie wypowiedzenie. Tu należy pamiętać o tym, że wypowiedzenie będzie skuteczne, jeśli będzie przesłane najpóźniej jeden dzień przed końcem polisy. Nie zapominajmy również o tym, że po złożeniu wypowiedzenia musimy zadbać o to, aby po wygaśnięciu polisy zawrzeć nową umowę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym – dzięki temu zachowamy ciągłość ubezpieczenia. Polisa nie wznowi się też, jeżeli na pojeździe była zawarta polisa krótkoterminowa, np. gdy auto było kupione w komisie.
Zazwyczaj kilka tygodni przed końcem trwania obecnej umowy otrzymamy od swojego ubezpieczyciela propozycję warunków wznowienia polisy OC. W zależności od konkretnego towarzystwa oraz preferowanej przez nas formy kontaktu warunki wznawianej polisy, mogą trafić do nas poprzez pocztę elektroniczną lub korespondencyjnie. Po zakończeniu poprzedniego ubezpieczenia polisa automatycznie wznowiona powinna do nas trafić, podobną drogą jak otrzymane wcześniej warunki – do dwóch tygodni od rozpoczęcia jej trwania. Taką polisę należy opłacić zgodnie z przesłanymi warunkami.
Warto zwrócić uwagę na to, że w ten sposób wznawia się tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jeśli na wygasającej umowie posiadaliśmy np. Autocasco czy assistance, i nadal chcemy posiadać ochronę tego typu powinniśmy skontaktować się ze swoim agentem ubezpieczeniowym. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasz pojazd jest kompleksowo chroniony.
Źródło: WARTA
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…