Współczesne rolnictwo opiera się często na bardzo wartościowym sprzęcie, dlatego warto zadbać o ochronę ubezpieczeniową pojazdów i maszyn wykorzystywanych do różnych prac polowych. Chyba każdy z nas wie, co to jest ubezpieczenie autocasco. W przypadku rolnika odpowiednikiem takiej polisy jest Agrocasco, czyli dobrowolne ubezpieczenie maszyn rolniczych. Na czym zatem polega takie ubezpieczenie? Przeczytaj poniżej.
Agrocasco to dobrowolne ubezpieczenie pojazdów, maszyn i sprzętów rolniczych, które chroni je w razie pożaru, huraganu lub innych opisanych w umowie warunków atmosferycznych. Polisa może również obejmować swoim zakresem takie zdarzenia jak rabunek lub kradzież ubezpieczonego sprzętu. Swoją konstrukcją bardzo przypomina ubezpieczenie autocasco.
Co ważne w ramach umowy można ubezpieczyć także inne maszyny niż tylko te objęte obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Pamiętajmy o tym, że jeśli posiadanym ciągnikiem lub kombajnem będziemy poruszać się po drogach publicznych, to musimy mieć ważne ubezpieczenie OC tych pojazdów.
W ramach Agrocasco można ubezpieczyć zarówno maszyny z napędem własnym, jak i bez napędu własnego oraz inny sprzęt rolniczy np.:
Listę ubezpieczonego sprzętu można uzupełnić np. o dodatkowy sprzęt taki jak system GPS albo koła bliźniacze.
Zakres polisy Agrocasco obejmuje ochroną ubezpieczeniową maszyny rolne w razie szkód wyrządzonych przez złe warunki atmosferyczne (np. huragan, deszcz nawalny, gradobicie, powódź), zdarzenie losowe (np. pożar, uderzenie pioruna) lub awarię i kradzież.
Pamiętajmy o tym, by tak jak w przypadku innych ubezpieczeń dobrowolnych, przed podpisaniem umowy dobrze zapoznać się z zakresem i warunkami ubezpieczenia, w tym okolicznościami zwalniającymi z wypłaty odszkodowania oraz naszymi obowiązkami.
Wszelkie wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela opisane są szczegółowo w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Jednak najczęściej odszkodowanie nie zostanie wypłacone, gdy szkoda zostanie przez nas wyrządzona umyślnie, pod wpływem środków odurzających lub spowodowana niewłaściwą eksploatacją maszyn.
Zazwyczaj też zakłady ubezpieczeń określają dolne limity dla szkody, np. gdy nie przekroczy ona wartości 200 zł, ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania.
Na odmowę może mieć również wpływ to, czy spełniliśmy wszystkie warunki, do których zostaliśmy zobligowani w momencie podpisywania umowy. Przykładem może być tu sytuacja, w której niewłaściwie zabezpieczyliśmy przed kradzieżą ubezpieczone maszyny.
Chyba nikomu nie trzeba przypominać, że prowadzenie gospodarstwa rolnego wiąże się wieloma niebezpiecznymi sytuacjami. Nie bez powodu rolnicy są zobowiązani do posiadania polisy OC rolnika.
Dla odmiany Agrocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym i nie jesteśmy zobligowani do tego, by z takiej polisy korzystać. Jednak w przypadku awarii, albo innego zdarzenia losowego, możemy uniknąć znacznego obciążenia finansowego, uzyskując pomoc właśnie z zakładu ubezpieczeniowego.
Przecież utrata ciągnika lub jakiegokolwiek innego sprzętu niezbędnego do prowadzenia agrobiznesu, z polisą może być mniej dotkliwa. A w ramach Agrocasco ubezpieczyciel może zaoferować pojazd lub sprzęt zastępczy. Jak widać dzięki ubezpieczeniu możemy zapewnić sobie ciągłość działalności rolniczej, bez popadania w inne zobowiązania finansowe.
Pamiętajmy o tym, że na rynku dostępnych jest wiele ofert dla rolników, które umożliwiają zawarcie ubezpieczenia w ramach jednej polisy. Taka umowa może zawierać zarówno obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz ubezpieczenie budynków rolnych, jak i Agrocasco. Dzięki takiej konstrukcji polisy możemy ją dobrze dopasować do swoich potrzeb.
Źródło: TUZ Ubezpieczenia
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…