Aktualności

Na jak długo zawierać umowę ubezpieczenia na życie?

Umowę ubezpieczenia na życie zawieramy zazwyczaj z myślą o przyszłości. A okres ubezpieczenia to czas na jaki zawierana jest polisa i po jego upływie konieczne jest wykupienie nowej umowy. Na jaki okres najkorzystniej zawrzeć ubezpieczenie na życie? Czy okres ubezpieczenia wpływa na wysokość składki?

Ubezpieczenie na życie – na jaki okres zawieramy umowę?

Dostępne na rynku oferty ubezpieczeń na życie różnią się między sobą terminami na jaki możemy je zawrzeć. Na przykład Nationale-Nederlanden polisy na życie zawiera na okres minimum 5 lat. Tego typu rozwiązania dają spokój i pewność, że nasza rodzina otrzyma potrzebne wsparcie, gdy nas zabraknie. Niezwykle istotne jest to, że umowa nie musi być jednolita przez cały okres jej trwania. Zakres ubezpieczenia możemy zmieniać – dostosowując go do zmieniających się potrzeb. Przykładowo wysokość sumy ubezpieczenia możemy dopasować do tego, jakiej ochrony mogą potrzebować aktualnie nasi bliscy. Zmiana może dotyczyć także wysokości miesięcznej składki.

Długi okres ubezpieczenia na życie – korzyści

Bez wątpienia dużym atutem długoterminowych ubezpieczeń na życie jest to, że nie musimy pamiętać o tym, że kończy nam się ubezpieczenie ani obawiać się, że w momencie, gdy ochrona będzie nam potrzebna jej zabraknie. Do korzyści możemy zaliczyć także wysokość składki, która zazwyczaj kształtowana jest przez:

  • okres trwania umowy ubezpieczenia,
  • wiek i stan zdrowia ubezpieczonego,
  • wartość sumy ubezpieczenia.

Zawarcie umowy na dłuższy okres gwarantuje nam, że składka w tym czasie nie ulegnie zmianie. Ankietę zdrowotną do ubezpieczenia wypełniamy tylko raz, nie musimy się więc obawiać, że jeśli nasz stan zdrowia pogorszy się, to w tym czasie zmianie ulegnie wysokość składki czy sumy ubezpieczenia. Wynika to z tego, że ubezpieczyciel podpisując z nami umowę długoterminową, bierze na siebie to ryzyko.

Dodatkowo, by zyskać pewność, że w przypadku poważnego zachorowania otrzymamy pomoc finansową i wsparcie w procesie leczenia, warto rozważyć rozszerzenie polisy o ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania.

Co więcej Nationale-Nederlanden raz do roku dokonuje indeksacji sumy ubezpieczenia. Co to oznacza? Ubezpieczyciel podwyższa sumę tak, by urealnić jej wartość oraz ochronić nas przed inflacją, czyli spadkiem wartości pieniądza. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że z czasem jego suma okaże się niewystarczająca do zabezpieczenia potrzeb naszej rodziny lub zakres ochrony będzie zbyt mały.

Nie zapominajmy, że to my zarządzamy swoją polisą i możemy w każdej chwili zmienić jej zakres, np. powiększając ją o dodatkowe pakiety lub dodając kolejnych ubezpieczonych. Zazwyczaj za pomocą jednej umowy jesteśmy w stanie ubezpieczyć całą rodzinę, dobierając odpowiednie polisy do potrzeb swojego współmałżonka i dzieci.

Okres karencji ubezpieczenia

Poruszając kwestię terminów związanych z ubezpieczeniami, warto wspomnieć także o pojęciu okresu karencji ubezpieczenia. W oferowanym przez Nationale-Nederlanden produkcie ochrona rozpoczyna się nie wcześniej niż w dniu opłacenia pierwszej składki na ubezpieczenie na życie. Dlatego składkę warto opłacić bezpośrednio po podpisaniu umowy.

Natomiast w przypadku polis zdrowotnych, np. na wypadek poważnego zachorowania, okres karencji ubezpieczenia może wynosić nawet kilka miesięcy. Tego typu rozwiązania chronią ubezpieczyciela przed próbami wyłudzenia świadczeń z tytułu wykupionej polisy zdrowotnej. I w tym okresie polisa jeszcze nie zapewnia nam pełnego zakresu świadczeń wynikających z podpisanej umowy ubezpieczeniowej.

W praktyce okres karencji zwykle wynosi od 0 do 3 miesięcy i zależy od rodzaju ubezpieczenia. Pamiętajmy o tym, że szczegółowe informacje o tym, kiedy rozpocznie się pełna ochrona ubezpieczeniowa, znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) polisy, na którą się zdecydowaliśmy.

Źródło: Nationale-Nederlanden

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

Bezpieczeństwo w podróży – jak wybrać dopasowane ubezpieczenie turystyczne? 

Podróże to czas relaksu, jednak nieprzewidziane sytuacje mogą zakłócić nam długo wyczekiwany urlop. Dlatego kluczowe…

5 dni ago

Jak uzyskać odszkodowanie bez danych sprawcy? 

Stłuczka na parkingu? Kolizja na drodze? A sprawca po prostu odjechał? Tego typu sytuacja to…

5 dni ago

Nie każda szkoda z OC – sprawdź, kiedy ubezpieczenie nie zadziała 

Choć obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewnia szeroką ochronę w razie szkód wyrządzonych osobom trzecim, nie działa…

5 dni ago

Więcej niż jedna diagnoza – druga opinia medyczna w praktyce 

Niepewność wobec diagnozy lub sposobu leczenia to codzienność wielu pacjentów. Jednak druga opinia medyczna daje…

5 dni ago

Transformacja TUZ Ubezpieczenia 

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła zmianę formy prawnej TUZ Ubezpieczenia z towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych na spółkę…

5 dni ago

Ranking, który mówi więcej niż statystyka. Gdzie w Polsce żyje się najlepiej? 

Warszawa, Lublin i Olsztyn to liderzy najnowszego rankingu jakości życia PZU Lokalnie. Wyniki opracowane we…

5 dni ago