W tej chwili z powodu pandemii większość europejskich ośrodków narciarskich nadal jest zamknięta, ale sytuacja jest bardzo dynamiczna i nie wiadomo, co przyniosą kolejne tygodnie. Dlatego warto odpowiednio wcześnie zaplanować wyjazd, szczególnie w podróż wybierzemy się własnym samochodem.
Co ze sobą zabrać wyjeżdżając na narty samochodem? Obok takich rzeczy jak niezbędny sprzęt narciarski oraz specjalistyczna odzież ( kombinezon lub spodnie narciarskie z kurtką), warto zabrać ze sobą też okulary przeciwsłoneczne, plecak oraz brelok do przypięcia ski-passu. Pamiętajmy również o tym, że na stoku przyda się na pewno krem z filtrem UV, tłusty krem zabezpieczający przed zimnem oraz pomadka do ust. Dlatego pakując się przed podróżą upewnijmy się, że rzeczy te znajdują się w naszym bagażu.
Przygotowując się do samodzielnego wyjazdu na narty nie zapomnijmy o dokumentach tj. potwierdzenie rezerwacji noclegu, polisa OC i ubezpieczenie turystyczne na narty, karta EKUZ, dowód osobisty i prawo jazdy, paszport (jeśli jest wymagany), karta płatnicza i trochę gotówki.
W ostatniej chwili może się okazać, że europejskie ośrodki narciarskie jednak ruszą. Dotyczy to również naszych krajowych baz noclegowych w górach. Dlatego też warto odpowiednio wcześnie obrać jakiś kierunek podróży. Dla ułatwienia poniżej podajemy najciekawsze destynacje na wyjazd na narty.
Dla początkujących narciarzy idealne będą nasze rodzime ośrodki narciarskie. Najlepsze miejsca na wyjazd na narty w Polsce? Od lat prym wiodą Czarna Góra, Białka Tatrzańska, Szczyrk, Jaworzyna Krynicka, Zieleniec, Szklarska Poręba (dla rodzin) i oczywiście Zakopane z Kasprowym Wierchem.
Niezwykle malownicze są też stoki Włoskie, a wśród nich ośrodek Livigno, który znajduje się blisko szwajcarskiej granicy. Różnorodność tras zjazdowych gwarantuje, że narciarze o każdym stopniu zaawansowania znajdą tam idealnie miejsce dla siebie.
Z uwagi na odległość, jaka dzieli Polskę od francuskich ośrodków narciarskich (około 1,5 tysiąca km) podróż własnym samochodem może okazać się bardzo męcząca, dlatego w tym przypadku lepiej zdecydować się zorganizowany wyjazd na narty.
Ciekawym kierunkiem są również Alpy austriackie, znajduje się tam wiele ośrodków narciarskich z Kaprun na czele. A z uwagi na dogodną lokalizację samochodem na narty do Austrii co roku wyjeżdża wielu Polaków.
Równie oblegane są ośrodki narciarskie naszych najbliższych sąsiadów, czyli Czech i Słowacji. Takie miejsca jak Tatrzańska Łomnica, Jasna Nizke Tatry, Snow Paradise – Wielka Racza – Oszczadnica, Park Snow Donovaly i Ski Park Kubinska Hola są jednymi z popularniejszych słowackich kierunków na narty. Co ciekawe z uwagi na lokalizację śnieg w czeskich ośrodkach narciarskich utrzymuje się wyjątkowo długo.
Im obrany przez nas ośrodek narciarski znajduje się dalej, tym bardziej musimy zadbać o swój samochód. Dobry stan opon i łańcuchy śniegowe to podstawa. Warto też sprawdzić wyposażenie auta takie jak koło zapasowe, gaśnica, kamizelka odblaskowa czy trójkąt ostrzegawczy. Jeżeli kraj destynacji jest bardzo odległy, to przed podróżą dla własnego bezpieczeństwa można wykonać przegląd techniczny. Wówczas zyskamy pewność, że nasz pojazd jest gotowy do tak długiej podróży.
I uwaga! Przed wyruszeniem w trasę warto sprawdzić specyfikę jazdy samochodem w krajach, przez które będziemy przejeżdżać oraz kraju docelowym.
Gdy wybieramy się na narty nie możemy też zapomnieć o ubezpieczeniu. Bez względu na to czy jest to wyjazd krajowy czy zagraniczny, zawsze musimy być brać pod uwagę niespodziewane zdarzenia losowe, które mogą wydarzyć się podczas podróży lub na stoku. Dlatego warto zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne na narty, które zapewni ochronę zdrowia, a także naszego bagażu i sprzętu sportowego (pokrycie szkód związanych z kradzieżą, uszkodzeniem i zniszczeniem). Decydując się na zakup ubezpieczenia na wyjazd na narty należy też zwrócić uwagę na to czy ochrona sprzętu narciarskiego w przypadku rekreacyjnej jazdy zawiera się w standardowym zakresie oferowanego produktu. I pamiętajmy o tym, że koszty leczenia urazów i złamań za granicą są bardzo wysokie, dlatego ubezpieczenie kosztów leczenia i pobytu w szpitalu to minimum ochrony o jaką powinniśmy zadbać.
Natomiast podróżując samochodem obok obowiązkowego OC i Zielonej Karty warto rozważyć zakup ubezpieczenia AC oraz dobrego pakietu usług assistance. Taka kompleksowa ochrona, szczególnie podczas dalekiej podróży może okazać się ogromną pomocą.
Źródło: AVIVA
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…