Wraz z końcem roku większość rolników planuje kolejne kroki na kolejny sezon rolniczy. W tym okresie warto pamiętać o przedłużeniu ochrony ubezpieczeniowej i wznowieniu umowy obowiązkowego ubezpieczenia budynków rolniczych. To także dobry czas, by zakupić ubezpieczenie dobrowolne, które zapewnia dodatkową ochronę np. przed szkodami związanymi z zalaniem budynków.
Na mocy ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych obowiązek ubezpieczenia budynku rolniczego o powierzchni powyżej 20 m2, którego posiadaczem lub współposiadaczem jest rolnik, powstaje z dniem pokrycia budynku dachem. Budynek ten powinien być trwale związany z gruntem i posiadać fundamenty, a także musi zostać wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych.
Obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolniczych obejmuje ochroną ubezpieczeniową w przypadku szkód spowodowanych przez zdarzenia losowe, takie jak: ogień, huragan, powódź, podtopienie, deszcz nawalny, grad, opady śniegu, uderzenie pioruna, eksplozja, osunięcie się ziemi, tąpnięcie, lawina i upadek statku powietrznego.
Istotną kwestią jest także to, by przed wznowieniem umowy przeanalizować, czy wykaz budynków wskazanych w obowiązującej umowie ubezpieczenia jest aktualny i jaki jest ich rzeczywisty stan. Aktualne dane, podane w umowie, mają ogromne znaczenie, gdy dochodzi do szkody, ponieważ mają wpływ na obliczanie jej wysokości i szybkość wypłaty.
Posiadanie szerokiej ochrony ubezpieczeniowej zapewnia wsparcie finansowe, gdy na skutek negatywnych zdarzeń, rolnik musi ponieść duże wydatki na naprawę lub odbudowę zniszczonego budynku. Z tego powodu warto uzupełnić obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolniczych o ochronę na wypadek szkód, które mogą powodować poważne straty finansowe, a powstają w wyniku:
Dodatkowy zakres ubezpieczenia dostępny jest w ramach oferty TUW „TUW” „Bezpieczna Zagroda”. Pakiet ten pozwala ubezpieczyć, np. ziemopłody, sprzęt rolniczy, materiały i zapasy oraz przedmioty codziennego użytku, m.in.: meble, sprzęt gospodarstwa domowego, lustra, szyby, odzież, a także sprzęt: audiowizualny, komputerowy, turystyczny i sportowy.
Warto zdawać sobie sprawę, że oprócz budynków rolniczych, właściciele gospodarstw mogą objąć dodatkową ochroną ubezpieczeniową m.in.:
Przydatnym rodzajem ubezpieczenia jest Dom Assistance. Produkt ten zapewnia pomoc medyczną oraz techniczną w trudnych i zaskakujących sytuacjach, np. podczas choroby ubezpieczonego czy w przypadku awarii sprzętu domowego. Ubezpieczyciel ma w swojej ofercie dwa warianty ubezpieczenia Dom Assistance – standardowy i premium. Przy wyborze pierwszego z nich, można liczyć na pomoc np. w sytuacjach, gdy trzeba wykonać deratyzację, dezynfekcję czy też usunąć gniazdo os lub szerszeni. Z kolei w ramach drugiego wariantu można otrzymać m.in. pomoc polegającą m.in. na dostarczeniu do domu leków, a także sprzętu medyczno-rehabilitacyjnego. Opcja ta zapewnia także usługi Concierge.
TUW „TUW” zachęca do skorzystania z pomocy agentów ubezpieczeniowych, którzy często sami są rolnikami i korzystają z własnego doświadczenia – dzięki czemu pomagają w doborze optymalnego zakresu ubezpieczenia. Ze szczegółami oferty można też zapoznać się na stronie ubezpieczyciela.
Źródło: Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW“
W najnowszej edycji prestiżowego konkursu „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” na najlepszych analityków makroekonomicznych drugie miejsce zajął…
Nawet przy największej ostrożności nie można przewidzieć wszystkiego. A niestety wypadki najmłodszych nadal zdarzają się…
Do wakacji zostało już niewiele czasu. Planując wakacyjny wyjazd niewątpliwie warto zadbać o swoje bezpieczeństwo.…
W odpowiedzi na potrzeby klientów Allianz Polska wprowadziło do swojej oferty nowy produkt – Leczenie…
O ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym wielu z nas słyszało, jednak czy mamy świadomość…
Wynajmowanie nieruchomości to inwestycja, na którą decyduje się wiele osób. Jednak działalność tego typu wiąże się…