Przeglądy instalacji technicznych w domu lub w mieszkaniu mają znaczenie nie tylko ze względów bezpieczeństwa. Kwestia ta jest także istotna w przypadku ubezpieczenia nieruchomości. Warto zdawać sobie sprawę, że zaniedbanie obowiązkowych przeglądów może być podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania. Jakie przeglądy są obowiązkowe w domu jednorodzinnym?
Przegląd instalacji to regularne badanie techniczne budynków, którego zadaniem jest ocena stanu technicznego oraz bezpieczeństwa użytkowania poszczególnych instalacji, takich jak instalacja elektryczna, gazowa, wentylacyjna czy wodno-kanalizacyjna. Systematyczne dokonywanie tej czynności jest nie tylko kwestią dbałości o bezpieczeństwo mieszkańców i użytkowników budynku, ale też prawnym obowiązkiem właścicieli i zarządców nieruchomości.
W myśl art. 61 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawa Budowlanego:
„Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany: 1) utrzymywać obiekt w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej, oraz 2) zapewnić, aby użytkowanie obiektu było zgodne z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska”.
Regulacja ta nakłada na właścicieli lub zarządców obowiązek dbałości o stan techniczny budynku oraz zapewnienie jego bezpiecznego użytkowania. Co istotne, niewywiązanie się z tego obowiązku może prowadzić do konsekwencji prawnych, w tym kar finansowych.
Częstotliwość wykonywania przeglądów zależy od rodzaju instalacji Art. 62.1 Ustawy Prawo Budowlane precyzuje obowiązek przeprowadzania okresowych przeglądów instalacji:
„Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli: 1) okresowej, co najmniej raz w roku, w zakresie sprawdzenia stanu technicznego elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych i niszczących; 2) co najmniej raz na 5 lat, w zakresie ogólnym stanu technicznego, instalacji i urządzeń”.
Roczne przeglądy techniczne dotyczą głównie elementów budynku i instalacji, które są narażone na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych (np. dachy, instalacje odgromowe), natomiast przeglądy pięcioletnie dotyczą stanu technicznego obiektu, w tym instalacje wewnętrzne. W praktyce oznacza to, że:
Warto podkreślić, że obok systematycznych przeglądów znaczenie ma również regularne czyszczenie przewodów kominowych. I tak:
Weryfikując Ogólne Warunki Ubezpieczenia dostępne na rynku można zauważyć zapis, który bezpośrednio dotyczy obowiązku regularnego przeglądu instalacji. W przypadku Europa Ubezpieczenia brzmi on następująco:
„Ubezpieczony ma obowiązek właściwie zabezpieczyć przedmiot ubezpieczenia, przestrzegać przepisów prewencyjnych, w tym o ochronie przeciwpożarowej, o konserwacji i eksploatacji urządzeń będących pod jego dozorem oraz zobowiązany jest dbać o konserwację przewodów i urządzeń wodociągowych, wodno-kanalizacyjnych i technologicznych. Ubezpieczony ma obowiązek dbać o stan techniczny wszystkich instalacji, łącznie z zalecanymi kontrolnymi badaniami i przeglądami. Ubezpieczony ma obowiązek wyposażyć instalacje we wszystkie wymagane systemy (np. ochronę przeciwporażeniową, przeciwprzepięciową, odgromową, uziemienie). Ponadto, ubezpieczony ma obowiązek eksploatować je zgodnie z przeznaczeniem, instrukcją obsługi i przepisami technicznymi” (§20, pkt. 3, 4. Ogólnych Warunków Ubezpieczenia).
W kolejnym punkcie zaznaczono, że brak spełnienia tych obowiązków może skutkować wyłączeniem odpowiedzialności ubezpieczyciela (jeśli miało to wpływ na powstanie szkody lub jej rozmiar):
„Jeżeli ubezpieczony nie dopełnił obowiązków określonych w ust. 3 i 4, a ich niedopełnienie miało wpływ na powstanie szkody lub jej rozmiar, wówczas nie odpowiadamy za szkody powstałe z tego powodu”.
W praktyce oznacza to, że nie spełnienie obowiązku dokonania przeglądów może wpłynąć na wysokość odszkodowania, a czasami nawet doprowadzić do odmowy jego wypłacenia.
Źródło: Europa Ubezpieczenia
Podróże to czas relaksu, jednak nieprzewidziane sytuacje mogą zakłócić nam długo wyczekiwany urlop. Dlatego kluczowe…
Stłuczka na parkingu? Kolizja na drodze? A sprawca po prostu odjechał? Tego typu sytuacja to…
Choć obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewnia szeroką ochronę w razie szkód wyrządzonych osobom trzecim, nie działa…
Niepewność wobec diagnozy lub sposobu leczenia to codzienność wielu pacjentów. Jednak druga opinia medyczna daje…
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła zmianę formy prawnej TUZ Ubezpieczenia z towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych na spółkę…
Warszawa, Lublin i Olsztyn to liderzy najnowszego rankingu jakości życia PZU Lokalnie. Wyniki opracowane we…