Ubezpieczenie OC rolnika to obowiązkowe ubezpieczenie dla posiadaczy gospodarstw rolnych. Tego typu polisa obejmuje ochroną nie tylko samego rolnika czy osoby pozostające z nim w gospodarstwie domowym, ale też osoby pracujące w jego gospodarstwie rolnym. Zbliża się koniec roku, więc warto przypomnieć sobie kilka podstawowych kwestii związanych z tym ubezpieczeniem.
Zacznijmy od tego, że ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych nakłada na rolnika obowiązek zawarcia ubezpieczenia w zakresie wynikającym z ustawy. Obowiązek ten dotyczy osób fizycznych posiadających lub współposiadających gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni co najmniej 1 ha. Co ważne rolnikiem jest także posiadacz użytków rolnych, gruntów pod stawami oraz sklasyfikowanych jako użytki rolne obszarów pod zabudowaniami, niezależnie od ich powierzchni, jeżeli prowadzi na nich produkcję rolną ( stanowiąca dział specjalny), np. ma szklarnie, uprawia pieczarki, hoduje drób itp.
Przypominamy, że w ramach polisy OC rolnika ochroną objęta jest odpowiedzialność cywilna:
Zakres ubezpieczenia OC rolnika obejmuje szkody wyrządzone osobom trzecim, będące następstwem:
Warto podkreślić, że tego typu polisa obejmuje ochroną także szkody, do których doszło poza terenem gospodarstwa, np. gdy oprysk zniszczy rośliny sąsiada lub gdy zwierzęta gospodarskie przyczynią się do powstania zniszczeń na czyjejś działce.
Zakresem ubezpieczenia objęte są również szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów wolnobieżnych, będących w posiadaniu rolników i użytkowanych w związku z posiadaniem przez rolnika gospodarstwa rolnego.
Końcówka roku to czas, kiedy większość rolników zawiera obowiązkowe ubezpieczenia rolne, takie jak OC rolnika, czy ubezpieczenie budynków rolnych. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że spełnienie obowiązku określonego w ustawie nie zapewni pełnej ochrony. Dlatego tak ważne jest przyjrzenie się opcjom dodatkowym oraz wybór odpowiedniego zakresu i sum ubezpieczenia. Dzięki temu każdy rolnik zyska pewność, że to, co dla niego najcenniejsze jest kompleksowo chronione. Tym bardziej, że zazwyczaj ubezpieczenie OC rolnika może zostać rozszerzone w ramach jednej polisy o ubezpieczenie budynków rolnych oraz innego mienia znajdującego się w posiadaniu rolnika, a także o OC w życiu prywatnym.
Źródło: Compensa TU S.A. VIG
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…