Aktualności

PIU: Czeka nas kolejna wojna cenowa

Prezes PIU Jan Grzegorz Prądzyński  w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”(11.12.17), potwierdził, że dla branży ubezpieczeniowej rok 2017 był trudnym czasem. 

„Nie pamiętam łatwego, ale ten był dosyć skomplikowany. Pamiętamy wzrost stawek OC komunikacyjnego. Teraz ceny się ustabilizowały, jednak równowaga jest bardzo krucha. W ubezpieczeniach korporacyjnych ubezpieczyciele konkurują dosyć ostro. W ubezpieczeniach na życie sytuacja jest stabilna, ale ubezpieczenia zdrowotne są pozostawione same sobie. Mamy nadzieję, że dobre rozwiązania legislacyjne pozwolą mu rozwinąć się”.

Prądzyński: „Widzimy wzrost w segmencie ubezpieczeń indywidualnych, domów i mieszkań”

Wartość ubezpieczonego majątku firm w Polsce to 1,7 bln zł, 60 proc. majątku polskich przedsiębiorstw: „ Ubezpieczenia korporacyjne mają rolę zabezpieczenia majątku i rolę społeczną. Jeżeli spali się fabryka to za ubezpieczenie nie tylko odbuduje się fabrykę, ale to są również świadczenia wypłacane pracownikom. 60 proc. ubezpieczeń majątkowych to ubezpieczenia komunikacyjne. – Jeżeli nie będzie presji legislacyjnej, żeby rozszerzać katalog wypłat, to ceny powinny utrzymać się na tym samym poziomie – ocenił szef PIU.

Rynek OC stracił przez ostatnie 10 lat 7,5 mld zł

„W którymś momencie musiało dojść do wyrównania. Jednak zaczynają się te same mechanizmy prowadzące do wojny cenowej. Wchodzą na rynek gracze, którzy nie mają obciążeń starymi szkodami. Nie są też odpowiedzialni przed naszym nadzorem. Mogą robić składki, które nie są adekwatne do kosztów. Pozostali gracze muszą jakoś się dostosowywać i niestety idziemy w kierunku kolejnej wojny cenowej. Przyznał, że być może jakaś konsolidacja nadchodzi, ale na polskim rynku nie ma aż tak dużo ubezpieczycieli, żeby była ona znacząca” – tłumaczył gość.

Czy pojawią się regulacje dotyczące zadośćuczynień?

„Ubezpieczyciele wypłacają zadośćuczynienia za ból i cierpienie. Mam nadzieję, że to będą dobre regulacje, które pozwolą poszkodowanemu na przewidywalność. Podstawą jest, żeby poszkodowany wiedział ile mu się naprawdę należy. Dopóki nie ma przewidywalności, ciężko określić, co się danemu poszkodowanemu należy”.

„Druga regulacja to ubezpieczenia zdrowotne. Dopóki nie będzie dobrych uregulowań, które pozwolą ubezpieczycielom zaistnieć na tym rynku, jednocześnie dostarczyć dodatkowe pieniądze do systemu publicznego, bardzo ciężko będzie, żeby system opieki zdrowotnej rozwijał się skutecznie. Nawet bez regulacji już 2 mln Polaków ma ubezpieczenia zdrowotne” – dodał.

Pracownicze Plany Kapitałowe to trzecia regulacja: „ Apelujemy, żeby ubezpieczyciele byli włączeni w fazę akumulacji, kiedy ubezpieczony zbiera pieniądze na emeryturę” – mówił Prądzyński.

Źródło: www.rp.pl

Mateusz

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Mateusz
Tags: PIU

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

4 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

4 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

5 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

5 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

7 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

7 dni ago