Ubezpieczyciele prześcigają się w wymyślaniu systemów antyfraudowych, wykorzystując w tym celu nowe technologie. Według PIU, wykrywalność wyłudzeń rośnie, ale oszuści niestety nadal są górą. Ostatnie statystyki o ujawnionych oszustwach dotyczą 2016 r. , kiedy to asekuratorzy wykryli w ubezpieczeniach komunikacyjnych wyłudzenia na kwotę ponad 131 mln zł.
Dzisiejsza „Rzeczpospolita” [29.06.18], powołuje się na raport Polskiej Izby Ubezpieczeń z października 2017 r., który potwierdza, że w ubezpieczeniach majątkowych oszustwa stanowią między 0,28 a 3,70 proc. w ogólnej liczbie wypłaconych odszkodowań w zależności od ubezpieczyciela. Według badań Insurance Europe w 2016 r. aż 10 proc. wypłaconych w Europie świadczeń to wyłudzenia. To pokazuje, że większość oszustw w Polsce pozostaje niewykryta, chyba że u nas przestępczość ubezpieczeniowa jest poniżej europejskiej średniej, ale to trudno zakładać.
Jak podkreśla Maciej Krzysztoszek, rzecznik prasowy Link4: „Proceder polega na szukaniu „dawcy polisy” poprzez wielokrotne pokonywanie ronda aż do momentu, gdy nadarzy się okazja”. Piotr Iglewski, biegły sądowy tłumaczy z kolei, że: „Najczęściej pojawiają się dwa typy wyłudzeń. Pierwszy to sytuacja, gdy zderzają się dwa pojazdy na umówionych warunkach. Jeden z nich miał wcześniej uszkodzenia, często były to szkody parkingowe, a właściciel nie ma polisy autocasco, a chciałby naprawić samochód z ubezpieczenia. W tym celu za opłatą umawia się z kierowcą innego auta, żeby zlikwidować szkodę z jego polisy OC. Druga grupa to wyłudzenia na dużą skalę, gdy ktoś zrobił sobie z tego zawód”.
„W procesie przeciwdziałania nadużyciom kluczowy jest czas. Już w momencie zgłoszenia szkody potrzebna jest wiedza, czy roszczenie nie jest potencjalnym nadużyciem”– tłumaczy Bartłomiej Litwińczuk, członek zarządu PZU Życie.
Nowe technologie mają pomóc ubezpieczycielom: „Wykorzystujemy algorytmy sztucznej inteligencji, niezwykle skuteczne, które stale monitorują przebieg każdej szkody, od momentu jej rejestracji po wydanie decyzji” – mówi Tomasz Maciejak, kierownik Zespołu Obsługi Szkód Złożonych w Axa.
Niedługo z pomocą towarzystwom przyjdzie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Już w I kwartale przyszłego roku ma uruchomić specjalną platformę, umożliwiającą wykrywanie sieci powiązań obejmujących np. kilka towarzystw.
Jak wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń o przestępczości ubezpieczeniowej w 2016r., zakłady ubezpieczeń zauważają renesans pewnych pozornie zapomnianych metod wyłudzeń w komunikacji .
W tego typu metodzie oszuści wykorzystują błędy innych kierowców celowo doprowadzając do kolizji. Następnie samochody – generatory szkód – są prowizorycznie naprawiane i ponownie wykorzystywane.
Najpopularniejsze dolegliwości przewijające się w roszczeniach związane są z uszkodzeniem szyjnego odcinka kręgosłupa, bólami głowy, depresjami powypadkowymi.
Źródło: www.rp.pl
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…