PKO Ubezpieczenia przypomina, że 1 stycznia 2024 roku zmieniła się ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.), co wpłynęło na sposób rozliczania podatku od zysków kapitałowych, tzw. podatku Belki. Co to oznacza dla klientów posiadających UFK?
1 stycznia 2024 roku zmieniła się ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.). Dotychczas podatek od zysków kapitałowych z wypłat związanych z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (dalej: „UFK”) był potrącany automatycznie przy wypłacie środków. Od tamtego momentu to klienci mają obowiązek samodzielnego rozliczenia tego podatku. Istotne jest to, że zmiana ta nie dotyczy przeniesienia środków między funduszami w ramach tej samej polisy – taka operacja jest nadal zwolniona z podatku.
Warto zdawać sobie sprawę, że dzięki nowym przepisom klienci mają możliwość kompensowania zysków i strat kapitałowych. Jeśli w danym roku podatkowym została poniesiona strata to przez kolejne 5 lat kalendarzowych możemy obniżać swój podatek, kompensując zyski ze stratami (np. zyski z UFK ze stratami z innych instrumentów rynku kapitałowego, takich jak akcje, obligacje skarbowe i obligacje korporacyjne).
W związku z powyższymi zmianami warto wiedzieć, że:
Warto pamiętać, że obowiązek rozliczenia podatku od teraz leży po stronie klienta.
PIT-8C zawiera kwoty przychodów i kosztów związane z wypłatami z wszystkich umów z UFK w PKO Ubezpieczenia w danym roku kalendarzowym. PIT-8C otrzymamy tylko za rok, w którym dokonamy wypłaty z UFK. Dane będą także dostępne w systemie Twój e-PIT (https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/), gdzie na ich podstawie zostanie automatycznie wygenerowane wstępne zeznanie PIT-38. Jeśli nie naniesiemy zmian, system automatycznie zatwierdzi formularz w ustawowym terminie.
Niezwykle istotne jest aktualizowanie swoich danych adresowych, bowiem ą one niezbędne do przygotowania i prawidłowej wysyłki PIT-8C. Na przykład adres zamieszkania służy do ustalenia właściwego urzędu skarbowego, do którego trafi nasze rozliczenie. Natomiast adres korespondencyjny jest wykorzystywany przez firmę do wysyłki PIT-8C – dokument zostanie wysłany pocztą tradycyjną na adres korespondencyjny, który mamy zarejestrowany w PKO Ubezpieczenia.
Klienci ubezpieczyciela mogą zaktualizować dane:
Źródło: PKO Ubezpieczenia
Gwałtowne zjawiska pogodowe na stałe już wpisały się w naszą rzeczywistość. Niestety gradobicie może doprowadzić…
Nawet doświadczeni kierowcy mogą spowodować kolizję lub wypadek. Jak wiadomo z ubezpieczenia OC odszkodowanie otrzymają…
Dosyć często można spotkać się z pytaniem odnośnie tego, czy można mieć dwa ubezpieczenia grupowe lub…
Holowanie samochodu za granicą może wiązać się ze sporym wydatkiem. Jednak możemy uniknąć tego kosztu,…
Jak wiadomo za brak ciągłości w obowiązkowym ubezpieczeniu OC możemy zapłacić karę. Co zatem zrobić,…
Każdego dnia podejmujemy decyzje, które mają wpływ na naszą przyszłość. Czy jednak możemy zrobić coś,…