Polskie prawo nadaje na touroperatorów obowiązek ochrony uczestników wycieczki w ramach ubezpieczenia. Wiemy jednak, że polisy dołączane do umowy uczestnictwa imprezy turystycznej (wraz z wymarzonymi wakacjami) dają tak naprawdę iluzoryczną ochronę o czym przekonywali nas w rozmowie przedstawiciele biur podróży. Według nas i ekspertów z branży turystycznej warto jednak wybrać opcje rozszerzonej odpowiedzialności. Dlaczego? Sprawdziliśmy różnice.
Według Raportu* przygotowanego przez serwis „Wiadomości Turystyczne” w ubiegłym roku w zestawie największych pięciu biur turystycznych w Polsce uplasowały się: Itaka, TUI, Rainbow, Coral Travel, Grecos. Tych pięciu największych touroperatorów obsłużyło łącznie w ubiegłym roku 2,773 mln klientów.
Polskie prawo nadaje na właścicieli biur podróży obowiązek ochrony uczestników wycieczki w ramach ubezpieczenia turystycznego . Aby sprostać wymogom prawa ochrona musi być już wliczona w koszty imprezy turystycznej. Należy podkreślić, że taki obowiązek mają tylko te biura, które organizują wjazdy poza granicami kraju. Ustawodawca nie określa sumy obowiązkowego ubezpieczenia. Jakie więc kwoty oscylują u poszczególnych Touroperatorów?
Obowiązek ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą jaki muszą spełniać właściciele biur podróży ma na celu zabezpieczenie turystów przed koniecznością pokrywania przez nich wydatków, które związane są z leczeniem powypadkowym. Tego rodzaju ochrona powinna zapewnić pokrycie kosztów związanych min. z powypadkowym leczeniem szpitalnym, leczeniem ambulatoryjnym, a także zwrot wydatków poniesionych na leki, środki opatrunkowe i inne koszty związane z leczeniem za granicą. To absolutne minimum jakie należy mieć na zagraniczny wyjazd. Niestety połowa Polaków nawet w takim zakresie się nie zabezpiecza i na wakacje jedzie bez ubezpieczenia (zobacz: Co drugi Polak na wakacjach bez ubezpieczenia).
Ten rodzaj ochrony należy do grupy ubezpieczeń osobowych, w których ochroną objęte są zdrowie i życie człowieka. Według przepisów kodeksu cywilnego przedmiotem ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków są następstwa nieszczęśliwych wypadków, które polegają min. na uszkodzeniu ciała, a także na rozstroju zdrowia, które powodują trwały uszczerbek lub śmierć osoby ubezpieczonej. Zaledwie tydzień temu pisaliśmy o tym jak zwiedzanie i poznawanie atrakcji wyspy zakończyło się tragicznie dla świeżo upieczonego małżeństwa. Mężczyzna wpadł do wulkanu, a koszt jego leczenia przekroczył 135 000 złotych. Gdyby para miała odpowiednią polisę, nie musiałaby teraz martwić się zbiórką pieniędzy.
Touroperatorzy oferując swoim klientom ubezpieczenie turystyczne proponują różne zakresy, typy, warianty i sumy ubezpieczenia. Porównaliśmy te warianty tak, pokazać jakie różnice występują pomiędzy oferowanymi przez nich ubezpieczeniami. W porównaniu pakietów, zakresów ochrony i sum ubezpieczenia widoczne są ogromne różnice, które oznaczają jedno. Podstawowy zakres ochrony oznacza, że w wielu sytuacjach może się ono okazać nieprzydatne lub nieskuteczne.
Taki stan rzeczy wynika z nakazu dołączania do umów imprez turystycznych polis ochronnych. Aby koszty te zminimalizować, biura podróży minimalizują też cenę ubezpieczenia – co przekłada się kolei na jej „jakość”. Dopiero po wykupieniu wariantów droższych otrzymamy ubezpieczenie, które w razie potrzeby pokryje koszty różnych nieprzewidzianych sytuacji. Według przeprowadzonych rozmów z konsultantami uzyskaliśmy informacje z których wnioskujemy, iż warianty podstawowe jakie oferowane są przez biura podróży w zdecydowanej większości nie wystarczają na koszty leczenia jakie musimy ponieść za granicami kraju. Należy również pamiętać, że niektórzy ubezpieczyciele podają sumy ubezpieczenia w złotówkach (TUI, Rainbow Tours) – a w przypadku wyjazdów za granicę w zdecydowanej większości koszty leczenia liczone są w euro. W przedstawionym zestawieniu do umów dla uczestników imprezy dołączane są polisy z podstawowym wariantem ochrony.
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…