Polskie prawo nadaje na touroperatorów obowiązek ochrony uczestników wycieczki w ramach ubezpieczenia. Wiemy jednak, że polisy dołączane do umowy uczestnictwa imprezy turystycznej (wraz z wymarzonymi wakacjami) dają tak naprawdę iluzoryczną ochronę o czym przekonywali nas w rozmowie przedstawiciele biur podróży. Według nas i ekspertów z branży turystycznej warto jednak wybrać opcje rozszerzonej odpowiedzialności. Dlaczego? Sprawdziliśmy różnice.
Według Raportu* przygotowanego przez serwis „Wiadomości Turystyczne” w ubiegłym roku w zestawie największych pięciu biur turystycznych w Polsce uplasowały się: Itaka, TUI, Rainbow, Coral Travel, Grecos. Tych pięciu największych touroperatorów obsłużyło łącznie w ubiegłym roku 2,773 mln klientów.
Polskie prawo nadaje na właścicieli biur podróży obowiązek ochrony uczestników wycieczki w ramach ubezpieczenia turystycznego . Aby sprostać wymogom prawa ochrona musi być już wliczona w koszty imprezy turystycznej. Należy podkreślić, że taki obowiązek mają tylko te biura, które organizują wjazdy poza granicami kraju. Ustawodawca nie określa sumy obowiązkowego ubezpieczenia. Jakie więc kwoty oscylują u poszczególnych Touroperatorów?
Obowiązek ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą jaki muszą spełniać właściciele biur podróży ma na celu zabezpieczenie turystów przed koniecznością pokrywania przez nich wydatków, które związane są z leczeniem powypadkowym. Tego rodzaju ochrona powinna zapewnić pokrycie kosztów związanych min. z powypadkowym leczeniem szpitalnym, leczeniem ambulatoryjnym, a także zwrot wydatków poniesionych na leki, środki opatrunkowe i inne koszty związane z leczeniem za granicą. To absolutne minimum jakie należy mieć na zagraniczny wyjazd. Niestety połowa Polaków nawet w takim zakresie się nie zabezpiecza i na wakacje jedzie bez ubezpieczenia (zobacz: Co drugi Polak na wakacjach bez ubezpieczenia).
Ten rodzaj ochrony należy do grupy ubezpieczeń osobowych, w których ochroną objęte są zdrowie i życie człowieka. Według przepisów kodeksu cywilnego przedmiotem ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków są następstwa nieszczęśliwych wypadków, które polegają min. na uszkodzeniu ciała, a także na rozstroju zdrowia, które powodują trwały uszczerbek lub śmierć osoby ubezpieczonej. Zaledwie tydzień temu pisaliśmy o tym jak zwiedzanie i poznawanie atrakcji wyspy zakończyło się tragicznie dla świeżo upieczonego małżeństwa. Mężczyzna wpadł do wulkanu, a koszt jego leczenia przekroczył 135 000 złotych. Gdyby para miała odpowiednią polisę, nie musiałaby teraz martwić się zbiórką pieniędzy.
Touroperatorzy oferując swoim klientom ubezpieczenie turystyczne proponują różne zakresy, typy, warianty i sumy ubezpieczenia. Porównaliśmy te warianty tak, pokazać jakie różnice występują pomiędzy oferowanymi przez nich ubezpieczeniami. W porównaniu pakietów, zakresów ochrony i sum ubezpieczenia widoczne są ogromne różnice, które oznaczają jedno. Podstawowy zakres ochrony oznacza, że w wielu sytuacjach może się ono okazać nieprzydatne lub nieskuteczne.
Taki stan rzeczy wynika z nakazu dołączania do umów imprez turystycznych polis ochronnych. Aby koszty te zminimalizować, biura podróży minimalizują też cenę ubezpieczenia – co przekłada się kolei na jej „jakość”. Dopiero po wykupieniu wariantów droższych otrzymamy ubezpieczenie, które w razie potrzeby pokryje koszty różnych nieprzewidzianych sytuacji. Według przeprowadzonych rozmów z konsultantami uzyskaliśmy informacje z których wnioskujemy, iż warianty podstawowe jakie oferowane są przez biura podróży w zdecydowanej większości nie wystarczają na koszty leczenia jakie musimy ponieść za granicami kraju. Należy również pamiętać, że niektórzy ubezpieczyciele podają sumy ubezpieczenia w złotówkach (TUI, Rainbow Tours) – a w przypadku wyjazdów za granicę w zdecydowanej większości koszty leczenia liczone są w euro. W przedstawionym zestawieniu do umów dla uczestników imprezy dołączane są polisy z podstawowym wariantem ochrony.
Generali po raz kolejny zostało wyróżnione w rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań, opublikowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Ubezpieczyciel zajął pierwsze miejsce w kategoriach:…
Gwałtowne zjawiska pogodowe na stałe wpisały się już w nasz krajobraz i niestety coraz częściej niosą ze sobą zniszczenia lub…
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…