Categories: Aktualności

Przedsiębiorcy widzą w NNW alternatywę dla niskich świadczeń z ZUS

Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że w ubiegłym roku o 15 procent wzrosła wartość ubezpieczeń wypadkowych wykupionych przez pracodawców i samozatrudnionych. Liczba ta może wskazywać, że przedsiębiorcy widzą w polisach NNW dodatkowe zabezpieczenie finansowe na wypadek zdarzeń uniemożliwiających prowadzenie firmy, a także alternatywę dla niskich w ich przypadku świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Alternatywa dla świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Ze statystyk KNF-u wynika, że w 2020 roku zakłady ubezpieczeń zebrały prawie100 mln zł składek ze sprzedaży ubezpieczeń wypadkowych pracodawcom i osobom zatrudnionym na własny rachunek. Oznacza to 15 procentowy wzrost w porównaniu z 86,2 mln zł zebranymi rok wcześniej. Co ciekawe jest to jednocześnie ponad 10- krotnie mniej od wartości ubezpieczeń zawartych w gospodarstwach domowych.

– Wzrost nie oznacza, że pandemia podniosła świadomość ubezpieczeniową przedsiębiorców. W porównaniu z klientami indywidualnymi samozatrudnieni i pracodawcy rzadziej sięgają po NNW, choć w ich przypadku ubezpieczenie ma dodatkowe, zawodowe znaczenie. Czasowa utrata możliwości wykonywania pracy oznacza brak dochodów, a tę finansową dziurę trudno zasypać wyjątkowo niskimi w przypadku przedsiębiorców świadczeniami z ZUS-u. Właściciele firm i osoby prowadzące indywidualne działalności gospodarcze często opłacają składki ZUS w najniższym wymaganym wymiarze i to od niego po wypadku liczona jest wartość świadczenia – mówi Andrzej Paduszyński, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.

Tu warto przypomnieć, że w przypadku przedsiębiorców wypłacane przez ZUS zasiłki – chorobowy i wypadkowy wynoszą odpowiednio 80 i 100 procent zadeklarowanej podstawy wymiaru składek. Wypłata ta nie jest powiązana z wysokością przychodu.

Natomiast osoby zatrudnione o umowę  pracę otrzymują również 80 i 100 procent, tyle że miesięcznego wynagrodzenia. W efekcie tego zazwyczaj otrzymują o wiele wyższe świadczenie, a niekiedy wręcz mogą utrzymać stan swoich finansów na poziomie sprzed wypadku.

NNW dla przedsiębiorcy – jak działa?

Ubezpieczenie NNW stanowi zabezpieczenie dla przedsiębiorcy (np. właściciela małej firmy, samozatrudnionego, przedstawiciela wolnych zawodów) w sytuacji trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku. Może do niego dojść zarówno w Polsce, jak i za granicą, czy to podczas wykonywania pracy czy też „po godzinach”. Co więcej polisa może mieć formę indywidualną (chronić jedną osobę) lub grupową (np. pracodawca wraz z pracownikami). Przedsiębiorca może zakupić ubezpieczenie NNW w ramach dostępnych u ubezpieczyciela pakietów, które zazwyczaj różnią się między sobą zakresem ochrony.

Wybór zależy od potrzeb i obaw przedsiębiorcy w odniesieniu do wykonywanej przez niego pracy. W naszym ubezpieczeniu klient decyduje przede wszystkim, czy otrzyma odszkodowanie, jeśli dozna tzw. poważnego urazu, np. utraty palca, ręki czy wzroku, czy w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu, np. złamania ręki lub nogi. W najwyższych wariantach polisa daje ubezpieczonej osobie dostęp do świadczeń sięgających nawet 200-500 tys. zł – dodaje Andrzej Paduszyński z Compensy.

Wsparcie po nieszczęśliwym wypadku

W ramach polisy przedsiębiorca po nieszczęśliwym wypadku może liczyć na wypłatę, która zależna jest od wysokości sumy ubezpieczenia. Wśród rodzajów świadczeń, w zależności od zakresu ochrony posiadanego ubezpieczenia, znajdują się:

  • odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ubezpieczonego przedsiębiorcy (w tej sytuacji pieniądze otrzymują wskazane przez niego osoby),
  • zwrot kosztów zakupu środków pomocniczych, protez, innych przedmiotów ortopedycznych czy odbudowy stomatologicznej zębów,
  • zwrot kosztów przeszkolenia zawodowego inwalidów i przystosowania domu lub mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej,
  • zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji,
  • świadczenie po poważnym zachorowaniu (np. zawał serca, udar mózgu czy paraliż).

Źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group; brandscope.pl

Obau.pl

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Ubezpieczenie NNW – na wszelki wypadek

Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…

6 godzin ago
  • Aktualności

Ile zarabiają ubezpieczeni od utraty dochodu? [RAPORT]

Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…

6 godzin ago
  • Aktualności

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…

6 godzin ago
  • Top temat

Sezon narciarski 2024/2025 – o czym pamiętać wybierając ubezpieczenie?

Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…

1 dzień ago
  • Aktualności

Nie ryzykuj! Rekordzista ma do zwrotu prawie pięć milionów złotych

Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…

1 dzień ago
  • Aktualności

Nowa odsłona akcji edukacyjnej PZU Zdrowie „Dla Kolegi Pytam”

Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…

2 dni ago