Aktualności

Ranking jakości danych przekazywanych do UFG – stabilna pozycja największych ubezpieczycieli

Już po raz jedenasty opracowano ranking jakości danych przekazywanych do UFG przez ubezpieczycieli. Co ważne, już po raz drugi przygotowano go w sposób, który uwzględnia skalę działalności i pozycję rynkową towarzystw, ponieważ znajduje to odbicie w ilości przekazywanych danych. 

Zestawienie UFG 

Już po raz jedenasty UFG przygotował ranking, którego celem jest promocja wysokiej jakości danych przesyłanych do Funduszu przez ubezpieczycieli komunikacyjnych oraz procesów związanych z zasilaniem ogólnopolskiej bazy OI UFG.  

Jak możemy przeczytać w zestawieniu wzięto pod uwagę firmy, których udział w rynku ubezpieczeń komunikacyjnych przekracza jeden promil – łącznie to dziewiętnaście towarzystw ubezpieczeń. Warto też przypomnieć, że od zeszłego roku ranking powstaje w oparciu o podział ubezpieczycieli na trzy grupy zakładów, które są zróżnicowane nie tylko pod względem liczby danych przekazywanych do bazy OI UFG, ale też pod względem udziału w rynku. Dlatego wyniki zaprezentowano według wysokiego, średniego i niskiego wolumenu przekazanych rekordów. UFG wskazuje, że potencjał ubezpieczycieli zasilających bazę Funduszu jest obecnie tak zróżnicowany, że aby miarodajnie ocenić włożony przez poszczególnych ubezpieczycieli wysiłek organizacyjny i technologiczny, uzasadniona jest prezentacja wyników jakości danych w grupach adekwatnych do skali działalności ubezpieczycieli. 

Jakość danych przesyłanych do Funduszu 

Z opublikowanych danych wynika, że na koniec 2021 roku w bazie Ośrodka Informacji UFG znajdowały się informacje o aktywnych umowach ubezpieczenia  OC posiadaczy pojazdów mechanicznych – dla niemal 27 mln pojazdów (nieco ponad 26 mln na koniec 2020 r.) oraz o aktywnych umowach autocasco – dla 6,7 mln pojazdów (blisko 6,3 mln na koniec 2020 r.). Natomiast firmy ubezpieczeniowe w ubiegłym roku zadały do bazy UFG łącznie ponad 1,1 mld zapytań (607 mln zapytań o historię ubezpieczenia kierowców i posiadaczy pojazdów oraz nieco ponad 529 mln pytań o historię szkód). 

Przedstawiciele Funduszu podkreślają, że w 2021 widać ciągłą poprawę jakości danych w bazie OI UFG. Warto zaznaczyć, że dane te stanowią informację dla ubezpieczycieli, ich klientów oraz innych uprawnionych podmiotów. Dlatego utrzymanie czy wręcz pielęgnowanie ich wysokiej jakości leży w interesie całego rynku ubezpieczeniowego. Tym bardziej, że informacje o historii ubezpieczenia i szkód danego kierowcy, udostępniane przez Fundusz, mają wpływ na wyliczenie wysokości jego składki za ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych i AC. A im bardziej rzetelna informacja w bazie UFG, tym bardziej trafna i adekwatna do ryzyka wysokość składki. 

Gratuluję wyróżnionym i cieszę się, że proces poprawy i budowania wysokiej jakości danych przekazywanych Funduszowi  ma charakter ciągły. Po raz kolejny okazało się, że na jakości danych zależy zarówno nowym graczom na rynku, jak i największym, od lat działającym ubezpieczycielom. Zwłaszcza tym ostatnim, ze względu na skalę działalności i wysiłek organizacyjny i analityczny w zarządzaniu olbrzymimi wolumenami danych, należą się słowa uznania. Na uwagę zasługuje również fakt, że tak duża liczba ubezpieczycieli osiągnęła satysfakcjonujący poziom jakości przekazywanych danych – tak wyniki rankingu skomentowała Małgorzata Ślepowrońska, prezes zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. 

Stabilna pozycja największych ubezpieczycieli 

Fundusz podkreśla, że duże i średnie zakłady ubezpieczeń utrzymały wysoką pozycję w rankingu, co przekłada się na ogólną wysoką wartość informacyjną bazy OI UFG. W ujęciu metodycznym trzeba zauważyć, że kryterium pozycjonowania zakładów w rankingu stanowi wskaźnik końcowy – obejmuje on aż osiem wskaźników składowych. 

Poniższe zestawienia pokazują liderów rankingu przy podziale na trzy grupy.

Zakłady raportujące do bazy UFG wysoki wolumen rekordów, duży udział w rynku (25% zakładów, z których każdy przekazał powyżej 2 200 tys. rekordów)

Zakłady raportujące do bazy UFG średni wolumen rekordów, średni udział w rynku,  (50% zakładów, z których każdy przekazał od 360 tys. do 2 200 tys. rekordów)

Zakład raportujące do bazy UFG niski wolumen rekordów, mały udział w rynku,  (25% zakładów, z których każdy przekazał poniżej 360 tys. rekordów)

Warto dodać, że na koniec 2021 roku 17 zakładów osiągnęło wskaźnik końcowy na poziomie powyżej 80%, jest to tzn. poziom satysfakcjonujący. 

Źródło: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

3 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

3 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

4 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

4 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

7 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

7 dni ago