Jeszcze wczoraj (17.09.19) alerty pierwszego stopnia obowiązywały w województwach niemal całej Polski. O tym jak niebezpieczne mogą być żywioły i jakie mogą mieć skutki przekonujemy się szczególnie w okresie wiosennymi oraz jesienią. Jak zachować się podczas niebezpiecznych zjawisk? Jak zabezpieczyć posesje przed zniszczeniami? Co zrobić, kiedy na nasze auto spadnie drzewo?
Najniebezpieczniej zaś było w północnych powiatach woj. zachodniopomorskiego oraz południowych powiatach Śląska, Małopolski i Podkarpacia. Nad Warszawą po godz. 17 przeszła nawałnica, wiatr połamał drzewa, uszkodził samochody.
Jedyne województwa, dla których nie wydano ostrzeżeń, to Mazowsze, Lubelszczyzna oraz województwo kujawsko-pomorskie. Nie oznacza to jednak, że silne wiatry nie wrócą. Warto więc pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Silne wiatry i wichury najczęściej towarzyszą nam wiosną i jesienią. Pomimo to, warto zachować ostrożność przez cały rok, szczególnie po ostrzeżeniach synoptyków. W przypadku zabezpieczenia domu należy przede wszystkim dobrze pozamykać okna, zabezpieczyć rynny. Z zewnętrznej części parapetów usuwany donice i inne przedmioty, które mogłyby zagrażać przechodniom. Bardzo często podczas wichur występują kłopoty z energią elektryczną w związku z czym podczas huraganów należy zadbać o załadowane telefony i latarki. Jeśli silny wiar spotkał nas poza domem nie wolno stać pod drzewami i trakcjami elektrycznymi, czy planszami reklamowymi.
W przypadku definicji, towarzystwa ubezpieczeniowe te same zjawisko mogą określać w nieco odmienny sposób. Pojęcia wiatru i huraganu jest niemal identyczne jednak rozbieżności pojawiają się w przypadku prędkości. Wartości te mieszczą się zazwyczaj w przedziałach od 13,9 m/s do 25 m/s.w. Co prawda każda polisa mieszkaniowa obejmuje swoim zakresem ochronę majątku w razie skutków huraganu i silnych wiatrów, wato jednak zwrócić uwagę na definicje od których zależy wypłata ewentualnego odszkodowania.
O tym jak zadbać o mieszkanie podczas anomalii pogodowych można przeczytać w tym artykuleSamochody podczas wichur absolutnie nie powinny stać pod drzewami. Zgodnie z 826 artykułem Kodeksu cywilnego należy użyć wszelkich dostępnych środków, aby ustrzec pojazd przed niebezpieczeństwem.
W praktyce oznacza to nic innego, że w przypadku roszczeń o odszkodowanie, zakład ubezpieczeń sprawdzi w jaki sposób auto było zabezpieczone. W przypadku postoju pojazdu odpowiedzialność spada na właściciela nieruchomości, na której znajduje się drzewo. Jeśli to właśnie na nasze drzewo spadło drzewo lub jego część należy pamiętać o procedurach. Zakłady ubezpieczeń ściśle określają terminy zgłoszenia zdarzenia określając również ich formę. Warto również zebrać jak najwięcej dokumentów świadczących o zniszczeniach. Dokument w postaci filmu czy zdjęcia jest dla ubezpieczycieli zazwyczaj wystarczający.
Co musisz wiedzieć o polisie AC?W dniu wczorajszym opadające drzewa i gałęzie zniszczyły lub uszkodziły kilkadziesiąt samochodów. Zniszczenia odnotowano również na posesjach w całej Polsce. Oprócz zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa watro posiadać również polisy ochronne. Wiadomo, że pogody nikt nie zmieni, ale możemy uchronić się przed jej skutkami.
Źrodlo: www.polsatnews.pl, www.infor.pl
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…