wichura

Jeszcze wczoraj (17.09.19) alerty pierwszego stopnia obowiązywały w województwach niemal całej Polski. O tym jak niebezpieczne mogą być żywioły i jakie mogą mieć skutki przekonujemy się szczególnie w okresie wiosennymi oraz jesienią. Jak zachować się podczas niebezpiecznych zjawisk? Jak zabezpieczyć posesje przed zniszczeniami? Co zrobić, kiedy na nasze auto spadnie drzewo?

Niebezpiecznie niemal w całej Polsce

Najniebezpieczniej zaś było w północnych powiatach woj. zachodniopomorskiego oraz południowych powiatach Śląska, Małopolski i Podkarpacia. Nad Warszawą po godz. 17 przeszła nawałnica, wiatr połamał drzewa, uszkodził samochody.

Zniszczenia po wichurach mogą być bardzo dotkliwe  

Jedyne województwa, dla których nie wydano ostrzeżeń, to Mazowsze, Lubelszczyzna oraz województwo kujawsko-pomorskie. Nie oznacza to jednak, że silne wiatry nie wrócą. Warto więc pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Jak zachować bezpieczeństwo podczas wichur?

Silne wiatry i wichury najczęściej towarzyszą nam wiosną i jesienią. Pomimo to, warto zachować ostrożność przez cały rok, szczególnie po ostrzeżeniach synoptyków. W przypadku zabezpieczenia domu należy przede wszystkim dobrze pozamykać okna, zabezpieczyć rynny. Z zewnętrznej części parapetów usuwany donice i inne przedmioty, które mogłyby zagrażać przechodniom. Bardzo często podczas wichur występują kłopoty z energią elektryczną w związku z czym podczas huraganów należy zadbać o załadowane telefony i latarki. Jeśli silny wiar spotkał nas poza domem nie wolno stać pod drzewami i trakcjami elektrycznymi, czy planszami reklamowymi.

Ubezpieczenie domu

W przypadku definicji,  towarzystwa ubezpieczeniowe te same zjawisko mogą określać w nieco odmienny sposób. Pojęcia wiatru i huraganu jest niemal identyczne jednak rozbieżności pojawiają się w przypadku prędkości. Wartości te mieszczą się zazwyczaj w przedziałach od 13,9 m/s do 25 m/s.w. Co prawda każda polisa mieszkaniowa obejmuje swoim zakresem ochronę majątku w razie skutków huraganu i silnych wiatrów, wato jednak zwrócić uwagę na definicje od których zależy wypłata ewentualnego odszkodowania.

O tym jak zadbać o mieszkanie podczas anomalii pogodowych można przeczytać w tym artykule

Zabezpieczenie auta

Samochody podczas wichur absolutnie nie powinny stać pod drzewami. Zgodnie z 826 artykułem Kodeksu cywilnego należy użyć wszelkich dostępnych środków, aby ustrzec pojazd przed niebezpieczeństwem.

Ubezpieczenie samochodu a powalone drzewo

W praktyce oznacza to nic innego, że w przypadku roszczeń o odszkodowanie, zakład ubezpieczeń sprawdzi w jaki sposób auto było zabezpieczone. W przypadku postoju pojazdu odpowiedzialność spada na właściciela nieruchomości, na której znajduje się drzewo. Jeśli to właśnie na nasze drzewo spadło drzewo lub jego część należy pamiętać o procedurach. Zakłady ubezpieczeń ściśle określają terminy zgłoszenia zdarzenia określając również ich formę. Warto również zebrać jak najwięcej dokumentów świadczących o zniszczeniach. Dokument w postaci filmu czy zdjęcia jest dla ubezpieczycieli zazwyczaj wystarczający.  

Co musisz wiedzieć o polisie AC?

Pogody nie zmienimy, ale możemy ochronić się przed jej skutkami

W dniu wczorajszym opadające drzewa i gałęzie zniszczyły lub uszkodziły kilkadziesiąt samochodów. Zniszczenia odnotowano również na posesjach w całej Polsce. Oprócz zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa watro posiadać również polisy ochronne. Wiadomo, że pogody nikt nie zmieni, ale możemy uchronić się przed jej skutkami.

Źrodlo: www.polsatnews.pl, www.infor.pl