Prawo

Sprzedaż auta – co się dzieje z polisą OC?

Sprzedaż samochodu nieodłącznie łączy się z koniecznością dopełnienia kilku formalności. Jedną z nich jest poinformowanie swojego ubezpieczyciela o fakcie zbycia pojazdu. Ile mamy na to czasu i co dalej dzieje się z polisą OC? 

Zgłoszenie sprzedaży pojazdu do ubezpieczyciela 

Jak powszechnie wiadomo każdy zarejestrowany pojazd podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej (OC). Niektórzy z nas mogą błędnie sądzić, że z uwagi na to, że polisa wystawiona jest na imię i nazwisko właściciela samochodu, to ubezpieczenie przypisane jest właśnie do niego. Jednak w rozumieniu prawa umowa OC przypisana jest do pojazdu. Dlatego zmiana właściciela auta nie przerywa ciągłości ubezpieczenia, a kupujący ma prawo korzystać z zawartego przez nas ubezpieczenia aż do chwili zakończenia umowy. Co zatem zrobić po sprzedaży pojazdu? Jako zbywca mamy obowiązek przekazania aktualnej polisy OC nowemu właścicielowi samochodu. W ciągu 14 dni musimy także powiadomić o fakcie sprzedaży swojego ubezpieczyciela. Jest to istotne z powodu kilku kwestii. Niezwłoczne dopełnienie formalności daje nam gwarancję tego, że ewentualne szkody dokonane przez nowego właściciela pojazdu nie zostaną przypisane do naszej historii ubezpieczenia. Co ważne, jeśli pojazd został ubezpieczony, a obowiązek opłacenia kolejnej składki przypada np. w dniu sprzedaży, to teoretycznie za okres od zawarcia umowy kupna-sprzedaży do momentu poinformowania ubezpieczyciela o tym fakcie zarówno sprzedający, jak i kupujący ponoszą solidarną odpowiedzialność za nieopłacenie składki. Dlatego nie warto zwlekać z tym, by przekazać swojemu ubezpieczycielowi np. kopię umowy kupna-sprzedaży. Tym bardziej, że możemy tego dokonać w szybki sposób za pomocą strony internetowej towarzystwa. 

Kto składa wypowiedzenie OC? 

Niekiedy można zastanawiać się nad tym czy kupujący ma prawo wypowiedzieć zawartą przez nas polisę OC. Otóż na mocy obowiązujących przepisów nowy właściciel pojazdu może w każdej chwili złożyć wypowiedzenie „starego“ ubezpieczenia OC i zawrzeć „nowe“ na własne dane. Takie wypowiedzenie ma skutek natychmiastowy, dlatego tak istotna jest kwestia zachowania ciągłości ubezpieczenia. 

Warto także zwrócić uwagę na to, że po zgłoszeniu sprzedaży samochodu „stara” polisa OC nie wznowi się automatycznie na kolejny rok. Oznacza to, że to w gestii kupującego leży pilnowanie wszelkich terminów i kontynuowanie lub zawarcie nowej polisy. W związku z tym, sprzedaż samochodu pod koniec obowiązywania OC powoduje, że czas w jakim kupujący musi podjąć czynności związane z ubezpieczeniem samochodu może być znacznie ograniczony. 

Zwrot niewykorzystanej składki OC 

A jak wygląda kwestia zwrotu składki OC? Zbywca pojazdu ma prawo do ubiegania się zwrotu części należności tylko wówczas, gdy polisa była opłacona a kupujący zawarł nową polisę, a dotychczasową wypowiedział. Warto zwrócić uwagę na to, że ustalenia ustne zawarte podczas spisywania umowa kupna-sprzedaży w tym przypadku muszą zostać potwierdzone także pisemnie. Dlatego podczas sprzedaży samochodu musimy tego dopilnować. Co więcej, nawet jeśli ustaliliśmy z nowym właścicielem naszego samochodu to, że złoży wypowiedzenie OC, to formalnie nie istnieje żaden mechanizm prawny, który byłby w stanie przymusić go do takiego działania. Zgodnie z przepisami kupujący może korzystać z polisy OC zbywcy aż do jej wygaśnięcia. 

Źródło: Allianz 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

3 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

3 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

4 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

4 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

6 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

6 dni ago