Categories: Aktualności Prawo

Szkody transgraniczne a Brexit

Wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej niesie ze sobą zmiany w zasadach podróżowania. Z punktu widzenia kierowców ważne jest to, że do końca roku obowiązuje okres przejściowy, który utrzymuje dotychczasowe warunki w relacjach między Wielką Brytanią a UE. Po tym czasie mogą pojawić się komplikacje związane z członkostwem Biura Brytyjskiego w Systemie Zielonej Karty, a także prawem wspólnotowym wynikającym z Dyrektywy Komunikacyjnej.

Okres przejściowy

Zgodnie z osiągniętym porozumieniem określanym Umową Wyjścia w okresie przejściowym prawodawstwo Unii Europejskiej nadal ma zastosowanie do Wielkiej Brytanii i jego terytorium. W praktyce oznacza to, że prawo Unii Europejskiej nadal wywołuje takie same skutki prawne w odniesieniu do Wielkiej Brytanii do końca 2020 roku.

Brexit a regulacja szkód transgranicznych

Po okresie przejściowym (który może zostać przedłużony) mogą pojawić się komplikacje związane z członkostwem Biura Brytyjskiego w Systemie Zielonej Karty, a także prawem wspólnotowym wynikającym z Dyrektywy Komunikacyjnej. Natomiast od 1 lutego do 31 grudnia 2020 roku mają zastosowanie dotychczasowe zasady podróżowania do i z Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że w okresie tym:

  • Osoby podróżujące pojazdami zarejestrowanymi w UK mogą na dotychczasowych zasadach wjeżdżać na terytorium Polski oraz całej Unii Europejskiej.
  • Osoby podróżujące pojazdami zarejestrowanymi w Polsce mogą wjeżdżać na terytorium Wielkiej Brytanii na obecnych zasadach. 
  • Nie ulegają zmianie zasady dotyczące zgłaszania i likwidacji szkód transgranicznych  z udziałem pojazdów zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii.

W celu zapewnienia sobie niezakłóconego przejazdu i pobytu na terytorium Zjednoczonego Królestwa Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych rekomenduje, by posiadać przy sobie oryginał ważnego dowodu ubezpieczenia pojazdu (polisy OC), bądź certyfikat Zielonej Karty wydany przez Ubezpieczyciela, który obejmuje ochroną pojazd w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Źródło: PBUK

Obau.pl

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Ubezpieczenie NNW – na wszelki wypadek

Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…

2 godziny ago
  • Aktualności

Ile zarabiają ubezpieczeni od utraty dochodu? [RAPORT]

Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…

2 godziny ago
  • Aktualności

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…

2 godziny ago
  • Top temat

Sezon narciarski 2024/2025 – o czym pamiętać wybierając ubezpieczenie?

Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…

1 dzień ago
  • Aktualności

Nie ryzykuj! Rekordzista ma do zwrotu prawie pięć milionów złotych

Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…

1 dzień ago
  • Aktualności

Nowa odsłona akcji edukacyjnej PZU Zdrowie „Dla Kolegi Pytam”

Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…

2 dni ago