Oferta dla rolników w TUZ Ubezpieczenia jest szeroka i uwzględnia między innymi ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich z dopłatą do składki z budżetu państwa, ubezpieczenie Agrocasco czy pakiet Bezpieczny Rolnik. Ubezpieczyciel zachęca także do wyboru pakietów trzech i pięciu ryzyk.
Ujemne skutki przezimowania oraz przymrozki wiosenne to dwa najpoważniejsze ryzyka i zagrożenia dla upraw.
– Zdarza się, że występują na dużych terenach w całym kraju. Rolnikom wyrządzają największe szkody, dlatego lepiej pomyśleć o możliwie najlepszej ochronie ubezpieczeniowej zanim pogoda spowoduje szkody – przekonuje Konstanty Potocki, koordynator ds. ubezpieczeń rolnych w TUZ Ubezpieczenia.
Trzecie największe ryzyko stanowi grad. Mimo tego, że zazwyczaj występuje lokalnie, potrafi wyrządzić poważne szkody. Niestety z roku na rok, ze względu na zmiany klimatyczne i możliwe częstsze występowanie, to ryzyko staje się dla rolników coraz istotniejsze.
– Trzy ryzyka, które dla wielu rolników są najważniejsze, to grad, przymrozki wiosenne i ujemne skutki przezimowania. Nasz pakiet trzech ryzyk obowiązkowych i dotowanych obejmuje te ryzyka, więc warto zastanowić się nad takim wyborem – mówi Konstanty Potocki.
Z kolei ochrona oferowana przez TUZ Ubezpieczenia w ramach pakietu pięciu ryzyk obejmuje: deszcz nawalny, huragan, lawinę, obsunięcie się ziemi i uderzenie pioruna.
– Wiele rzeczy trudniej przewidzieć, właśnie przez zmiany pogodowe: różne nawałnice czy burze z gradem, które pojawiają się w okresie letnim. Dlatego niektóre ryzyka zyskują na znaczeniu. Uwzględniamy to proponując rolnikom również pakiet pięciu ryzyk – dodaje Konstanty Potocki.
Ekspert TUZ podkreśla, że deszcz nawalny i huragan to ryzyka coraz bardziej istotne dla wielu rolników. Z roku na rok tego typu sytuacje stwarzają coraz większe problemy. Niestety w ostatnich latach pogoda udowadnia, że warto pomyśleć o szerszej ochronie.
– Warto rozważyć ubezpieczenie od powodzi. Ono zapewnia też ochronę od zastoisk wodnych spowodowanych deszczem nawalnym. Ubezpieczenie od powodzi także jest dotowane i jest bardzo atrakcyjne cenowo – mówi Konstanty Potocki.
W trwającym obecnie jesiennym sezonie ubezpieczenia upraw rolnicy mogą objąć ochroną zboża ozime i rzepak ozimy – umowa ubezpieczenia obejmuje plon główny. Ubezpieczyciel przypomina, że aby skorzystać z ubezpieczenia i wypełnić tym samym obowiązek ustawowy, należy ubezpieczyć posiadane uprawy od przynajmniej jednego z następujących ryzyk: powodzi, suszy, gradu, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych. Istnieje także możliwość rozszerzenia ochrony upraw rolnych, na przykład w ramach wspomnianego pakietu pięciu ryzyk. W opcji dodatkowej ochronę można rozszerzyć też o ryzyko ognia. Warto jednak pamiętać, że ta klauzula nie jest dotowana z budżetu państwa.
– Ponadto, od sezonu jesiennego, TUZ oferuje możliwość opłaty części składki płatnej przez rolnika poprzez cesję dopłaty obszarowej, którą rolnik pozyskuje, na zakład ubezpieczeń. Gdy rolnik zgłasza takie zapotrzebowanie, możemy je obsłużyć – tłumaczy Konstanty Potocki.
Od tego roku franszyza integralna w uprawach będzie dostępna w TUZ Ubezpieczenia również w obniżonym wymiarze do 8 procent.
TUZ Ubezpieczenia dodaje, że w ramach programu dotowanego można też objąć ochroną bydło, konie, owce, kozy, drób czy świnie. Ubezpieczenie obejmuje ryzyko padnięcia i uboju z konieczności w następstwie: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi i lawiny. Można to rozszerzyć o ryzyko ognia, ale – podobnie jak w przypadku upraw – ta klauzula nie jest dotowana z budżetu państwa.
– Dla ochrony zwierząt gospodarskich, traktując rolników indywidualnie, oferujemy też inne rozszerzenia, na przykład o ryzyko porażenia prądem – zaznacza Konstanty Potocki.
Ubezpieczyciel ma w swojej ofercie także ubezpieczenie maszyn rolniczych.
– Jedną z wielu zalet ubezpieczenia w TUZ jest możliwość ubezpieczenia maszyny w uszytym na miarę zakresie. W odróżnieniu od innych towarzystw ubezpieczeniowych mamy modułowy układ produktu. U nas można dobrać sobie zakres dedykowany, czyli dla każdej maszyny możemy „uszyć” ubezpieczenie na miarę. Jeżeli maszyna nie ma kabiny z szybami (nawet w przypadku maszyn, które zwykle ją mają, na przykład ciągnik bez oszklonej kabiny), nie jest konieczne dobieranie rozszerzenia w tym zakresie. W TUZ każda z klauzul jest opcją do wyboru, mimo że oczywiście mamy standardowy zakres podstawowy – tłumaczy Konstanty Potocki.
Przedmiotem ubezpieczenia w ramach Agrocasco mogą być maszyny i sprzęt rolniczy wraz z wyposażeniem dodatkowym. Co ważne, produkt dedykowany jest nie tylko dla rolników ale także dla właścicieli takich maszyn, w tym np. firm komunalnych, z branży leśnej, ogrodniczej czy dealerów.
Ubezpieczyciel podkreśla, że w niektórych wariantach oferowane jest także zapewnienie maszyny zastępczej w przypadku szkody, zwrot kosztów parkowania, holowania, transportu do serwisu, zniesienie udziałów własnych, ochrona w przypadku usługowego wykorzystania maszyn czy opcja gwarantowanej sumy ubezpieczenia.
Ofertę TUZ Ubezpieczenia dopełnia pakiet Bezpieczny Rolnik, który swoim zakresem obejmuje ubezpieczenie OC rolnika i budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, czyli ubezpieczenia obowiązkowe. W ramach pakietu można rozszerzyć ochronę o dobrowolne ubezpieczenia mienia i odpowiedzialności cywilnej obejmujące kompleksowo potrzeby ubezpieczeniowe rolnika i gospodarstwa rolnego.
Źródło: TUZ Ubezpieczenia
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…