Aktualności

Ubezpieczenia dodatkowe – czy można je łączyć?

Jak wiadomo każdy pojazd, który porusza się po drodze musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Jednak na rynku znajdziemy szeroką ofertę dodatkowych produktów dobrowolnych, takich jak AC czy NNW. Jakie niosą ze sobą korzyści i czy można je łączyć? 

Dobrowolne ubezpieczenia dodatkowe – czym są? 

Jak sama nazwa wskazuje polisy dobrowolne, to ubezpieczenia nieobowiązkowe chroniące właściciela oraz jego pojazd w wielu niespodziewanych sytuacjach. Lista konkretnych zdarzeń objętych ochroną ujęta jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Takie dodatkowe polisy mogą zawierać takie świadczenia jak pokrycie kosztów napraw, leczenia lub rehabilitacji, ale także holowanie, wymiana koła czy też pomoc w uruchomieniu auta. Co ważne takie dodatki do ubezpieczenia komunikacyjnego zazwyczaj nie są drogie. Z pewnością warto sprawdzić dostępne na rynku produkty, dzięki temu nie tylko zabezpieczymy swój pojazd ale też unikniemy niepotrzebnych wydatków. 

Jakie są ubezpieczenia dodatkowe? 

Na rynku znajdziemy 5 głównych ubezpieczeń dodatkowych, o które możemy rozszerzyć polisę komunikacyjną. Pierwszym z nich jest popularne ubezpieczenie Autocasco. Produkt ten zapewnia nam wypłatę odszkodowania nie tylko po kradzieży pojazdu, ale również po kolizji oraz po uszkodzeniu w wyniku działania sił natury. By zminimalizować koszty polisy możemy zdecydować się na MiniCasco. Produkt ten może obejmować swoim zakresem np. kradzież lub zdarzenia spowodowane przez żywioły. 

Kolejnym dobrze znanym ubezpieczeniem jest polisa Assistance. Dzięki temu produktowi zyskamy wsparcie w razie braku paliwa, zatrzaśnięcia kluczyków lub rozładowania akumulatora. Podstawowy zakres ubezpieczenia obejmuje jednak przede wszystkim naprawę samochodu na miejscu wypadku, holowanie oraz serwis informacyjny.  

Za bardziej kompleksowe ubezpieczenie trzeba zazwyczaj zapłacić więcej. Wówczas możemy liczyć także na takie świadczenia jak: 

  • naprawa samochodu na miejscu zdarzenia oraz holowanie w razie awarii,  
  • samochód zastępczy,  
  • dostawa paliwa,  
  • pomoc w wymianie uszkodzonego koła,  
  • pomoc w otwarciu drzwi w przypadku zgubienia kluczyków,  
  • zakwaterowanie kierowcy i pasażerów, transport do miejsca zamieszkania, lub miejsca docelowego, gdy awaria uniemożliwia dalszą jazdę. 

Następnym produktem jest ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, znane jako polisa NNW. Zakres ochrony ubezpieczeniowej w jej przypadku może obejmować uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ubezpieczonego. Ubezpieczenie tego typu jest zazwyczaj opcjonalne i najczęściej obejmuje zarówno kierowcę, jak i jego pasażerów. A środki wypłacone z tego rodzaju polisy mogą być dowolnie rozdysponowane. 

Jak wiadomo szyby samochodowe są najbardziej podatnymi na uszkodzenia mechaniczne elementami pojazdu. Dlatego możemy wykupić polisę zapewniającą ich ochronę. W ramach ubezpieczenia dostępnego w Link4 otrzymamy: 

  • wymianę lub naprawę uszkodzonej szyby w profesjonalnym warsztacie współpracującym z ubezpieczycielem, 
  • jeżeli uszkodzenia nie można natychmiast naprawić, koszt parkingu przez 48 godzin,  
  • utrzymanie zniżek przy przedłużeniu umowy ubezpieczenia w LINK4 na kolejne 12 miesięcy. 

Co istotne, ubezpieczenie szyb obejmuje takie elementy jak szyby przednie, tylne i boczne. 

Polisa OC wydana w Polsce nie jest honorowana we wszystkich krajach. Są takie miejsce, w których wymagana jest tzw. Zielona Karta. Dokument ten potwierdza, że właściciel danego pojazdu ma ważne ubezpieczenie OC w Polsce.  A zakres tego ubezpieczenia jest taki sam jak w przypadku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pojazdu. Warto podkreślić, że Zielona Karta wydawana jest klientom zazwyczaj bezpłatnie. 

Ubezpieczenia dodatkowe – czy można je łączyć? 

Jeśli chcemy zapewnić sobie kompleksową ochronę ubezpieczeniową bez problemu możemy wykupić dodatkowe ubezpieczenia samochodu. Nie zapominajmy jednak, że w razie zgłoszenia szkody polegającej na uszkodzeniu szyby, nie możemy liczyć na równoczesną wypłatę na przykład z AC i polisy chroniącej szyby. W takiej sytuacji musimy wybrać jedną z nich. Natomiast ubezpieczenie NNW jest niezależne od innych polis i z tego ryzyka możemy zgłosić szkodę także wówczas, gdy czekamy na odszkodowanie z ubezpieczenia AC. 

Źródło: Link4 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

3 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

3 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

4 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

4 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

6 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

6 dni ago