Do wyzwań współczesnej gospodarki śmiało możemy zaliczyć zmiany klimatyczne. Wpływają one zarówno na życie codzienne, jak i na różne branże, w tym sektor budowlany. Jak zatem dostosować rozwiązania ubezpieczeniowe, aby zapewnić bezpieczeństwo inwestycji w erze zmian klimatycznych?
Skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych mogliśmy obserwować np. podczas fali powodzi w 2010 roku – dotknęła ona wiele regionów naszego kraju i doprowadziła do strat w wysokości blisko 12 miliardów złotych. Także orkan Ksawery, który wystąpił w 2017 roku, spowodował rozległe zniszczenia infrastruktury oraz utrudnienia, w tym w realizacji inwestycji budowlanych, wskutek podmuchów wiatru sięgających 100 km/h. Tragiczne skutki miała również powódź z 2024 roku, która dotknęła zwłaszcza południowe regiony Polski. W wyniku intensywnych opadów deszczu, rzeki wystąpiły z brzegów, zalewając zarówno tereny miejskie, jak i inwestycje budowlane. Wiele projektów infrastrukturalnych, w tym mosty i drogi, zostało uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych.
Niestety nawet pomimo wybudowanych zabezpieczeń zmiany intensywności opadów czy też dodatkowa fala powodziowa z innych rzek lub pękniecie obwałowań zbiornika, mogą spowodować znacząco większe negatywne skutki powodzi.
W takich sytuacjach ogromne znaczenie ma ubezpieczenie robót budowlano-montażowych CAR/EAR z szerokiego wachlarza rozwiązań InterRisk. Produkt zapewnia ochronę przed skutkami nieprzewidywanych zdarzeń i pozwala minimalizować ryzyko finansowe związane z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Co istotne, zdarzenia takie właśnie jak powódź, deszcz nawalny czy huragan są podstawowymi ryzykami objętymi ochroną w tego typu ubezpieczeniu.
Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że zmieniające się warunki klimatyczne mają ogromny wpływ także na sektor budowlany. Oprócz strat materialnych, wynikających ze zniszczenia konstrukcji czy zalania placów budowy, powodują również zakłócenia w harmonogramach realizacji inwestycji oraz wymuszają stosowanie dodatkowych środków zabezpieczających. Z tego powodu ekstremalne zjawiska pogodowe będą prowadzić do konieczności zmian w metodologii prowadzenia robót budowlanych, a także w strategiach zarządzania ryzykiem na placach budowy.
Zagrożenia związane ze zmianami klimatu obejmują m.in.:
By zminimalizować ryzyko związane ze zmianami klimatycznymi, inwestorzy mogą podjąć wiele działań zapobiegawczych, w szczególności warto dokonać:
W przypadku projektów realizowanych w regionach szczególnie narażonych na powodzie, znaczenia ma opracowanie planów awaryjnych, które powinny obejmować procedury ewakuacji, zabezpieczenia materiałów i sprzętu, a także współpracę z lokalnymi służbami ratunkowymi. Pozwolą one na szybką reakcję w przypadku wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych.
Warto mieć na uwadze to, że co raz częstsze występowanie ekstremalnych warunków pogodowych wymaga nie tylko nowoczesnych technologii, ale także odpowiedniego zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia robót budowlano-montażowych. Ubezpieczenie CAR/EAR InterRisk stanowi niezbędne rozwiązanie, które może zminimalizować skutki nieprzewidzianych zdarzeń i jest istotnym elementem w strategii zarządzania ryzykiem.
Źródło: InterRisk TU S.A. Vienna Insurance Group
W najnowszej edycji prestiżowego konkursu „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” na najlepszych analityków makroekonomicznych drugie miejsce zajął…
Nawet przy największej ostrożności nie można przewidzieć wszystkiego. A niestety wypadki najmłodszych nadal zdarzają się…
Do wakacji zostało już niewiele czasu. Planując wakacyjny wyjazd niewątpliwie warto zadbać o swoje bezpieczeństwo.…
W odpowiedzi na potrzeby klientów Allianz Polska wprowadziło do swojej oferty nowy produkt – Leczenie…
O ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym wielu z nas słyszało, jednak czy mamy świadomość…
Wynajmowanie nieruchomości to inwestycja, na którą decyduje się wiele osób. Jednak działalność tego typu wiąże się…