Eksperci Biura Rzecznika Finansowego przygotowali opracowanie dotyczące inflacji w kontekście ubezpieczeń. Możemy się z niego dowiedzieć między innymi tego czym jest inflacja i jak wpływa na umowy ubezpieczenia oraz jakie konsekwencje niesie za sobą tzw. nadubezpieczenie lub niedoubezpieczenie mienia.
Każdy z nas, decydując się na zawarcie umowy ubezpieczenia oczekuje, że w razie wystąpienia zdarzenia losowego, które jest objęte ubezpieczeniem otrzyma pomoc i określone w umowie świadczenie, pozwalające na pokrycie poniesionej przez nią szkody. Jednak czasami dochodzi do sytuacji, w których pomimo dołożenia należytej staranności np. przy ubezpieczeniu majątku, zachodzą okoliczności, które w istotny sposób mogą wpłynąć na zawarte przez nas umowy i tym samym ograniczą ochronę, którą chcieliśmy sobie zapewnić. Właśnie jednym z takich przypadków jest zjawisko inflacji. Mimo tego, że sytuacja ta występuje okresowo, jej skutki odczuwamy wszyscy. Następuje wówczas nie tylko znaczny wzrost cen żywności, materiałów, usług i innych dóbr konsumpcyjnych, ale także erozja sum ubezpieczeń, która jest jednym z długoterminowych efektów inflacji.
Suma ubezpieczenia stanowi jeden z najważniejszych postanowień zawartych w polisach. Określa ona maksymalną wysokość odszkodowania lub świadczenia, jakie można uzyskać od ubezpieczyciela w ramach zawartej umowy. Dlatego tak istotna jest kwestia jej w wysokości w kontekście inflacji. Zjawisko to dla osób zawierających ubezpieczenie może skutkować tzw. niedoubezpieczeniem, tj. niedostosowaniem sumy ubezpieczenia do wartości ubezpieczonego majątku, a to z kolei może przełożyć się na otrzymanie świadczenia, które nie pozwoli nam na pokrycie strat i kosztów do stanu sprzed zdarzenia ubezpieczeniowego.
Warto podkreślić, że pojęcia suma ubezpieczenia i wartość ubezpieczenia nie oznaczają tego samego. Ten drugi termin odnosi się do faktycznej wartości ubezpieczanego mienia i w najkorzystniejszej dla nas sytuacji suma ubezpieczenia powinna odpowiadać wartości ubezpieczenia.
Więcej informacji o ubezpieczeniach w czasie inflacji znajdziemy w opracowaniu przygotowanym przez ekspertów Biura Rzecznika Finansowego. Znajdziemy w nim odpowiedzi na takie pytania jak, czym jest inflacja i jak wpływa na umowy ubezpieczenia, jakie konsekwencje niesie za sobą tzw. nadubezpieczenie lub niedoubezpieczenie mienia, jakie działania podjąć, aby zminimalizować skutki inflacji i uchronić się przed otrzymaniem świadczenia w wysokości, nie pozwalającej na pokrycie poniesionej szkody.
Analiza dostępna jest na stronie Rzecznika Finansowego, warto się z nią zapoznać.
Źródło: Rzecznik Finansowy
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…