Ubezpieczenie domu pod kredyt hipoteczny stanowi bardzo ważne zabezpieczenie, zarówno naszych interesów, jak i banku. Umowa w podstawowym zakresie zazwyczaj chroni nas przed skutkami zdarzeń losowych, takich jak pożar czy zalania. Na czym dokładnie polega ubezpieczenie nieruchomości do kredytu hipotecznego?
Do zakupu ubezpieczenia domu jesteśmy zobowiązani, jeśli chcemy otrzymać kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości. Tego typu polisa stanowi gwarancję dla banku, że nasz dom nie straci na wartości z powodu zniszczeń spowodowanych przez losowe zdarzenia. Wynika to z tego, że w przypadku, gdy dom zostanie uszkodzony przez pożar, zalanie, uderzenie pojazdu (lub inne sytuacje szczegółowo wymienione w warunkach polisy), bank otrzyma odszkodowanie lub wyrazi zgodę na wypłatę odszkodowania nam (ale pod pewnymi warunkami).
Pamiętajmy o tym, że za wykupienie ubezpieczenia domu do kredytu odpowiadamy sami – musimy jednak zrobić cesję na bank, czyli przeniesienie prawa do odszkodowania. Co ważne, wszystkie formalności możemy załatwić przy podpisywaniu umowy z ubezpieczycielem. Ubezpieczenie domu do kredytu hipotecznego możemy wykupić także w banku. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyśmy sami wybrali ubezpieczyciela. Warto o tym pomyśleć, chociażby z uwagi na szerszy zakres ubezpieczenia i większe możliwości dostosowania polisy do własnych potrzeb.
Bank wymaga ubezpieczenia domu przy kredycie hipotecznym jedynie w podstawowej wersji, czyli oczekuje objęcia ochroną murów i elementów stałych od najczęściej występujących zdarzeń losowych (m.in. pożaru, zalania, powodzi, lawiny, katastrofy budowlanej, huku ponaddźwiękowego, przepięcia, zapadania się ziemi). Zazwyczaj w przypadku ubezpieczenia domu sami określamy wysokość sumy ubezpieczenia, czyli górnej granicy odpowiedzialności ubezpieczyciela. Jednak polisa z cesją na bank wymaga, by suma ubezpieczenia kredytowanej nieruchomości odpowiadała wartości kredytu.
Pamiętajmy o tym, że ubezpieczenie domu przy kredycie hipotecznym obejmuje tylko nieruchomość, która już została wybudowana. Co ważne, przedmiotem ubezpieczenia jest nie tylko dom, ale także strych, piwnica, garaż, wiaty czy ogród. Bez wątpienia, wybierając ubezpieczenie indywidualnie możemy modyfikować jej zakres w zależności od naszych potrzeb.
Tak jak w przypadku innych ubezpieczeń, także i w tej sytuacji na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływa kilka czynników. Przede wszystkim znaczenie ma zakres ochrony i dodatkowe pakiety. Podczas kalkulacji składki bierze się pod uwagę także rodzaj nieruchomości, rok budowy oraz czy jest ona przeznaczona na wynajem. Na rynku znajdziemy polisy już za kilkadziesiąt złotych rocznie. Co więcej, w przypadku umów zawartych na dłuższy okres możemy liczyć na dodatkowe zniżki.
Źródło: Nationale-Nederlanden
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…