Nie każdy wie, że ubezpieczenie domu można wykupić już w trakcie jego budowy. Co więcej, jeśli budujemy dom z kredytu zaciągniętego w banku, polisa tego typu jest obowiązkowa. I mimo tego, że ubezpieczenie w rozszerzonej wersji jest dobrowolne warto o nim pomyśleć. Tym bardziej, że budowa domu to ogromna inwestycja.
Niektórzy z nas mogą się zastanawiać, po co zawierać ubezpieczenie domu skoro jeszcze nawet w nim nie mieszkamy. Warto zaznaczyć, że podstawowa polisa dla budowanej nieruchomości obejmuje przede wszystkim ochronę murów i elementów stałych na wypadek zniszczenia, które może być efektem działania człowieka lub żywiołów. W katalogu zdarzeń losowych znajdziemy, więc np. pożar, powódź, huragan, burzę, grad czy osunięcie się ziemi. Niestety tego typu gwałtowne zjawiska pogodowe możemy obserwować coraz częściej. Dlatego zakup polisy będzie rozsądnym wydatkiem w budżecie całej inwestycji. Co więcej, jeśli dom jest już w stanie surowym zamkniętym ubezpieczenie będziemy mogli dodatkowo rozszerzyć o ochronę na wypadek kradzieży z włamaniem. Dotyczy to np. narzędzi i materiałów pozostawionych na placu budowy.
Wydatek związany z ubezpieczeniem domu w budowie jest zazwyczaj https://tueuropa.pl/ubezpieczenia-mieszkania-i-domu.htm?utm_source=Blog-link-tekstowy-ubezpieczenie-domu-w-budowieznacznie mniejszy od ubezpieczenia zamieszkanej nieruchomości. Pamiętajmy jednak, że ostateczna cena polisy będzie zależeć od zakresu ochrony, wartości budowanego domu, lokalizacji oraz szczegółowych parametrów, jak np. rodzaj konstrukcji. Przykładowo delikatne materiały, takie jak drewniane panele są bardziej narażone na ryzyko pożaru niż tradycyjna cegła. Z pewnością w kosztorysie całej inwestycji zakup polisy stanowić będzie niewielki koszt, a wyeliminuje ryzyko podwójnych wydatków na dach czy okna zniszczone przez gwałtowne wichury.
Polisę ubezpieczeniową kupujemy zazwyczaj na rok. Z uwagi na to, że budowa domu może zajmować nieco więcej czasu, warto więc zdecydować się na regularne przedłużanie umowy.
Natomiast, gdy budujemy dom na kredyt, pamiętajmy o tym, by zakupić ubezpieczanie z cesją na bank. Tego typu polisa z cesją praw z umowy ubezpieczenia zobowiązuje towarzystwo ubezpieczeniowe do wypłacenia odszkodowania w całości lub części na rzecz banku, czyli określonej w polisie osoby trzeciej, zwanej cesjonariuszem. W praktyce to oznacza, że chociaż my płacimy za ubezpieczenie, prawo do wypłaty odszkodowania ma bank.
Nie zapominajmy o tym, że jeśli wprowadzamy się do nowego domu, który wcześniej był ubezpieczony jako nieruchomość w budowie, należy zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi. Wówczas istnieje możliwość wprowadzenia korekt do umowy i dopłacenia różnicy w składce.
Z pewnością dom w budowie w obecnych czasach stanowi sporą wartość i nie warto ryzykować jego utraty w wyniku pożaru, powodzi czy innych zdarzeń losowych. Mając odpowiednią polisę, zyskamy gwarancję, że ubezpieczyciel pokryje powstałe straty, a my będziemy mogli kontynuować rozpoczęte prace budowlane.
Źródło: Europa Ubezpieczenia
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…