Ubezpieczenia na życie to produkt, który przede wszystkim zabezpiecza naszych bliskich na wypadek naszej śmierci. Jednak konkretny zakres ubezpieczenia zależy od potrzeb ubezpieczonego. Jakie korzyści dają umowy dodatkowe do ubezpieczenia na życie i jak je wybrać?
Ubezpieczenie na życie to produkt, który nie tylko chroni naszych bliskich w razie naszej śmierci, ale też zabezpiecza nas przed niespodziewanymi zdarzeniami i pozwoli zachować poczucie bezpieczeństwa oraz płynność finansową nawet w momencie utraty możliwości zarabiania.
Warto przypomnieć, że pieniądze z ubezpieczenia na życie trafiają do uposażonych. Czyli osób, które są wskazane przez ubezpieczonego. Zazwyczaj są to członkowie najbliższej rodziny, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby uposażyć inne osoby. Co istotne, jeśli nikt nie został wskazany lub nikt z grona uposażonych nie dożyje zdarzenia ubezpieczeniowego, to osoby uprawnione do świadczenia zostaną określone zgodnie z zasadami opisanymi w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
Jak wiadomo, podstawowy zakres ubezpieczenia na życie można rozszerzyć o umowy dodatkowe. Rozwiązanie to zapewnia dodatkową ochronę na wypadek chorób lub następstw wypadków, m.in. na wypadek utraty możliwości zarobkowania. A jeśli ze względu na swój stan zdrowia przestaniemy zarabiać, ubezpieczenie pomoże nam przez pewien okres się utrzymać. Wsparcie tego typu może być szczególnie cenne, jeśli spłacamy np. kredyt hipoteczny lub mamy inne wysokie comiesięczne wydatki.
W przypadku indywidualnego ubezpieczenia na życie polisę warto rozszerzyć o dodatkowe opcje. Wówczas zakresem ochrony mogą być objęte zdarzenia, które są spowodowane chorobami lub wypadkami takie jak: pobyt w szpitalu, poważne zachorowania, w tym np. choroba nowotworowa, cukrzyca, zawał, udar, operacja, uszczerbek na zdrowiu, czy też niezdolność do pracy. Ciekawą opcją jest zakup polisy na życie i dożycie. Dzięki temu oprócz ochrony na życie zapewnimy sobie gwarantowaną wypłatę świadczenia na zakończenie umowy. Kwotę tę określimy już w momencie zawierania umowy ubezpieczenia. W zależności od produktu, ochrona może być rozszerzona również o pakiety usług assistance, które umożliwiają nam otrzymanie dodatkowej pomocy. W ramach assistance możliwe jest skorzystanie m.in. z rehabilitacji, wizyt u lekarzy specjalistów, specjalistycznych badań, transportu medycznego, zakupu leków czy organizacji wizyt domowych bez dodatkowych opłat.
Sytuacja wygląda podobnie w przypadku ubezpieczenia grupowego, tzn. polisa może być rozszerzona o opcje dodatkowe. Jednak w uwagi na to, że ubezpieczenie grupowe najczęściej jest oferowane w gotowym pakiecie nie możemy go dowolnie rozbudowywać. Polisy tego typu najczęściej obejmują m.in. ochronę z tytułu wypadku w pracy, czy też poważnego zachorowania, jak również wypłatę świadczenia na wypadek śmierci bliskiej osoby czy urodzenia dziecka. Co istotne, wysokość składki w takich ubezpieczeniach jest zazwyczaj niższa niż w ubezpieczeniach indywidualnych, a sumy ubezpieczenia są na z góry określonym poziomie.
Niewątpliwie ubezpieczenie na życie rozszerzone o umowy dodatkowe to rozwiązanie, które zwiększa zakres naszej ochrony oraz pozwala zabezpieczyć kompleksowo nasze potrzeby. Pamiętajmy jednak, że umowy dodatkowe podnoszą wysokość składki za polisę. Z tego powodu warto porównać oferty ubezpieczycieli i zastanowić się nad tym, które opcje dodatkowe są dla nas najważniejsze. Przeanalizujmy swoją sytuację osobistą i zawodową. Zastanówmy się także, czy w naszej rodzinie często pojawiały się określone choroby. Pomyślmy również o swoich planach na najbliższe lata, weźmy pod uwagę swoje pasje, czy też aktywności sportowe. Na tej podstawie będzie nam łatwiej ustalić, które dodatkowe opcje sprawdzą się najlepiej w naszym przypadku. W przeprowadzeniu takiej analizy może pomóc nam doradca ubezpieczeniowy.
Nie zapominajmy także o tym, by przed ostatecznym wyborem oferty dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. To tam znajdziemy m.in. zapisy na temat dokładnego zakresu ochrony, wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela oraz obowiązków w zakresie zgłoszenia zdarzenia objętego ochroną czy karencji.
Źródło: Nationale-Nederlanden
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…